Veće: Podeljena pomoć poljoprivrednicima
Danas je održana sednica Gradskog veća na kojoj su većnici usvojili Master plan održivog razvoja planine Rudnik do 2024. godine kao i izveštaj o radu Regionalnog centra za talente.
Na početku sednice predstavnici Univerziteta u Kragujevcu predstavili su Master plan održivog razvoja planine Rudnik do 2024. godine. Svrha izrade strateškog Master plana održivog razvoja planine Rudnik je dobijanje idejnih rešenja i koncepcija za zaštitu postojećih prirodnih i kulturno- istorijskih vrednosti i izbalansiran i održivi razvoj ključnih oblasti kroz podizanje ukupnih kapaciteta ovog područja, kao mesta življenja i vođenja ekonomskih delatnosti, kao istraživačko-razvojnog projekta strateškog karaktera, koji bi doveo do podizanja nivoa konkurentnosti, razvoja preduzetništva i ukupne investicione i turističke atraktivnosti ovog područja. Planina Rudnik postala bi oslonac regionalnog razvoja ovog područja „visoke Šumadije“, omeđenog teritorijalnom pripadnošću dva grada, Kragujevca i Čačka i četiri opštine: Gornji Milanovac, Topola, Knić i Ljig.
Površina područja koje obuhvata ovaj plan iznosi 75.000 hektara, a na Čačak otpada oko 6 procenata ili 4.500 hektara, odnosno sela Gornja Trepča, Ostra i Vujetinci. Prema rečima profesora, urađena je svot analizu, obrađene prednosti i slabosti regiona, mogućnosti, perspektive koja pruža oblast i neke opasnosti ili smetnje koje mogu da ugroze razvoj.
Predstavnik Foruma privrednika Srboljub Đurić postavio je pitanje šta je suština plana, ko su korisnici projekta i koji je obavezujući deo za Čačak.
– Šta sa ovimplanom sada možemo da radimo? Ja se lično nisam setio Rudnika iako živim na ovom prostoru, ali bih pre dao predlog predlog da se uradi plan za Jelicu, koja je bogatstvo kraja. Kada će ona doći na red? Na izradi plana je radio veliki broj stručnjaka a postavio bih koliko je to koštalo sve nas, pitao je Đurić.
Odgovorila je Zorica Avramović, generalni sekretar Univerziteta u Kragujevcu, kaže da je plan preduslov da se konkuriše za fondove EU, podsetivši da je Srbiji sada na raspolaganju i program Horizont 2020, sa budžetom od oko 78 milijardi evra.
– Cilj izrade nije da mi saznamo kakvi jesmo, već da imamo dobru osnovu i bazu koja će nas prikazati pred drugima i kako bi mogli da koristimo IPA fondove. Cilj je pronalaženje investitora, a to je samo moguće ako imate jedan ovakav dokument. Izradu plana je 80 odsto finansirala Vlada Srbije koja je i naručilac dokumenta, a na inicijativu opština. Preostalih 20 odsto su dale lokalne samouprave, a najviše grad Kragujevac, objasnila je Zorica Avramović.
Većnici su usvojili Master plan za planinu Rudnik, a potom su razmatrali izveštaj o radu Regionalnog centra za talente, kao i predloženi program rada za sledeću godinu.
Direktor Regionalnog centra za talente Svetislav Marković, prvo se zahvalio gradu na finansiranju rada Centra, podsećajući da su slični centri zatvoreni u nekoliko gradova Srbije jer lokalne samouprave nisu imale razumevanje za njihov rad. Prema njegovim rečima, svake godine više od 300 najboljih učenika se u ovom centru priprema za takmičenja u 11 disciplina, postižući izuzetne rezultate.
– Imali smo veliki napredak što se tiče dece koja su obuhvaćena centrom, proširili smo broj disciplina na 11. Osvojili smo 18 prvih mesta i čak 31 specijalnu nagradu što nas je svrstalo na drugo mesto u Srbiji. Posebno su se istakli učenici u oblastima matematika i engleski jezik. Napravili smo sistem nagrađivanja mentora, što je doprinelo kvalitetnijem radu, a interesovanje profesora za rad sa talentovanom decom je drastično povećano. Regionalni centar za talente u Čačku danas finansira samo grad Čačak, iako u njemu stiču znanja i deca iz drugih opština. U ovoj godini od Republike smo dobili samo 70.000 dinara, zbog čega su ugašeni centri u skoro svim većim gradovima, jer njihove lokalne samouprave nisu imale razumevanje kao Čačak, rekao je Marković, zahvalivši se Poslovnom udruženju Gradac što je uveo nagrađivanje najboljih učenika.
Gradonačelnik Čačka zatražio je da se organizuje sastanak sa predstavnicima opština iz okruga kako bi se svi uključili u finansiranje centra.
Većnici su zatim doneli odluku o dodeli novčane pomoći poljoprivrednim domaćinstvima koja su pretrpela štetu a do sada nisu ostvarila bilo kakvu pomoć.
Kako je rekao predsednik Komisije za dodelu pomoći Milan Bojović, poljoprivrednicima će biti podeljeno 6.120.000 dinara sa donatorskog računa na koji su sredstva uplaćivali građani i pravna lica, a pomoć će dobiti 219 porodica.
– Na donatorskom računu ostalo je 6.120.000 dinara. Preko 1.000 poljoprivrednih domaćinstava je pretpelo štetu, a mi smo izdvojili 219 koja su imala štetu veću od 300.000 dinara a do sada nisu ostvarili nikakvu pomoć. Na ovom spisku se nalazi 45 domaćinstava koja su ostavrila donaciju u vidu semenskog krompira i goriva. Oni će dobiti po 20.000 dinara a domaćinstva koji nisu ostvarila bilo kavu pomoć 30.000 dinara, rekao je Bojović.
Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić je rekao da je Centar za socijalni rad dobio zadatak da obiđe korisnike socijalne pomoći koji su pretrpeli štete u poplavama kako bi se utvrdilo u kavim uslovima dočekuju zimu, i da se u slučaju potrebe interveniše iz budžetske rezerve.