Sve niži generacijski prag
Poslednjih godina u svetu i Srbiji se beleži sve niži generacijski prag kada je reč o zloupotrebi psihoaktivnih supstanci i bolestima zavisnosti. Za razliku od kraja prošlog veka, kada se u tadašnjoj SFRJ početak konzumiranja duvana i alkohola vezivao uglavnom za srednjoškolce i učenike sedmog i osmog razreda osnovne škole, danas se suočavamo sa pogubnim podacima koji ukazuju da deca već u nižim razredima stupaju u kontakt sa duvanom, a da je konzumiranje alkohola u nekim društvenim grupama u višim razredima osnovne škole sve češće pojava a ne izolovani incident. Da situacija, kada je reč o zloupotrebi alkohola u adolescentskom uzrastu, nimalo nije naivna ukazuje i podatak da više od 40 odsto ukupnog broja lečenih alkoholičara u Beogradu čine osobe mlađe od 30 godina. Što na drugoj strani potvrđuje stavove većine stručnjaka da je, kada se govori o bolestima zavisnosti među mladima, alkoholizam najizraženiji, a što je direktna posledica činjenice da je alkohol na jednoj strani lako dostupan mladima, a da je, kada je ova psihoaktivna supstanca u pitanju, društvena tolerantnost nedopustivo velika.
Ovakvo stanje uzrokovalo je situaciju da u Srbiji, kako to pokazuju mnogobrojna istraživanja, mladi u prvi kontakt sa alkoholom dolaze sa trinaest i po godina, da se znaci zavisnosti javljaju oko dvadeset jedne i po godine, a da se na lečenje mladi javljaju u dobu između 25 i 27 godine. Da je konzumiranje alkohola u adolescentskom uzrastu postalo nešto uobičajeno ukazuje i razgovor koji smo na ovu temu vodili sa učenicima čačanske Ekonomske škole.
– Sasvim je normalno da pojedini naši vršnjaci pre škole popiju po neko alkoholno piće ili to urade pred neki test ili pismeni zadatak na odmoru, a da ne govorim o tome koliko je alkohol prisutan kada dođe kraj školske godine, kada maturanti završavaju školovanje i kada je sasvim uobičajeno da se alkohol unosi čak i u školu. Noćni izlasci takođe podrazumevaju konzumiranje alkohola koji je postao nezaobilazni deo provoda većine mojih vršnjaka. Da bi se sprečilo konzumiranje alkohola među maloletnicima neophodno je da se u tu akciju uključe i vlasnici i osoblje ugostiteljskih objekata, koje istovremeno i zakon obavezuje na tako nešto, ali to se dešava samo u vreme kada se periodično sprovode kontrole. Zabrinajvajuće je i to što mnogi kojima ranije nije padalo na pamet da konzumiraju alkohol sada prilikom izlazaka piju kako se ne bio izdvajali od društva u kome se kreću – objašnjava jedna učenica čačanske Ekonomske škole.
Sličan stav imaju i učenici čačanske Medicinske škole koji dodaju da duvan i alkohol u velikom broju slučajeva predstavljaju samo prvi korak ka ozbiljnijim i štetnijim psihoaktivnim supstancama.
– Najveći problem, kada je reč o duvanu i alkoholu među mladima, predstavlja to što ovaj problem malo ko shvata ozbiljno. Izuzetan problem predstavlja i to što je alkohol u Srbiji postao nešto nezaobilazno da se gotovo sve od rodjenja do kupovine automobila proslavlja uz alkohol. Tako da dolazimo u situaciju da deca jednostavno samo kopiraju ponašanje roditelja i najbliže okoline. Na drugoj strani brojni festivali, poput Bir festa, Sabora trubača… i mesta na kojima se okupljaju mladi, poput proslava punoletstva, postala su postala nezamisliva bez alkohola – tvrde učenici čačanske Medicinske škole.
U većini razvijenih zemalja Evrope i Amerike punolestvo se stiče u periodu između osamnaeste i dvadeset prve godine, što je ujedno period kada dolezi do sazrevanja centralnog nervnog sistema, međutim brojni primeri i istraživanja ukazuju da psihosocijalno sazrevanje može trajati čak do dvadesetšeste godine, što ukazuje na nedvosmislenui štetu koju alkohol može prouzrokovati kod mladih osoba. U situacijama, kako upozoravaju medicinski stručnjaci, kada je prvi kontak sa alkoholom ostvaren u mlađem starosnom dobu, veća je verovatnoća da će kod tih osoba doći do razvoja zavisnosti. Na to utiče i činjenica da mladi, za razliku od alkoholičara starije životnog doba, osim što isključivo piju u društvu, piju na „takmičarski“ način, trudeći se da što više popiju ne bi li na taj način ostvarili „ugled“ u društvu u kome se kreću. Sve ovo skupa utiče na to da je među zavisnicima od alkohola sve više mladih i da se njihova životna dob neprestano snižava.
Tekst realizovan u sklopu projekta „mladi i bolesti zavisnosti“. koji sufinansira Grad Čačak u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2016. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
________________________________________________