Tehnička škola: Upoznajmo bolje jedni druge
Vršnjačko nasilje, netolerancija i diskriminacija u školama i van njih je problem sa kojim se udruženo moraju boriti država, obrazovne institucije i roditelji. Rešavanje ovih problema je jedan od najvećih izazova za obrazovne institucije 21. veka.
Učenici i nastavnici Tehničke škole su planirali niz preventivnih aktivnosti kako bi se aktivirali učenici, družili i upoznali, sa ciljem delovanja na sprečavanju vršnjačkog nasilja i diskriminacijekako bi se prevazišli stereotipi i predrasude koje postoje među učenicima.
– Pokrenuli akciju da se svi koordinatori školskih timova za zaštitu učenika od nasilja povežu kako bi se organizovale zajedničke akcije. Na nivou grada radimo zajednički na tome da se organizuju lokalne radne akcije, slično onome kako je to bilo kada smo mi bili učenici, kako bi se deca kroz rad družila, radila neke pozitivne stvari, bolje se upoznavali i tako uticali da se pojava vršnjačkog nasilja bitno smanji – kaže profesor Milun Janković, koordinator Tima za zaštitu učenika od nasilja u Tehničkoj školi.
Iskustva drugih škola pokazala su da se ovi oblici ponašanja dece često manifestuju van škole, na ulici, u parkovima ili na drugim javnim prostorima u kojima učenici provode slobodno vreme.
U okviru projekta užičkog centra za prava deteta „Jačanje uloge učenika i nastavnika u prevenciji diskriminacije i promociji interkulturalnih vrednosti u školama„, u Tehničkoj školi pokrenuta je aktivnost pod nazivom „Upoznajmo bolje jedni druge„.
– Mi smo na nivou škole pokrenuli akciju farbanja školske ograde, a uslediće potom akcija sređivanja školskog dvorišta i želimo da kroz ovakve vannastavne aktivnosti učenici bolje upoznaju jedni druge, da pokažu svoje veštine i mogućnosti i van učionica. Cilj je da se što više učenika uključi i da se na taj način među njima razviju što bolji odnosi i umanji mogućnost pojave konflikata, netolerantnog ponašanja i vršnjačkog nasilja. Kroz ovakve radne aktivnosti učenici će se bolje upoznati i zbližiti – kaže profesor Janković.
– Smisao celog projekta, koji je inače podržalo i Ministarstvo prosvete, je da učenici prevaziđu postojeće stereotipe i predrasude koje imaju jedni o drugima, ne samo kada su u pitanju učenici različitih škola, nego i učenici u istoj školi. Pa tako, na primer, u našoj školi imamo i odeljenja za zanatska zanimanja. Za učenike u tim odeljenjima, potpuno neopravdano, postoji predrasuda da su to po pravilu lošiji učenici, a zapravo se radi o vrlo vrednim i radnim đacima, sposobnim da u svom poslu urade vrlo kvalitetne stvari. Iz tog razloga profesor Janković angažovao je upravo učenike zanatskih odeljenja I5 i III5 da javno pokažu šta znaju i umeju – kaže Tatjana Jaćimović, školski psiholog.
Profesor Milun Janković sa učenicima pomenutih odeljenja započeo je niz aktivnosti na uređenju školskog objekta, a prva je farbanje školske ograde. Sav potreban materijal škola je nabavila o svom trošku. A kako učenici reaguju na aktivnosti koje su osmislili profesori:
– Pošteno rečeno, mene je iznenadilo koliko su učenici ove aktivnosti rado prihvatili. Prijavio se veliki broj njih da učestvuje, ali iz razloga bezbednosti ne možemo sve da ih angažujemo, recimo sada na ovoj trenutnoj aktivnosti oko sređivanje školske ograde. Ovo učenicima zanatskih odeljenja dođe i kao neka vrsta praktičnog rada jer je za njih vrlo bitna motorika u radu, praktično rukovanje alatom, razvoj i razmena ideja tokom rada. To je bio razlog i da škola investira u nabavku potrebnog potrošnog materijala – kaže profesor Janković.
– Ovo je zaista korisna akcija, koja nama koji se školujemo za autoelektričare koristi i kao praktična vežba. Nije nam teško da damo svoj doprinos da naša škola lepše izgleda i zato smo se dobrovoljno javili da sredimo ogradu – kaže Stefan Jevremović učenik III5 odeljenja.
Reklo bi se da pored aktivnosti i ciljeva predviđenih projektom, učenici Tehničke škole u ovom slučaju imaju i dualno obrazovanje na delu.
– Kao profesor koji godinama predajem obrazovnom profilu autoelektrike mogu da kažem da Tehnička škola veliku pažnju i inače posvećuje praktičnom radu tj. dualnom obrazovanju. Veliki broj mojih bivših učenika već radi u radionicama u kojima su tokom školovanja bili na praksi – kaže profesor Janković.
___________________________________________________________________________
Uz svo duzno postovanje osoblja i profesore ove skole koju sam boravio 3-4 godine nije sve tacno, mozda samo delimicno kao sto je gospodin Jankovic rekao o bezbednosti i vrsnjackom nasilju u skolama. Dok sam ja bio ucenik ove skole, nikad nisam cuo da postoji „kordinatori skolskih timova za borbu protiv vrsnjackog nasilja“. To se pojavilo tek kad sam izasao iz ove skole. U vreme mog skolovanja sam imao probleme vrsnjackog nasilja i vodio sam tu borbu tih svih 4 godina. Zalio sam se i profesorima i direktoru te skole, i svi su pokusavali da se to vrsnjacko nasilje prema meni prestane, ali nije bilo efekata I jedva su cekali da odem iz ove skole. Tako da kad sam sazrelio i sagledao svu tu situaciju, razumem i te profesore, jer oni imaju interese da ispredaju i da ispitivaju ucenike jer oni tj profesori zaradjuju svoju platu, a ne bave se da zaustave vrsnjacko nasilje u skolama. Tek su poceli da se bave kad sam izasao iz te skole. Veliki pozdrav za sve te profesore koji su mene ucili.
Eto primera zbog čega je pokrenuta cela akcija u Tehničkoj i zbog čega su uvedeni Timovi za zaštitu učenika od nasilja u svim školama. Bravo za školu i nastavnike koji su se pokrenuli.
Da je srece, profesor Milun Jankovic bi trebalo da bude direktor Tehnicke skole!
Nije mane ni sadašnjem direktoru. Tehnička ima odličan kolektiv, mnogo je tu dobrih kandidata za direktora. Redak primer u Srbiji. Čestitam.
Saka čast koordinatoru. Dobro je da postoje ljudi koji žele nešto da promene i poboljšaju u ovoj školi ali mi nije jasno kako to škola iz svojih sredstava nabavlja farbu, kad roditelji svake godine plaćaju 2000 dinara za đački dinar. Pod dva, direktor bi trebao da se malo više angažuje oko uređenja škole. Nije mi jasno da škola koja školuje buduće arhitekte, građevince, molere, ostale ima neuređen enterijer i eksterijer. Ta deca bi sigurno mogla i volela da učestvuju u ulepšavanju svoje škole kad bi neko hteo da ih usmeri. Odličan početak, samo da ne ostane na ogradi…
Koliko sam shvatio u tekstu piše da se cela škola angažovala, svi profesori, direktor, školski psiholog, da je u pitanju timski rad, pa i koordinator je na čelu Tima za zaštitu učenika od nasilja a ne on sam. Nemojte da umanjujete značaj angažovanja svih, jer preventiva vršnjačkog nasilja, borba protiv stereotipa i predrasuda nije poswao pojedinaca nego cele škole, roditelja i društva uopšte.
Eto nama predrasude na delu da bi direktor trebao da se angažuje više oko uređenja škole. Šta da uradi, da uzme kosu i pokosi dvorište, da umesto učenika on ofarba ogradu. Zašto odmah napad na dobru inicijativu. Koliko vidim na slikama učenici, profesori, školski psiholog, pomoćno osoblje svi su organizovani, svi rade, svi daju pozitivne izjave, škola ulaže svoja sredstva pa makar to bio i učenički dinar, znači namenski, nije direktor stavio pare u svoj džep ili profesori uzeli za svoje plate, ne čekaju donacije i da se Ministarstvo seti da pošalje neki dinar. Sad ide logično pitanje – a ko sve to organizuje, koordinira, rukovodi celim procesom rada u školi. Pa valjda direktor sa saradnicima, u koordinaciji sa Školskim odborom i Savetom roditelja.
O kakvim predrasudama vi gospodine pišete? Ja sam čestitala inicijativu. Nisam rekla da direktor kosi, ima za to domare i pomoćno osoblje! A ima i onu CNC mašinu u podrumu ali je niko ne pominje kao da je šugava!
Da
„Čačanka“, tebi baš nije lako. Uporna/uporan si da dokažeš da nije bolest samo kad boli!