Srbija rekorder po broju depresivnih
Svetski dan zdravlja, sedmi april, ove godine posvećen je depresiji. Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da oko 320 miliona ljudi širom sveta ima depresiju, a predviđanja su da će do 2020. godine ona biti na drugom mestu bolesti koje su uzrok invaliditeta.Prema tim podacima, u Srbiji od depresije pati pet odsto populacije, što je više od svetskog proseka koji iznosi 4,4 odsto.
Na Svetski dan zdravlja, 7. april, govori se o depresiji – mentalnom poremećaju koji karakteriše depresivno ponašanje, gubitak interesovanja za sve oko sebe, gubitak zadovoljstva, osećaj krivice i gubitak samopoštovanja. Da bi se postavila adekvatna dijagnoza važno je prepoznati simptome koji treba da traju najmanje dve nedelje.
– Tipični simptomi su depresivno raspoloženje, gubitak interesovanja, zadovoljstva i doživljaj smanjene energije, odnosno jedna povećana zamorljivost. Pored tih tipičnih simptoma imamo druge simptome koji mogu biti prisutni: oštećena koncentracija i pažnja, sumoran pogled na budućnost, misli o samopovređivanju odnosno samoubistvu, osećanje krivice, bezvrednosti, poremećaj spavanja, snižen apetit – navodi doktorka Žana Erić, načelnica psihijatrije Opšte bolnice.
Depresija može da pogodi svakoga, bez obzira na pol i uzrast. Prema istraživanjima poslednjih deset godina, ona najčešće nije prepoznata pa zbog toga nije ni lečena, zbog čega je ove godine i slogan dana zdravlja Depresija – hajde da razgovaramo. Posebno zabrinjava podatak da je depresija uzrok 800.000 samoubistava godišnje na svetskom nivou.
– Dve trećine svih psihijatrijskih pacijenata onih koji pokušaju ili realiziuju suicid su iz kategorije depresivnih. Depresija povećava rizik od samoubistva u odnosu na opštu populaciju četiri puta – navodi načelnica Erić.
Sa oko 420.000 stanovnika koji imaju neki oblik depresije, Srbija se nalazi u samom vrhu zemalja po učestalosti depresivnih poremećaja, a u narednom periodu se očekuje povećanje broja depresivnih. Zbog toga je vlada donela Strategiju za razvoj zaštite mentalnog zdravlja, koji podrazumeva obavezan skrining u domovima zdravlja za rano otkrivanje depresije.
– Republika Srbija je donela nacionalni program za rano otkrivanje depresije, tako da se skrining na rano otkrivanje depresije i realizuje u domovima zdravlja u Moravičkom okrugu. Procenat realizacije ovih pregleda za sada je mali i na tome treba insistirati u narednom periodu – navodi Ljiljana Milovanović načelnica Centra za promociju zdravlja ZZJZ Čačak.
U cilju sprovođenja navedene strategije Ministarstvo zdravlja će usvojiti nove normative kako bi u svakom domu zdravlja postojao psihijatar. Nova mera biće i otvaranje kol centra u psihijatrijskim ustanovama koji će biti dostupan 24 sata.
_______________________________________________________
Svaka cast! Neophodna je svaka moguca pomoc nesrecnim i depresivnim ljudima…
Депресију су наши стари лечили радом,весељем,игранкама,саборима,вашарима,Здравим породичним животом,међусобним дружењима на мобама,прелима итд.
Bolest modernog doba.Nazalost,opsteprisutna pojava.Bez razgovora sa strucnim licem tesko ju je I definisati.A doktorka Zana je maestralna u svom poslu.
bolest koja nazalost sve vise napreduje,osecaj tuge usamljenosti i bola. Ja patim od depresije i generalizovanog anksioznog poremecaja. Uzimam terapiju. Sve pohvale za doktorku Zanu Eric,koja odlicno radi svoj posao. Strucna pomoc je neophodna svim dusevno obolelim ljudima i treba je otkriti na vreme.