Čačanski student na razmeni u Mađarskoj
I dalje mali broj naših studenata koristi mogućnost studentske razmene, iako postoji nekoliko međunarodnih programa koji to omogućavaju. Da se stvari polako menjaju svedoči iskustvo studenta Visoke škole tehničkih strukovnih studija iz Čačka Aleksandra Rajičića, koji je nedavno boravio petnaest dana u Budimpešti.
Aleksandar Rajičić je jedan od najboljih studenata Visoke škole tehničkih strukovnih studija u Čačku na smeru inženjerska informatika. Sa svojim znanjem posebno se istakao u oblasti računasrtva i programiranja što nije ostalo nezapaženo od profesora koji su mu preporučili da se prijavi za međunarodnu razmenu.
– Uvek sam imao želju da putujem, da posetim neku drugu državu, da se upoznam sa njihovim načinom života ali i da se edukujem. Profesorka Ivana Krsmanović je pomenula da postoji mogućnost razmene preko CEPUS programa, i to je bila sjajna prilika da se prijavim i da odem. Prihvatili su me na razmenu, bila je ponuda da odem u Sarajevo, Budmpeštu ili Beč. Najpribližniji mi je bio fakultet u Budimpešti koji je vezan za telekomunikacije i informatiku, priča Aleksandar.
Aleksandar je boravio u Budimpešti 15 dana i imao je obavezu da provodi vreme sa studentima i profesorima, ali i da uz pomoć mentora spremi diplomski rad.
– Moj cilj razmene je bio završetak diplomskog rada na temu Bitcoin i blockchain tehnologija. To je tehnologija koja je u razvoju, a reč je o kripto valutama koja pravi veliki pomak u razmeni novca. Moj mentor je bio Andres Patarica koji se iznenadio da je neko iz Srbije došao sa idejom da radi tu temu.
Prema rečima Aleksandra, studenti u Mađarskoj imaju daleko više prakse u nastavi a fakulteti imaju odličnu saradnju sa najvećim svetskim kompanijama u sferi trelekomunikacija koje omogućavaju obavljanje stručne prakse već od druge godine studija.
-Oni sarađuju sa Eplom, Intelom, IBM-om…Imao sma priliku da radim na vrhunskoj opremi koja kod nas nije dostupna. Oni imaju specifičan rad, više se oslanjaju na praktičan nego na teoretski rad. Čim završe školu oni odmah odlaze u pomenute firme na praksu. Po meni to je bolje nego naš sistem jer kad završe fakultet spremni su za posao, prenosi iskustva Aleksandar.
Cilj studentskih razmena nije samo sticanje znanja već i rušenje barijera i predrasuda između naroda, što potvrđuje i Aleksandar koji je bio oduševljen Mađarskom ali i narodom ove naše susedne zemlje.
– Čim sam sišao sa stanice zajubio sam se ugrad, koliko je sređen, čist i ima tu prijatnu atmosferu. Bio sam smešten u Tekelijanumu, srpskoj zadužbini. Hotel je bukvalno u centru grada. Mađari su sličninama, vole da piju, da jedu, ali su dosta ozbiljniji i više poštuju pravila u odnosu na nas. Ne bacaju se pikavci na ulici, smeće, vozači ne sviraju, utisci su našeg sugrađanina.
Visoka škola tehničkih strukovnih studija se za sada uključila u dva projekta koja omogućavaju studentsku razmenu: Erazmus plus i Cepus. Kako nam je rekao direktor Visoke škole Dragan Brajović, nedavno je potpisan sporazum sa univerzitetom iz Graca koji će omogućiti razmenu studenata i profesora, a da su u toku od pregovori sa Visokom školom iz Maribora. Sporazum sa školom iz Splita je već duže vreme na snazi i uveliko ga koriste studenti i profesori obe zemlje.