Vlada SNS-a neće da vrati Čačanima 400.000 evra
Pretplaćeni iznos za Dom vojske u iznosu od 400.000 evra koje je grad dao državi, po svemu sudeći neće se još dugo vratiti Čačanima, a ovaj spor uskoro bi mogao da se nađe na sudu. Ministar odbrane Bratislav Gašić, rekao je nedavno u Čačku da novac od prodaje Doma vojske nije uplaćen na račun Vojske Srbije već na račun Vlade Srbije i da oni ne mogu da vrate novac niti da poklone kasarnu. Poručio je da jedino može da izađe u susret i da se kasarne prodaju gradu na 60 mesečnih rata!
– Ta sredstva nisu došla u budžet Vojske Srbije već u republički. Tadašnji čelnici Vlade i lokalne samouprave su trebali da znaju da novac ne ide vojsci na račun već Republičkoj direkciji za imovinu. Kada je povraćaj kasarni u pitanju, Vojska nije kočnica da gradovi u Srbiji grade na tim lokacijama. Zna se ko može da da zaključak da vojska da bilo šta od svoje imovine. Kako je stečena kasarna ne znam, u katastru piše da je to imovina Ministarstva odbrane. Vaša lokalna samouprava treba da nađe odgovarajći način kako to da uradi. Vojska Srbije više ne sme da da nijedan deo svoje imovine besplatno. Bila je pre neki dan jedna licitacija kasarne na koju je grad Čačak mogao da se javi. Gradu mogu da izadjem u susret da te kasarne kupe od Vojske na 60 mesečnih rata, poručio je Gašić.
Grad je od Vojske Srbije kupio Dom vojske 11. decembra 2009. godine za 1.592.705,28 evra, i u ugovoru ja navedeno da objekat ima površinu od ukupno 2.211,77 kvadrata i 22,27 ari placa. Međutim, naknadno je utvrđeno da je kvadratura objekta daleko manja. Prilikom potpisivanja kupoprodajnog ugovora nije merena površina zgrade. Procena vrednosti izvršena je u Poreskoj upravi, a podatke o površini dalo je Ministarstvo odbrane i verovalo se da su tačni, pa je Poreska uprava, na osnovu broja prijavljenih kvadrata, samo odredila ukupnu cenu. Međutim, zajednička komisija Ministarstva odbrane i grada Čačka, sačinila je zapisnik i utvrdila da je ukupna neto površina objekta 1.600,85 kvadratnih metara, odnosno, ispostavilo se da Vojska duguje Čačku 397.813,40 evra.
Posle dugo pregovora Vojska Srbije je pristala da dug vrati ustupanjem gradu kasarne Ratko Mitrović uz doplatu od oko 200.000 evra.
Skupština grada je 31. avgusta 2012. godine prihvatila taj sporazum sa Vojskom Srbije. Međutim, sadašnje Ministarstvo odbrane ne prihvata taj sporazum
Gradski javni pravobranilac Katarina Novković kaže da će još jednom pokušati da se postigne dogovor sa Poreskom upravom oko povraćaja novca, a ako ne bude dogovora grad će podneti tužbu.
– Pitanje pretplaćenog iznosa za Dom vojske još uvek nije rešeno. Ranije Ministarstvo odbrane je ponudilo gradu da na ime pretplaćenog iznosa prenese pravo svojine na jednoj katastarskoj parceli kasarne Ratko Mitrović. Nakon što smo se usaglasili upućen je dopis centrali Poreske uprave, zato što je Poreska uprava sa svojom procenom napravila najveću zabunu u ovoj transakciji. Poreska uprava je procenila površinu objekta na 2.200 kavadrata a objekat je od 1.600 kvadrata. Dva puta smo se obraćali Poreskoj upravi da utvrde stvarnu cenu kvadratnog metra. Takav dopis su uputili i grad i Vojska Srbije. Još uvek nemamo odgovor od Poreske uprave. Tražilismo još jedan sastanak da bi probali na miran način da rešimo to pitanje. Ukoliko ne budemo dobili pozitvan odgovor mi ćemo podneti tužbu, rekla je Katarina Novković.
Kada su u pitanju kasarne na teritoriji grada koje su građene na zemljištu koje je grad poklonio Vojsci, a koje se danas prodaju, javni pravobranilac kaže da je najveći problem to što prilikom poklanjanja zemljišta nije bilo jasno rečeno o kojim se parcelama radi. Po svemu sudeći, država će prodati imovinu koju im je neko poklonio.
– To što je pronađemo u Istorijskom arhivu datira iz 1927. godine, iz koje se vidi da je Vojsci preneto zemljište u površini od nekih 10 hektara a potom još 70 hekatara. U tim odlukama i u toj dokumentaciji nemate tačno određne brojeve katastarskih parcela kao danas da bi se znalo šta je tačno dato, več je samo rečeno Čačansko polje potez Alvadžinica, i to je sve. Ne može se sa sigurnošću utvrditi. Pretpsotavljam da je sve ono što se danas nalazi u vlasništvu Vojske tadašnja opština prenela bez naknade. Kada je u pitanju povraćaj imovine, razgovarala sam sa kolegama iz Direkcije za imovinu i to je malo komplikovano jer je nemoguće identifikovati parcele o kojima se radi. Ostaje da se o tome još razgovora sa Vojskom Srbije a Vlada će doneti konačnu odluk, kaže pravobranilac.
Gašić se bori samo za svoj grad
I dok Čačani samo traže da im se vrati ono što im je uzeto ili što su poklonili, ministar odbrane Bratislav Gašić ne štedi kada je njegov grad u pitanju. Kako je rekao lokalnim medijima u Kruševcu, zahvaljujući njemu, ovaj grad je posle Beograda dobio najviše novca.
– U poslednjih šest meseci iz državnog budžeta Kruševac je dobio više novca od bilo kod grada u Srbiji, izuzimajući Beograd. Dobijena su sredstva za izgradnju četiri trake na Bruskom putu. Takođe su dobijena sredstva za sedam ulica. Obezbedio sam i sredstva za Radnički univerzitet kako bi konačno dobili mesto za sedište budućeg Kruševačkog univerziteta, ali ni to nije urađeno. Gomila novca je došla u Kruševca u prethodnih šest meseci, a o tome niko ne priča – rekao je Gašić.
Gasic gura pare u svoj grad nije on kao V.Ilic koji gura pare ali u svoj dzep.
KASARNE SU VLASNIŠTVO GRADA I DOKAZI-DOKUMENTACIJA O TOME JE PREDATA GRADSKOJ UPRAVI…ŠTO NEGOVANOVIĆ I ILIĆ NEĆE DA SPROVEDU POSTUPAK UKNJIŽENJA NA GRAD ?
I gospodja pravobranilac deluje kao da je pojela bunike, gde li je ona pravo savladala.Ona brine o imovini grada i o njoj razmislja sao tako.Direktno je odgovorna za ovu pretplatu Doma Vojske.Gde su joj robne rezerve.Ko joj vestaci poljoprivredno zemljiste- veciti Papic.
Lokalna vlast ljubi dupe svima iz republičke vlasti. Njih ne zanima Čačak, njih zanima samo opstanak u foteljama. Ubeđen sam da ne smeju da pisnu u svojim stranačkim centralama, jer ako bi se kojim slučajem pobunili, beogradska centrala bi odmah našla novog aminaša koji bi zamenio ovog sadašnjeg “probuđenog“…