FTN uspešno učestvuje u projektima EU
Na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku u okviru međunarodnog Tempus projekta finansiranog od strane Evropske unije opremljena je jedna računarska učionica sa 30 PC računara i multifunkcionalnim uređajima, namenjenim studentima.
U ime Univerziteta u Kragujevcu Fakultet tehničkih nauka učestvuje na projektu kao partner, a cilj je pokretanje kapaciteta za izgradnju interdisciplinarnih studija na svim nivoima (osnovne, master, doktorske) na univerzitetima u Srbiji sa ciljem da se povećaju mogućnosti zapošljavanja u oblasti informcionih tehnologija, a u skladu sa potrebama tržišta rada.
Vanredni profesor na FTN dr Danijela Milošević vodi projekat INCOMING u koji je uključeno 13 institucija i organizacija, a čiji je koordinator Univerzitet Talin iz Estonije.
– Konkretno na nešem fakultetu se razvijaju master studije za informacione tehnologije i ove godine smo upisali prvu generaciju. Dobili smo novu računarsku učionicu sa 30 računara, razvijeni su i publikovani udžbenici za novi nastavni program, zatim napravljena je mobilnost nastavnika i asistenata. Imaćemo gostujuče profesore sa tri fakulteta, univerziteta sa Krita, iz Škotske i Estonije. Opremu će koristiti svi studenti. Takođe, učestvujemo u još jednom projektu koji se bavi razvojem obrazovnih otvorenih resursa, a gde je akcenat na saradnji univerziteta i privrede, navodi profesorka Milošević.
Tempus projekat NaReLa pokrenut je sa ciljem izgradnje mreže udaljenih laboratorija za jačanje saradnje univerziteta i srednjih stručnih škola. Koordinator projekta je Univerzitet u Kragujevcu, a rukovodilac je profesorka FTN Radojka Krneta. Cilj projekta je unapređenje inženjerskih studija u Srbiji uvođenjem u nastavu daljinskih eksperimenata, kao i jačanje saradnje univerziteta i srednjih stručnih škola kroz obuke nastavnika iz škola za primenu udaljeljenih eksperimenata u nastavu.
– Tempus projekat je počeo da se realizuje u decembru 2013. godine i to je jedan od dva projekta koji je dobio Univerzitet u Kragujevcu. NaReLa se bavi unapređenjem inženjerskih studija kroz uvođenje udaljenih eksperimenata u nastavu. Takođe, previdđeno je uspostavljanje saradnje srednjih tehničkih škola sa fakuletima kroz treninge nastavnika srednjih škola za upotrebu tih udaljenih eksperimenata. Potpisan je ugovor za uspostavljanje mreže, tako da je to prvi put da će četiri najveća univerziteta u Srbiji, u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, imati mogućnost da svojim studentima pruže mogućnost da koriste zajedničke laboratorije preko internet, objašnjava profesorka Krneta.
Fakultet tehničkih nauka učestvuje u Tempus projektima od 2006. Godine, bilo kao partneri ili koordinatori. Zahvaljujući ovim projektima, na FTN je do sada stiglo oko 230.000 evra u raznoj opremi za laboratorije.
– Naš fakultet se aktivno uključuje u međunarodne projekte i nalazi se u žiži tehnike, elektrotehnike, računarskog inženjerstva i infomacionih tehnologija koje su doživele eksploziju kod nas i u svetu. Za sve to moramo da imamo opremu ali i znanje. Mi to imamo. Imamo pamet naših profesora, asistenata, studenata. Pratimo najsavremenija istraživanja, podižemo kvalitet naučnog istraživanja. Prva smo ustanova koja je instalirala fotonaponske panele za proizvodnju elelektrične energije i to služi za istraživanje, rekao je dekan fakulteta dr Jeroslav Živanić.
Fakultet tehničkih nauka konkurisaće sa projektima na veoma ambiciozni program Evropske unije Horizont 2020 u koji će se iložiti 67 miijardi evra za inovacije i istraživanja.