U Čačku promovisane vojne škole
Učenicima osnovnih i srednjih škola u Čačku danas su predstavljeni konkursi vojnih škola i akademija za školsku 2017/2018. godinu. Osim menadžmenta škola, svoja iskustva mladim Čačanima preneli su učenici i studenti vojnih škola.
U Srednju stručnu vojnu školu prima se 50, u Vojnu gimnaziju 100 učenika, Vojna akademija će u narednoj školskoj godini primiti 81, dok će Medicinski fakultet VMA primiti 20 kadeta. Konkurencija je veoma jaka, pa tako za jedno mesto konkuriše od 7 do čak 16 kandidata.
– Učenici i studenti imaju obezbeđen smeštaj, ishranu, besplatne udžbenike, uniformu, besplatnu civilnu odeću, mesečnu stipendiju u zavisnosti od godine studija i proseka koji imaju. Nakon završetka imaju akreditovane diplome, priznate u svetu i siguran i stalan posao. Vojna akademija i Vojna gimnazija će, za vreme trajanja konkursa, svake subote organizovati akciju “Otvorena vrata”, kada će svi zainteresovani biti u prilici da ih posete i neposredno se upoznaju sa njihovim kapacitetima i mogućnostima, dok će im zaposleni pružiti sve potrebne informacije u vezi sa konkursom i uslovima života i rada – kaže Uroš Domazet, načelnik kadetske službe Vojne akademije.
Čačanka Majda Kozoder je završila Gimnaziju, a potom je odabrala Vojnu akademiju, gde trenutno studira još 170 njenih koleginica.
– Nalazim se na studijskom programu logistika odbrane. Devojke su u ravnoravnom položaju sa muškarcima, ali ipak postoji dosta povlastica. Još u srednjoj školi sam odlučila da upišem akademiju jer sam želela da spojim lepo i korisno i nešto što volim. Pod ugovorom smo da radimo pri vojsci dupli broj godina nego što smo studirali. Prvog dana nakon promocije pozivaju nas na mesta koja su nam dodeljena – rekla nam je Majda.
Miloš Marković iz Gornjeg Milanovca je na modulu menadžer odbrane, smer inženjerija.
– Vojnu akademiju sam hteo da upišem odavno, čak i Vojnu gimnaziju, jer je to deo tradicije našeg naroda. Na mom smeru prve dve godine su zastupljeni svi rodovi Vojske Srbije, dok se kasnije opredeljujemo za smerove. Uslovi studiranja su jako dobri, veliki je broj dobro opremljenIh kabineta, imamo mogućnost koriščćenja velike biblioteke, internet učionice, laboratorije, kabineti…Što se tiče života i rada imamo veliki broj sportskih aktivnosti i veliki broj sportova na raspolaganju – kaže Miloš.
Kristina Mejić iz Lučana je na trećoj godini Vojne gimnazije.
– Svideo mi se vojni poziv i predstavlja dobru osnovu kasnije za Vojnu akademiju. Jeste teška škola, ona je opšteg smera, nemamo neke stručne vojne predmete ali je dosta bitna matematika i fizička sprema, što treba kasnije za Vojnu akademiju. Profesori su korektni, traže znanje, a kabineti su odlični – priča nam Kristina.
Danica Stošić iz Beograda upisala je Srednju stručnu vojnu školu.
– Nakon završetka školovanja dobijamo čin vodnika i postajemo podoficiri. Iskustva su dobra, dobro se snalazim, kolege su odlične. Profesori su zahtevni ali su dobri. Diciplina je zahtevna pa ko nije toliko ozbiljan ne bih mu preporučila da upiše ovu školu – savetuje Danica.
Mladići i devojke koji žele da konkurišu za upis u vojne škole, potrebno je da na vreme podnesu prijavu u centrima Ministarstva odbrane na teritoriji stalnog mesta boravka, a uz prijavu potrebno je priložiti neophodnu dokumentaciju.
____________________________________________________________________