Duvan najčešće koriščena psihoaktivna supstanca
Osnovni ciljevi istraživanja koje je u Srbiji realizovano po ESPAD metodi 2008. godine, ali i svih ostalih istraživanja koje su na ovu temu realizovana kasnije, su prikupljanje relevantnih podataka o raširenosti i obrascima korišćenja duvana, alkohola i ostalih droga među učenicima prvog razreda srednjih škola. Rezultati ovakvih istraživanja osim uvida u razmere korišćenje duvana, alkohola i drugih droga na teritoriji Srbije među adolescentima, bilo da je reč o gradskim ili seoskim sredinama imaju za cilj i poređenje podataka sa podacima koji se odnose na druge evropske zemlje. Na drugoj strani istraživanja na ovu temu kao prevashodni cilj imaju definsanje preporuka i aktivnosti neophodnih za rešavanje problema izazvanih upotrebom droga, alokohola i duvana među mladima. Najbitniji dugoročni ciljevi ovih i sličnih istraživanja koija se rade u određenim vremenskim intervalima projekta je nesumnjivo nastojanje da se obogati preventivna praksa i svođenje upotrebe alkohola i ostalih droga među mladima na najmanju moguću meru.
Ovo istraživanje sprovedeno na teritoriji cele Srbije, kao i istraživanje koje su sociološkinja Rada Karanac i psihološkinja Katarina Dunjić Mandić sprovele mežu čačanskim srednjoškolcima nedvosmisleno ukazuje da je duvan najrasprostranjeniji među srpskim adolescentima.
– Skoro jedna polovina učenika prvog razreda srednjih škola (46,0%) je u toku života popušila bar jednu cigaretu. Učenici gimnazija navode da su pušili u značajno manjem procentu od svojih vršnjaka iz ostalih srednjih škola u Srbiji. Značajno više mladića nego devojaka je u toku života pušilo 40 ili više puta (14,6%, prema 11,8%). Učenici srednjih stručnih i srednjih zanatskih škola, kao i oni iz Vojvodine i Beograda u značajno većem procentu izjavljuju da su tokom života pušili 40 ili više puta. Svaki peti učenik prvog razreda srednjih škola u Srbiji (21,0%) trenutno puši, tj. popušio je bar jednu cigaretu u toku poslednjih mesec dana; i to nešto više devojaka (21,4%), nego mladića (20,6%). Svakodnevno (redovno – najmanje jednu cigaretu dnevno) u poslednjih 30 dana je pušilo 13,9% učenika, i to približno isto devojaka i mladića. Približno jedna četvrtina (26,6%) mladih zapali svoju prvu cigaretu sa navršenih 14 godina ili pre, dok 16,8% proba da puši sa 13 godina ili manje. Mladići počinju da puše nešto ranije od devojaka; 19,5% mladića i 14,5% devojaka su svoju prvu cigaretu probali sa 13 godina ili manje. Ovi podaci ukazuju na postojanje velikog rizika upotrebe duvana u kasnijem periodu života, kao i potencijalno visoku pojavu bolesti koje prouzrokuje duvan. U populaciji učenika prvog razreda srednjih škola u regionalnim centrima u Srbiji (Beograd, Niš i Novi Sad), kada govorimo o procentu učenika koji su pušili bar jednu cigaretu u poslednjih mesec dana, rezultati ukazuju da je u 2008. pušenje smanjeno za 8,9% u odnosu na 2005. godinu i iznosi 22,1%. Slično, svakodnevno pušenje cigareta u regionalnim centrima u poslednjih mesec dana je opalo sa 22,0% u 2005. na 14,8% u 2008. godini – navodi se u istraživanju koje su na nivou Srbije sproveli Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
Razlog zbog koga su duvan i alkohol najrasprostranjenije psihoaktivne supstance među mladima, sociološkinja Rada Karanc vidi u tome što je, u odnosu na narkotike, društvo mnogo tolerantnije kada je reč o pušenju i upotrebi alkohola.
– Odnos prema duvanu, a naročito prema alkoholu, u srpskom društvu ima izuzetno duboke psihološke, sociološke, kulturološke… korene. Na drugoj strani istraživanje koje smo koleginica i ja sprovele među čačanskim srednjoškolcima ukazuje da je duvan i dalje najzastupljenija psihoaktivna supstanca među mladima ali da iz godine u godinu broj aktivnih pušača među mladima, sudeći barem na osnovu rezultata istraživanja, ako ne opada, ono barem stagnira – kaže Rada Karanac.
Promocija zdravog načina života koja je poslednjih godina sve prisutnija u medijima, a naročito na društvenim mrežama čiji korisnici su uglavnom mladi, očigledno je dala rezultat, međutim uprkos tome prisustvo duvana među mladima je i dalje veliko, što ne ostavlja mnogo prostora za optimizam.
Tekst realizovan u sklopu projekta „mladi i bolesti zavisnosti“. koji sufinansira Grad Čačak u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2016. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
__________________________________________________________