Škole čekaju informatiku sa starim računarima
Od septembra nastava informatike postaće obavezan predmet za učenike petog razreda, ali sudeći po anketi koju smo uradili u osnovnim školama, računari sa kojima će raditi učenici zreli su za zamenu.
Osnovne škole u Čačku imaju kabinete za informatiku ali su oni već zastareli jer su kupljeni između 2008. i 2010. godine. Zbog toga se mahom svi nadaju da će biti obuhvaćeni programom nabavke novih računara na tenderu koji je nedavno raspisalo Ministarstvo prosvete. Kada je u pitanju internet škole bi trebalo da budu priključene na svetsku mrežu do septembra, za šta je zadužen Telekom Srbija.
-Odlukom Ministarstva prosvete i tehnološkog razvoja učenici će od petog razreda imati obavezan predmet informatiku i računarstvo. Do sada je to bio izborni predmet. Što se tiče uslova za realizaciju ovih predmeta imamo dovoljno opreme, odnosno opremljen je kabinet za informatiku i računarstvo. Oni su nabavljeni školske 2009/2010 u okviru projekta Ministarstva prosvete kada smo dobili 30 radnih jedinica. Nedavno smo radili servis računarske opreme tako da smo spremni za početak nastave. U svakom slučaju javićemo se na poziv Ministarstva prosvete za nabavku računara jer nam je cilj da dobijemo opremu koja je bolja i kvalitetnija, jer ona brzo zastareva. Učionica je priključena na internet, a u dogovoru sa Ministarstvom prosvete i Ministarstvom trgovine ogovoreno je da se sve ustanove obrazovnog karaktera priključe na jedinstvenu mrežu pod nazivom AMRES mreža. Naša obaveza je da omogućimo operaterima Telekoma pristup učionici kako bi postavili neophodnu opremu. Nadamo se da će se to dogovoditi do 1. septembra, rekao nam je direktor OŠ Vuk Karadžić Milko Ikonić.
Slična situacija je i u Osnovnoj školi Ratko Mitrović, gde su računari nabavljeni pre desetak godina.
-Stanje po školama je manje više svuda isto. Ne postavlja se pitanje broja računara već starosti računara. Informacione tehnologije je oblast koja se brzo menja, napreduje i zahteva stalna ulaganja i zanavljanje opreme. Naša škola ima dva kabineta računarstva i informatike, a pprema je stara deset i više godina. To su klasični serveri koji imaju svoje nedostatke i na nekom su izmaku snaga. Imamo zadovoljavajući broj računara ali je u pitanju njihov kvalitet. Škole će svakako konkurisati kako kod ministarstva tako i kroz druge programe. Kada je u pitanju internet, nadam se da ćemo do septembra biti priključeni na AMRES mrežu, kaže direktor Đuro Ceranić, direktor OŠ Ratko Mitrović.
Kako smo već objavili, innformatika će biti obavezna od petog razreda a učenici će nedeljno imati jedan čas. Za potrebe ovog predmeta neće biti novog zapošljavanja, jer je informatika i do sada postojala u školama, ali kao izborni predmet.
Informatika se može odlično raditi i na računarima starim 15 godina, drugi je problem što kod nas „mora“ da se radi Windows i Office!
Neka se ovi iz naših škola i Ministarstva malo raspitaju, tamo gde se najviše novca obrće u oblasti računarskih tehnologija, Silikonskoj dolini, najviše su zastupljeni Open Source projekti i softver koji nije vezan za Windows i Microsoft.
A našu decu će onim što se uči u školama uglavnom nastaviti da zaglupljuju još više, jer je često slučaj da natprosečan učenik zna više i bolje od nastavnika, tako da natavnik nema autoritet, pa ga ni oni lošiji neće slušati i nastava praktino nema efekta.
Jedini način je da se u školama radi ono što deca ne znaju ili veoma slabo znaju: Linux/Unix, i to u konzolnom modu, programiranje, open source projekti i zajednica, upravljanje projektima i timskim radom, i sl.
A ovo što sada uče nenormalno, celu školsku godinu se rade stvari koje se uče na vikend kursevima (bar još uvek tako firme rade obuku zaposlenih).