Pravobranilac odgovara na otvoreno pismo
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović dostavio je novinarima odgovor javnog pravobranioca Katarine Novković na otvoreno pismo porodice Milošević, a u vezi navodno nerešenih imovinskih odnosa u vezi sa Domom vojske. Odgovor prenosimo u celosti.
U vezi navoda iz otvorenog pisma Milošević Dragoljuba i Svetlane od 8. februara 2017. godine, a povodom postupka rekonstrukcije, nadgradnje i dogradnje objekta Doma vojske za potrebe Gradske biblioteke, obaveštavamo vas o sledećem:
Nisu tačni navodi da na nepokretnostima na kojima se planira izvođenje gore navedenih radova nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi. Naime, tačno je da je rešenjem NOO čačak od 25. maja 1960. godine oduzeto neizgrađeno građevinsko zemljište od bivših vlasnika, među kojima je i Milošević Radovan, otac Dragoljuba i Svetlane Milošević, i dato na korišćenje Vojnoj pošti Beograd, radi izgradnje Doma JNA u Čačku, a ugovorom iz iste godine određena je naknada i utvrđene druge obaveze koje su ispunjene od strane NOO Čačak.
Smatrajući da za oduzete nepokretnosti njihovo pokojni otac nije adekvatno obeštećen, Milošević Dragoljub i Svetlana su podneli tužbu Osnovnom sudu u Čačku tražeći da se utvrdi da su vlasnici pomoćnog objekta – šupe u površini od 26 metara kvadratnih, zatim da se utvrdi da po tom osnovu imaju pravo trajnog korišćenja na zemljištu pod šupom i zemljišta za redovnu upotrebu šupe, da se od istog formira posebna katastarska parcela, kao i da tuženi grad Čačak i Republika Srbija – Ministarstvo odbrane isplate tužiocima iznos od 3,7 miliona dinara za površinu od 53 metra kvadratna zemljišta pod objektom Doma vojske kao i za srušeni a neizgrađeni deo šupe u iznosu od 508.435 dinara presudom Osnovnog suda u Čačku od 9. decembra 2014. godine kojom je potvrđena presuda Apelacionog suda u Kragujevcu od 15. marta 2016. utvrđeno je da tužioci imaju pravo vanknjižne svojine na pomoćnom objektu – šupi u površini od 26 metara kvadratnih, dok je deo tužbenog zahteva koji se odnosi na utvrđenje prava korišćenja na zemljištu i naknadu za nepokretnosti odbijen kao neosnovan. Napominjem da deo koji se odnosi na vlasništvo nad pomoćnim objektom nije ni bilo sporno jer se Miloševići i vode u Listu nepokretnosti kao držaoci, s obzirom da se radi o bespravno izgrađenom objektu.
Što se tiče statusa pomoćnog objekta, zahtev za legalizaciju istog je pravosnažno okončan tako što je prvostepeni organ Gradska uprava za urbanizam odbacila zahtev za legalizaciju, drugostepeni organ Ministarstvo građevinarstva i urbanizma odbilo žalbu protiv tog zaključka, a Upravni sud odbio tužbu tužilaca protiv drugostepenog rešenja. To znači da je postupak legalizacije pravosnažno okončan odbacivanjem zahteva za legalizaciju. Posebno napominjem da su potpisnici otvorenog pisma imali mogućnost da sve bitne činjenice na koje se u pismu pozivaju iznesu i dokažu u odgovarajućem sudskom, odnosno upravnom postupku, što oni nisu učinili, ili su iznosili, ali bezuspešno.
Imajući u vidu da je postupak legalizacije okončan na navedeni način, Građevinska inspekcija je donela rešenje o rušenju pomoćnog objekta 23.9. 2013. godine, koje je postalo izvršno dana 17.11.2013. godine, kada je protekao rok za dobrovoljno izvršenje, a nakon toga i zaključak o dozvoli izvršenja, kojim se dozvoljava izvršenje prinudnim putem preko drugog lica, a o trošku izvršenika Miloševića.
Što se tiče stambenog objekta koji se pominje u otvorenom pismu, isti se nalazi na katastarskoj parceli katastarske opštine Čačak i vodi se na Milošević Dragoljuba i Svetlanu, a svojina na kući i parceli nije ni na koji način ugrožena. Međutim, imajući u vidu da je pomenuta katastarska parcela planom određena za javno građevinsko zemljište, treba je pribaviti u javnu svojinu grada na jedan od sledeća dva načina: ukoliko se postigne dogovor sa vlasnicima u pogledu naknade primenom Zakona o javnoj svojini, a ako ne primenom Zakona o eksproprijaciji, uz obezbeđivanje sredstava u budžetu grada. Takođe, imajući u vidu planski akt, sporni pomoćni objekat – šupa, ne bi mogao opstati na toj lokaciji.
Pored toga, Milošević Svetlana i Dragoljub nisu podneli zahtev Agenciji za restituciju na osnovu Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, što je potvrđeno aktom Agencije od 5. 7. 2013. godine.
Iz svega navedenog proizilazi da grad Čačak ima u potpunosti rešene imovinsko-pravne odnose na katastarskoj parceli katastarske opštine Čačak na kojoj se nalazi Dom vojske u Čačku.
Otvoreno pismo gradonačelniku Čačka
Ama ostavite ljude na miru vise ,…. Vratite im oteto ili adekvatno obeštetite ,…. odbijen zahtev za legalizaciju supe ali ce zato na stotine nelegalnih objekata u A zoni koji nisu u skladu sa generalnim urbanističkim planom biti legalizovano !!!
Kad otimaju i upodobljuju svojim potrebama, ni šupa ne može da ostane.
Privatno vlasništvo nije lako oduzeti .Lijepo je to što ste zamislili da renovirate Dom vojske ali valjda prvo morate da vratite oduzeto.Neverovatno što gradska vlast sebi daje za pravo.
Sestri i bratu Milošević želim da izdrže u borbi protiv kriminalaca i samodržaca ,u Salzburgu će sigurno pobijediti.
Nije uredu ponašanje gradske vlasti prema porodici Milošević.