Završen projekat Be-Nature
U motelu Livade održana je završna konferencija projekta “Be natur” koji je finansiran iz fondova Evropske unije. Projekat se realizovao od februara 2012. godine, i u njemu je učestvovalo 14 partnera iz sedam zemalja.
Čačak je projektom dobio 167.000 evra a novac je utrošen na uklanjanje invanzivnih biljnih vrsta, postavljanje mlaznica na gradskoj brani i upoznavanje osnovaca i srednjoškolaca sa vrednostima Ovčarsko-kablarske klisure.
– Realizovali smo različite aktivnosti na polju zaštite životne sredine. Osnovna akativnost je povezivanje država članica Jugoistočne Evrope sa ciljem da se otvori partnerstvo, saradnja, i da dalje potencijalno imamo različite aktivnosti na polju životne sredine. Uradili smo dosta toga, izdvojili smo priritetne vrste i staništa da bi ih zaštitili na određeni način kroz akcione planove, sprovodili smo teoretske aktivnosti, radili na uklanjanju invanzivnih vrsta i njehovo mehaničko uklanjanje. Uradili smo gejzir sistem na brani a biće postavljeno i led osvetljenje. Realizovali smo tematske ekskurzije za sve osnovne i srednje skole na teritoriji grada, navodi Jelena Kovačević, koordinator projekta koja je zaposena u Lokalnoj upravi za ekonomski razvoj.
Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić rekao je da je realizacija projekta pokazala da grad ima stručne ljude, ističući da je ovo dobro iskustvo za nove projekte kojih bi u budućnosti trebalo da bude više.
– Danas smo okončali sprovođenje projekta Be Nature u kome je učestvovao i Čačak, a koji je finansirala EU. Čačak je bio jedini predstavnik iz Srbije i jedini partner van EU. Ovaj projekat je od izuzetnog značaja za grad jer smo pokazali da imamo stručne timove koji mogu da rade na projektima, što će nam mnogo značiti za buduće projekte. Zahvalio bih se EU na projektu, a očekujemo nove u budućem vremenu, rekao je gradonačelnik Ilić.
Nadležni u LER-u najavili su da će podneti kompletan izveštaj o trošenju sredstava tokom realizacije projekta.
Tako, racuni da se poloze. U toj ekologiji godinama jedni te isti ucestvuju, silne edukacije, iste televizije snimaju…lep biznis.
Koristan projekat i odlično pripremljene radionice. Posebno mi je drago da se neko setio i dece iz prigradskih naselja. Deca su bila oduševljena organizacijom i predavačima.
za ekološke akcije, pogotovu te finansirane od EU – ne treba zvati i dovoditi na slikavanje i krkanluk raznorazne metuzaleme JER oni su tu i došli zbog krkanluka ili da se ogrebu za neku dnevnicu – POTREBNO JE ANGAŽOVATI ŠTO MLAĐE LJUDE da nešto nauče i sutra budu spremni da to znanje prenesu na sledeće generacije… svakako EU neće vekovima „lude“ srbe da uči kako se ekološk ponašati i boriti za zdravu životnu sredinu – i zato opet ponavljam da na takvim skupovima NEMAJU ŠTA DA TRAŽE opštinski glodari…
„OSNOVNA akativnost je povezivanje država članica Jugoistočne Evrope“?
„POTENCIJALNO imamo različite aktivnosti na polju životne sredine“?
„Uradili smo DOSTA TOGA“?
„sprovodili smo TEORETSKE aktivnosti“????
Ma kako vas nije sramota da objavljujete ovakav tekst i da se ponosite time da je nesto ZAPRAVO URADJENO??? 167 HILJADA EVRA, na TEORETSKE aktivnosti i POVEZIVANJE sa drzavama „članica Jugoistočne Evrope“???
O kakvoj ZASTITI zivotne sredine je ovde rec? Da li iko ovde zna sta znaci zastita zivotne sredine u 21. veku?! Gde su projekti povecanja energetske efikasnosti, smanjenja emisija CO2 i drugih stetnih gasova, gde su projekti cistije proizvonje, razdvajanja otpada i UPOTREBA tako razdvojenog otpada? Gde su projekti vezani za otpadne vode? Za smanjenje potrosnje ciste vode na prvom mestu? Gde su projekti cistijeg grada, u smislu odrzivog mobiliteta/prevoza, u smislu promena sijalica za osvetljenje grada? Projekti razvoja postrojenja za bio masu, koju Cacak i okolina imaju u izobilju?
Cast za odrzavanje tematskih ekskurzija za skolarce, ali sta su bile teme? I ko je vodio ekskurzije? Da li su teme bile tipa: „deco, ne lepite zvake pod klupu i ne bacajte flase u potoke“? Ili se stvarno govorilo o stednji i odrzivosti u pravom smislu tih reci?
Nemojte zavaravati ove ljude sto citaju ovakve vesti i tripuju da se u Cacku nesto radi! Zapitajte se ko je kriv sto oni, a na prvom mestu VI sa BeNatur projekta ne znate NISTA o zastiti zivotne sredine! I ko je kriv sto su strucnjaci (iz Cacka) za ovu oblast oterani iz svog grada!
Sramota!
Čim ima komentara, znači da se nešto zanimljivo dešava…
Za sad deluje kao da imamo pretplaćene pljuvače kojima je cilj da napadaju ove iz gradske uprave… Ok…
Tačno je da (gore spomenuti komentar) treba obratiti pažnju na CO2,energetsku efikasnost itd ali je pitanje šta je bio poziv projekta. Ako je projektom predviđeno ono što je nabrojano u tekstu (a to definiše donator) tada su ovi napadi na gradsku upravu, pucnji u prazno.
Takođe, lep komentar onog mačora o deci i kako je neko najzad obratio pažnju na nešto izvan gradskog jezgra.
Potom, tebalo bi ispitati ko su ti „stručnjaci koji su oterani iz grada“ i pokrenuti javnu debatu o tome. Pa ako su stvarno oterani stručni ljudi, utvrditi ko ih je oterao i gde… To je u interesu razvoja grada i bolje budućnosti svih nas.
Pomalo bode oči kako je u komentaru gore vidljiv negativan stav,ali ako komentator ima uvid u neka dešavanja koja nisu poznata čitaocima, bilo bi lepo da ih navede. Čisto da bi svi mi mogli da se aktivnije uključimo u komentarisanje 🙂
PS: ne branim nikog, samo, mnogo je raznih botova na portalima i posebno mi smeta kad se neki događaj/manifestacija uzima na nož reda radi umesto da se koristi za promociju mog grada (koji sam napustio svojom voljom)
Poštovane Kokice 🙂 Ja se apsolutno slažem sa komentarom objavljenim pre Vašeg, iako to nije baš moja oblast, ali nije ni da se ne razumem. Ja bih pre rekla da ste Vi neki bot Gradske uprave. 😉 Elem, imam samo da kažem da u ovom tekstu gotovo da ništa nije navedeno. Kažu „urađeno je mnogo toga“,zatim još kažu „sprovodili smo teoretske aktivnosti“. Sistem „sve smo rekli a ništa nismo rekli“. Pozdrav svim ljubiteljima lika i dela Gradske uprave Čačak. Nadam se da su Vaši idoli bar negde otputovali da vide malo sveta sa ovim paricama, da nije sve završilo u nekoj pečenjari.
Mada, i da je ostalo u pečenjari, to je onda podsticanje lokalnih malih privrednika, što i nije tako loše 😉
Mogu samo da dodam, kao nastavnik, da je u okviru projekta i te posete klisuri, organizovan prevoz učenika naše škole, užina, ručak i deci zanimljivi predavači, i to sve potpuno besplatno, čime smo, danas kada se roditeljima dobrih đaka i ostalih traži novac za sve i svašta, nagradili uspešne učenike.
Sramota je što se pojedinci iz gradske uprave kite tuđim perjem. Ljude koji su napisali projekat i pomogli gradu da dobije ova sredstva, su sklonili …
Za šta potrošiše 167.000 evra? Pa ovi iz prvog reda: Miko Savić iz TOČ, Obrad iz grajanja, dr. Radojević SNS-SPO, Vojo gradonačelnik, Luković zamenik, teta Mira i obavezno do nje Grbo, vesela Ljubinka, „stručnjak“ Milijan Minić i u pozadini Nada Simović iz SNS ne znaju zajedno o ekologiji koliko prosečan učenik četvrtog razreda osnovne škole. Možda znaju kako da skrkaju tuđe pare i po nešto stave u svoj džep i ništa više. Pa koliko košta ju taj gejzir na brani, osvetljenje i čupanje nekoliko stabala ambrozije? Čudi me da i Nebojša Jovanović iz GRACA nije među ovom bratijom. Sve bi ja ovo u aps dok se ne utvrdi gde su pare, sem ako ih nisu oprali pod tim gejzirom zajedno sa onima iz EU. Nisu ni oni imuni na laku lovu!
Ovo je nula od države, zato se za gluposti i neposojeće nazovi „projekte“ daje novac. Dok nam biolog ili geolog bude pricao gde da bilo šta napravimo, dotle smo jebali ježa.