Nova postavka eko dizajna studenata FTN
Fakultet tehničkih nauka u Čačku dobio je potvdu da je ova visokoobrazovna ustanova uključena u Međunarodni program Fondacije za obrazovanje za životnu sredinu- „EKO ŠKOLE“ i jedini je fakultet koji je u grupi od oko 70 obrazovnih ustanova na području Srbije.
Cilj programa je da se u funkciji održivog razvoja i zaštite životne sredine koriste reciklirani materijali koji ce uz kreativni rad dobiti upotrebnu vrednost. Krajnji cilj fakulteta je dobijanje Zelene zastave, što će omogućiti uspostavljanje međunarodne saradnje, razmenu studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja.
Inicijativu za realizaciju eko projekata pokrenuli su sami studenti koji su realizovali novogodišnju tematsku postavku od recikliranih materijala koji je ulepšavao hol fakulteta.
-Nakon uspešne realizacije novogodišnjeg projekta usledio je poziv za članstvo od međuanrodne organizacije Ambasadori održivog razvoja i zaštite životne sredine što smo sa zadovoljstvom prihvatili i tako postali prvi fakultet u Srbiji koji učestvuje u projektima ove organiazcije. Učešće u projektu podrazumeva realizaciju sedam koraka nakon čega se stiče simbol Zelene zastave kao najprestižniji simbol obrazovnih institucija u ovoj oblasti i stiče se status Eko fakulteta. To će nam omogućiti saradnju sa drugim školama i fakultetima iz celog sveta, razmenu iskustva, razmenu studenata, nastavnog i nenanastavnog osoblja, objašnjava profesorka dr Neda Nikolić.
Povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, studenti FTN-a uradili su novu postavku eko dizajna, koristeći stare i odbačene materijale.
-Današnja izložba je druga u okviru programa eko škola i inspirisana je međunarodnim danom žena koju su osmisli studenti u okviru predmeta eko dizjan. Ovo je naš pokušaj da ukažemo na značaj ekologije i eko dizajna i kako neke predmete koje smo odnacili možemo da oplemenimo i da damo novu upotrebnu i umetničku vrednost predmeta. Za ovu postavku smo koristili fascikle, papire, folije, sve ono što smo koristili u nastavi, stare seminarske radove, kompakt diskove….Jedino smo uzeli lepak, kaže asistent i arhitekta Brankica Šutić.
Studenti Nikola Radosavljević i Jelena Dimitrijević kažu da su sa uživanjem učestvovali u osmišljavanju osmomartovske postavke, navodeći da je osmišljavanje i njegova izrada trajala nekoliko dana.
– Sam eko dizajn kao pojam dobija sve više značaja u svetu a mi želimo da smo i mi deo sveta koji želi da očuva prirodu i da bude što zdravija. Naša želja je da dobijemo zvanje Eko fakulteta i da učestvujemo u razmeni studenata, kaže Nikola.
-Uživali smo u izradi postavke. Sama ideja je proistekla iz zajedničkog rada profesora i studenata. Želeli smo da na jedan kretivan, zabavan i lak način pokažemo kako svako od nas može dati doprinos očuvanja životne sredine, rekla nam je Jelena.
Sledeća postavka eko dizajna studenti FTN-a pripremiće za Vaskrs.