Takmičenje za najbolju startap ideju
Uz podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije organizuje takmičenje ”Najbolja Start up ideja” za studente i učenike završnih razreda srednjih škola. Program se realizuje uz partnerstvo Udruženja Eneka i programa ”Pokreni se za posao” koji su podržani od strane kompanije Filip Moris. Prezentacija takmičenja i prvi deo obuke organizovana je danas na Fakultetu tehničkih nauka uz podršku Naučno tehnološkog parka Čačak.
U okviru Akademije studenti i učenici završnih godine će imati priliku da upoznaju sve korake potrebne za razvoj jedne biznis ideje i pokretanje sopstvenog posla, kao i da se pripreme za prezentaciju istih u finalnom delu u aprilu mesecu u Starom dvoru u Beogradu. Takmičenje je otvoreno za sve studente i srednjoškolce završnih godina, ali najviše za one tehničkih usmerenja.
-Iz prakse se pokazala velika potreba za organizacijom ovakve vrste događaja, kako zbog same promocije preduzetništva, tako i znanja koja učesnici mogu da dobiju. Otvorena je mogućnost svim univerzitetima u Srbiji da učestvuju, a krovni događaj će se odigrati u Beogradu sredinom aprila. Danas predstavljamo samo takmičenje kao i manji deo obuke za studente, objašnjava Tamara Jakovljević, iz Udruženja „Moj heroj“, koje je nosilac programa pri Ministarstvu omladine i sporta Republike Srbije.
Premanjenim rečima, posao učesnika je da osmisle preduzetničku ideju, a ona najbolja dobiće grant uiznosu od 2.000 evra.
-Ideja ne moara biti vezana samo za IT sektor već to može biti i nešto vezano za prozvodnju ili usluge. Tim mora da ima od dva do pet članova i da ispunjavaju odeđene kriterijume, inovativnost, originalnost i primenljivost na tržištu. Pobednik dobija grant u iznosu od 250.000 dinara u opremi, grad Beograd prostorije za prduzetnike, a nagradni fond je oko 7.000 evra, objašnjava Jakovljević.
Rok za prijavljivanje je do 15. aprila, nakon čega će finalisti biti pozvani u Beograd.
Milivoje Jovanović iz Udruženja Eneka kaže da su iskustva iz poslednjih 11 godina, od kada se ovo udruženje bavi podrškom preduzetništvu, pokazala da je najveći problem početnicima kako obezbediti izvor finansiranja, preduzetničko obrazovanje i umrežavanje.
-Kao najveći problem izdvojili su se izvori finansiranja, jer niko ne podržava startap biznise, pogotovo kada su mladi ljudi u pitanju. Druga stvar je preduzetničko obrazovanje jer kroz naš školski sistem ne razvijamo preduzetnički način razmišljanja. Ne mora prvi posao da bude uspešan ali je cilj da sami naprave iskustvo. Prosek u svetu je da mladi sa 27 godina pokrenu sopstveni biznis. Treća stvar je umrežavanje jer ne možemo sami uspeti, nismo konkurentn, nemamo niske cene, navodi Jovanović.
Eneka je do sada podržala 1.875 predzeća. Osim novčane nagrade od 2.000 evra, učesnici projekta će dobiti besplatne stručne treninge za sve koji žele da pokrenu biznis kako ne bi pravili početničke greške. Deo znanja preneće i uspešni preduzetnici iz svojih sredina.