Istraga nije ni počela, a slučaj se već zataškava
Поводом саопштења представника Војске Србије у коме се демантују наводи Војног синдиката Србије везани за кривичну пријаву поднету дана 06.02.2017.године.
Интересантно је да је тужилаштво пријаву запримило 06.02.2017.године и није ни отпочело истрагу, а Војска Србије је истрагу већ и наредила и спровела и донела закључак. Свака част на ефикасности, штета што нису били овако ефикасни и у афери „хеликоптер“.
Чисто да упознамо представнике Војске Србије који у јавност излазе са овако исхитреним изјавама, да се докази предају тужилаштву, а не страни у спору, те да смо заинтересовани да сазнамо на који начин су дошли до закључка да докази нису предати? Да случајно нема мешања у судство? Или можда утицаја на Републичко јавно тужилаштво? Или је чисто речено да би се нешто рекло?
У оваквим ситуацијама докази се не износе јавно због могућег утицаја на сведоке.
Кривична пријава је предата Републичком јавном тужилаштву из разлога што је првооптужени почасни „грађанин места“ које је месно надлежно за покретање истраге, те је за очекивати да би исто утицало на ток исте.
Што се тиче доказа, представници Војске Србије и Министарства одбране не морају да брину о доказима. Војни синдикат Србије је о овом случају обавештен од својих чланова који су непосредни сведоци поменутих радњи, након чега је поступио по закону и са тим сазнањима, без одлагања, обавестио јавног тужиоца.
Веома чудно је да надлежни органи Војске Србије не познају овлашћења Војне полиције као ни одредбе Законика о кривичном поступку.
Чланом 280. Законика о кривичном поступку, прописано је између осталог да правна лица, што је у овом случају Војни синдикат Србије, пријављују кривична дела за која се гони по службеној дужности, о којима су обавештени или сазнали на други начин, те да је подносиоц пријаве дужан да наведе доказе који су му познати и предузме мере да се докази и трагови кривичног дела сачувају.
Чланом 281. истог законика, прописано је да се кривична пријава подноси надлежном јавном тужиоцу писмено, усмено или другим средствима.
Из овде цитираних одредби закона којим се уређује кривични поступак потпуно је јасно да је Војни синдикат Србије у свему поступио у складу са законом, што се не може рећи за представнике Војске Србије и Министарства одбране, када је овај случај у питању
Оваква изјава представника Војске Србије и Министарства одбране је била очекивана. Појединци ће учинити све да сачувају своје фотеље.
Неминовно је да комплетно руководство војске мора бити смењено уколико истрага НАДЛЕЖНОГ органа утврди да су наводи из кривичне пријаве истинити.
Сетимо се афере „хеликоптер“ и на који начин је иста завршена. То даје јасну поруку на шта су све појединци из врха власти спремни и како се у Србији поштују закони.
Да су људи из власти у тесној спрези са криминалцима појачава сумњу и јучерашња изјава министра унутрашњих послова, у којој се ничим изазвано нашао прозван у изјави председника Војног синдиката Србије са протеста испред Владе Републике Србије. Изјава се односила на „бацање у контејнере“ и „везивање за бандере“. Том приликом иста изјава је била усмерена ка корумпираним политичарима. Да ли се неко препознао?
______________________________________________________________