Počinje javna rasprava o dualnom obrazovanju
Javna rasprava o nacrtu Zakona o dualnom obrazovanju počinje u petak u Novom Sadu i trajaće do 8. juna, najavila je direktorka sektora edukacije pri Privrednoj komori Srbije Mirjana Kovačević. Ona je danas u Čačku učestvovala na skupu o promociji novog obrazovnog profila modni krojač, koji će od sledeće školske godine biti otvoren u Mašinsko saobraćajnoj školi.
Nacrt Zakona o dualnom obrazovanju je završen i javna rasprava počinje 26. maja u Novom Sadu, potom 1. juna u Nišu i završava se 8. juna u Beogradu, rečeno je na današnjem skupu u Čačku.
-Pozivam sve privrednike da se uključe u dualno obrazovanje, da pročitaju nacrt i da daju svoje komentare i sugestije, jer to je i suština javne rasprave, da utičemo na na zakonodavni okvir do trenutka usvajanja zakona, rekla je Mirjana Kovačević, direktorka sektora eduakcije Privredne komore Srbije.
Izjave o namerama o učešću u sistemu dualnog obrazovanja do sada je dalo nešto preko hiljadu preduzeća u Srbiji, ali se očekuje da do 500 kompanija bude spremno da prihvati učenike.
Među njima su i čačačnske firme iz oblasti tekstile industrije koje su pokrenule otvaranje novog obrazovnog profila modni krojač u Mašinsko-saobraćajnoj školi od sledeće školske godine.
-Mi ne da smo spremni nego vapimo za tim obrazovnim profilom jer nam to odavno nedostaje. Konkursi koje objavljujemo nisu dali odgovarajuće rezultate. Imamo prostora i potreba da uposlimo još jednu čitavu smenu i očekujem da ćemo sa ovim novim smerom početi da nadoknađujemo nedostatak radnika u ovoj oblasti, navodi Jelena Karanac, PR menadžer modne kompanije PS fashion.
-Sve čačanske kompanije iz tekstilne industrije su spremne da podrže projekat uvođenja novog smera, ali ima dosta još toga da se radi da bi to bilo ono što svi očekujemo, a to je da dobijemo stručne radnike koji će moći da odgovore zahtevima u modnoj industriji, kaže Tamara Karapandžić, marketing menadžer kompanije Tifani.
U Mašinsko saobraćajnoj školi navode da je veliko zanimanje učenika i roditelja za upis na novi obrazovni profil modni krojač i podsećaju da će biti otvoreno jedno odeljenje od 30 učenika, a školovanje će trajati tri godine.
-Škola je spremna za uvođenje novog smera. Obezbedićemo prostor odgovarajući kadar, a akcenat je na realizacija praktične nastave koja će se realizovati u saradnji sa kompanijama iz modne industrije, rekao nam je Aleksandar Dilparić, v.d. direktora Mašinsko saobraćajne škole.
Zakon o dualnom obrazovanju odrediće prava, obaveze, odgovornosti svih koji učestvuju u sistemu dualnog obrazovanja. Osim ostalog, nacrtom tog zakona predviđena je i naknada za učenike tokom učenja na radu u kompanijama.
-Kako je dato u nacrtu zakona naknada učenika treba da iznosi oko 50 odsto od minimalne cene rada po času. To bi bio minimum, što će zavisiti od mogućnosti privrednika, kaže Mirjana Kovačević.
Predloženo je da u prvoj godini učenici u kompanijama obavljaju stručnu praksu jedan dan u nedelji, u drugoj godini školovanja dva dana, a trećoj tri dana.
-Bitno je da poslodavci među zaposlenima imaju one koji će biti instruktori, koji će raditi sa učenicima i učiti ih dok su oni u kompanijama. Licenciranje instruktora radiće Privredna komora Srbije i oni će proći određenu obuku. Potom je bitno da se zaključe ugovori o učenju na radu, ugovori između učenika i kompanija, atakođe i ugovori o saradnji između škola i kompanija kojim će se tačno i precizno definisati prava i obaveze svih, objašnjava Mirjana Kovačević, direktorka sektora eduakcije Privredne komore Srbije.
– Mi ćemo učenicima staviti na raspolaganje obučen i stručan kadar koji će im pružiti stručna znanja, koji će im uvek biti na raspolaganju kada dođu na praktičnu nastavu u proizvodnju, da ih provede kroz sve postupke rada, da ih upoznaju sa svim mašinama. Svakako, očekujem da se definiše način na koji ćemo nagraditi učenike, da li će to biti odevni predmeti koje će nositi, kroz novac, topli obrok. To ostaje da se definiše, kaže Jelena Karanac.
U Srbiji trenutno ima pet obrazovnih profila u 18 škola koje rade po sistemu dualnog obrazovanja sa oko hiljadu učenika i 60 firmi. Od naredne školske godine biće 19 ili 20 obrazovnih profila sa procenjuje se 2.000 učenika i znatno većim brojem kompanija.
Najviše interesovanja pokazuju preduzeća iz oblasti tekstilne, metalske, mašinske, drvno prerađivačke i prehrambene industrije.
U Čačku će u MSŠ dulanim sistemom obrazovanja biti obuhvaćena još dva profila, novi bravar – zavarivač i već postojeći operater mašinske obrade na koje će biti upisano po petnaest učenika.
Mirjana Aleksić