Čačanski osmaci solidni na probnoj maturi
U srpskim školama početkom aprila organizovana je probna mala matura za učenike osmih razreda. Učenici su u dva dana polagali tri testa: iz matematike, srpskog jezika i kombinovani test koji obuhvata gradivo iz pet predmeta. Ministarstvo prosvete nije prikupljalo podatke o tome kako su učenici uradili probnu maturu, pa je naša ekipa obišla dve čačanske osnovne škole kako bi saznali da li je i šta stvaralo probleme malim maturantima.
Početkom aprila za učenike osmih razreda organizovano je polaganje probne male mature. Učenici su imali priliku da prođu celokupnu proceduru polaganja mature koja ih očekuje sredinom juna, ali i da provere svoje znanje. Ministarstvo prosvete nije prikupljalo podatke o tome kako su učenici uradili probne testove, ali u čačanskim osnovnim školama kažu da su mali maturanti pokazali znanje na nivou prošlogodišnjih osmaka ili nešto manje bolje.
-Dva dana nakon sporvedene probne mature uradili smo detaljnu analizu po svakom odeljenju. Prosečan broj poerna u matematici je 9,05, što nije na zavidnom niovu. Prosek iz srpskog jezika je 11,26 dok je iz kombinovanpg testa 10,34. Zadaci iz matematike su bili dosta ozbiljni. Bilo je potrebno dodatno razmšljanje, uključivanje i angažovanje učenika. Na prvi pogled su izgledali lagani, ali su olako pravili greške, kaže Milko Ikonić, direktor Osnovne škole Vuk Karadžić.
Sličan zaključak izvukli su i nastavnici u OŠ Ratko Mitrović.
-U našoj školi rezultati probnog prijemnog ispita su nešto bolji u odnosu na prošlu godinu. Konkretno, iz srpskog jezika pružili su preko 60 odsto tačnih odgovora, dok je iz matematike to nešto ispod 50 odsto. To je slično kao i prošle godine, ali je nešto bolji rezultat. Kombinovani test je nešto slabiji u odnosu na prošlu godinu, sa nešto preko 50 odsto tačnih odgoora, dok je prošle godine bilo preko 60 odsto. Kada je u pitanju srpski jezik nastavnici su procenili da je test bio lakši nego prošle godine, da je bilo više pitanja na zaokruživanje ponuđenih odgovora i da se tražila analiza i razumevanje pročitanog. Kada je u pitanju matematika nastavnici su zaključili da je test bio zahtevniji u smislu izrade zadataka, objašnjava Biljana Stevanović pedagog OŠ Ratko Mitrović.
Sudeći po našoj anketi, škole su uradile detaljnu analizu rezultata probne male mature i do kraja školske godine pokušaće da kroz dodatne časove pomognu učenicima da savladaju gradivo koje im je stvaralo probleme na sva tri testa.
– Cilj probnog završnog ispita je da se proceni gde su učenici najslabiji, a gde su jači, da bi te oblasti unapredili i pojačali znanja. Nadamo se da će to biti mnogo bolje nego što je na probnom završnom ispitu. Imamo solidnu jaku generaciju i očekujemo znatno bolje rezultate nego što je to na probnoj maturi, kaže direktor OŠ Vuk Karadžić.
Prema rečima pedagoga Biljane Stevanović, roditelji ne treba da budu zabrinuti za nešto slabije rezultate učenika na probnoj maturi, jer su dosadašnja iskustva pokazala da su slabije motivisani nego na završnoj maturi sredinom juna.
– Sam naziv testa je probni, i to samim tim negde utiče na motivaciju učenika. Sigurno je da oni nisu pružili maksimum sada u aprilu. Taj probni test se ne ocenjuje i praksa je pokazala da su nam rezultati na završnom testu uvek bolji i kvalitetniji u odnosu na probni. Sama spremnost za izradom zadataka i za radom izraženija su i kvalitenija u junu kada se bore za bodove i željena zanimanja i svoju budućbnost, navodi pedagog Biljana Stevanović.
Završni ispit, odnosno mala matura za učenike osmih razreda predviđena je za 14, 15. i 16. jun, i još uvek ima dovoljno vremena da se propušteno gradivo nadoknadi. U tome će učenici imati podršku nastavnika, ali je ipak najveća odgovornost na samim učenicima ali i roditeljima.