Bivši poslanici DJB osnivaju novu organizaciju
Troje bivših poslanika Pokreta „Dosta je bilo“ najavilo je da će osnovati novu organizaciju. Kažu da ne žele da otkriju koga će podržati na narednim izborima, ali dodaju da to sigurno neće biti kandidat vlasti.
Samostalni poslanik Jovan Jovanović rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu da će se buduća organizacija zalagati za „izvorne principe i načela“ Pokreta Dosta je bilo – demokratiju, transparentnost, vladavinu prava i borbu protiv partokratije.
Bivši poslanici DJB Jovanović, Aleksandra Čabraja i Sonja Pavlović istakli su da su se na izlazak iz tog pokreta i na osnivanje nove organizacije odlučili jer se ne slažu s načinom na koji rukovodstvo DjB želi da postigne ciljeve i jer kalkuliše i odugovlači odluku o predsedničkom kandidatu.
Na pitanje zašto oni danas ne mogu da kažu koga će podržati, Jovanović je rekao da o tome žele da razgovaraju sa svima koji ih podržavaju, bivšim članovima DJB, od kojih su neki prisustvovali konferenciji, kao i da će odluka biti doneta na osnovu vrednosti kandidata, a ne na osnovu kalkulacija.
On je istakao i da nisu dobili nikakav novac da bi napustili DJB i da bi podržali nekog od predsedničkih kandidata, i odbacio tvrdnje lidera DJB Saše Radulovića da je neko „zarad jedne kampanje“ rovario po Pokretu.
– Rukovodstvo DJB svako drugačije mišljenje vidi kao rovarenje i trovanje što je besmisleno – rekla je poslanica Aleksandra Čabraja.
Poslanici su najavili da će u Skupštini Srbije za sada nastupati samostalno, odnosno da neće biti deo ni jedne poslaničke grupe.
Jovanović je agenciji Beta rekao da su neistiniti navodi koji su se pojavili na društvenim mrežama, da je postao savetnik ministarke za državnu upravu i lokalnu upravu Srbije Ane Brnabić.
– Pretpostavljam da će se sada pojavljivati razne neistinite informacije i spekulacije – rekao je Jovanović i dodao da ne poznaje Anu Brnabić i da sa njom nije nikada razgovarao.
Izvor: Beta / Media centar
_______________________________________________________
Српски менталитет.
Са једне стране, ако странка дозволи свакоме да гура своје мишљење на силу, делови безбедоносних служби који раде за власт и чланови других странка ће се учланити код потенцијално озбиљне конкуренције у опозицији и роваризи изнутра.
Са друге стране, ако пар људи држи чврсту руку у странци и не дозвољава слободу изношења и уважавање мишљења, многи нормални и паметни људи ће их напустити и основати своје партије како би могли и они нешто да се питају и одлучују.
Где је овде средина и које је најбоље решење?
Да бисмо стигли до шведске демократије и да би могао председник или премијер бициклом да иде у шопинг без опасности да га неко нападне или да га салеће на улици, не можемо да почнемо одмах где су они сада. За то је потребно бар неколико генерација.
За почетак, бити у странци која је идејно на месту по питању такве будућности за Србију, али схватити да унутар странке мора постојати одређен степен „диктатуре“ због убачених елемената који би да разбијају странку изнутра.
Кад такве структуре, које роваре по другим партијама, буду истребљене временом, онда се унутар партија може увести права демократија.
Али сада… то би било као да уведете демократију у Кини, па они би се за годину дана распали на садашње провинције, а за неколико година на још мање државице, да не помињем да би дошло и до грађанског рата у неким областима.
Најбољи негативан пример покушаја увођења демократије на силу тамо где јој није место су Авганистан и Ирак, као и Либија. Једноставно, ти народи нису спремни за демократију, и једини начин владавине који може дао безбеди мир је сурова диктатура – а да ли ће диктатура бити добра само за владара и његову свиту или и за све грађане зависи од диктатора, али мир се може одржати једино диктатуром.
Тако је и у нашим политичким партијама, једини начин да у партији буде ред је да унутар ње влада диктатура, јер овде сваки грађанин мисли да је способан да нешто води и да се за нешто пита, и кад би се пустила демократија унутар странке, сваки дан бисмо слушали о свађама и поделама.
Da li ste ikada bili u Kini, Libiji, Iraku,… pa možete tako da sudite? Irak (Iran) i Kina su jedne od kolevki civilizacije kakvu danas poznajemo.
Mislim da je jedino prosperitetno društvo, društvo „produhovljene“ diktature. Demokratija je fraza, vladavina budala. U tom društvu je jednak glas akademika i pijanca, doktora nauka i nepismenog. Izjednačeni su elita i prosek, a tada nema prosperiteta. Pogledajte gde smo od kada su nam uveli demokratiju.
Da li ste kada videli Nemce i Engleze kada oduna odmor ili neki festival neradnim danom. To su varvari, divljaci. Pobegli sa lanca pa pokazali svoje pravo lice. To Srbi ne rade. Dobar smo mi narod!
ovi su odmah sebe obeležili,kao loše ljude,izdali gazdu,izdali bi i narod,ljudi preziri te ih,nisam ni čiji pristalica,ali su ovi po zadatku udbe tu,kao nekada milorad crnjanin kod šešelja,naravno šešelj se nije ljutio jer je i on tu po njinom scenariju.