Takovo dobija dvorac Obrenovića
NEKADAŠNjI dvorac Obrenovića, blizu Takovskog grma, gde je 1815. godine izbio Drugi srpski ustanak, uskoro bi mogao da se nađe na turističkoj mapi Srbije. Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima pri Vladi, kako saznajemo, već je dobila zaduženje da „pročešlja“ svu postojeću dokumentaciju, među kojom je i arhitektonski nacrt izgleda starog dvorca.
Rekonstrukciju letnjikovca slavne srpske dinastije, koji je izgoreo u Prvom svetskom ratu, a „dokrajčen“ 1943, najavio je pre dva dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prilikom posete Gornjem Milanovcu. Tada je izneta procena da bi radovi mogli da koštaju oko pet miliona evra.
Prvi čovek opštine Dejan Kovačević uručio je Vučiću projekat i fotografije Takovskog dvorca. Dokumentacija o originalnom izgledu pronađena je u Beču, i na osnovu tih nacrta arhitekte su ponovo izradile projektnu dokumentaciju.
– Ako uzmemo u obzir da je rudničko-takovski kraj u oba ustanka predstavljao ne samo stecište sudbonosnih dešavanja, već i rodno mesto mnogih ličnosti koje će zajedno sa knezom Milošem presudno doprineti uspešnom okončanju srpske revolucije, onda sa punim pravom, ali i ponosom, ove prostore možemo nazvati državotvornim – kaže Kovačević za „Novosti“. – Ideja je da se Takovski dvorac ponovo izgradi i to bi bio projekat od izuzetnog značajna za razvoj naše opštine. Izgradnjom deonice auto-puta Ljig – Preljina otvorila se mogućnost da još više turista poseti našu opštinu.
Marko Blagojević, direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, potvrdio je, za „Novosti“, da je predsednik Srbije njega, odnosno Kancelariju zadužio da preuzmu posao oko obnove dvorca:
– Očekujem susret sa predsednikom Opštine Gornji Milanovac, najverovatnije sledeće nedelje. Najpre treba da utvrdimo kakav je koncept zamišljen, jer se očekuje da čitav projekat pokrene turizam ovog kraja. Formalna odluka o početku gradnje još nije doneta, a sada nam je zadatak da proučimo postojeću dokumentaciju i odredimo dalje korake.
BILIJAR SALA I 36 SOBAAUSTROUGARSKI putopisac i etnolog Feliks Kanic uporedio je dolinu gde se nalazio Takovski dvorac sa „prekrasnom dolinom Sulc u Beču“. Građevina je imala 36 prostorija, bilijar salu, brojne salone.
Kada posao dođe u tu fazu, pretpostavlja se da će Kancelarija nadgledati kvalitet i dinamiku radova, kao što to već čini kad je u pitanju rekonstrukcija objekata od državnog značaja.
U Opštini Gornji Milanovac podsećaju da je dvorac Obrenovića izgrađen narodnim kulukom za nepune dve godine i predat na korišćenje poslednjim Obrenovićima na Malu Gospojinu 1901. Kralj Aleksandar i kraljica Draga došli su samo jednom, tada, kad su im svečano predati ključevi.
Tragični događaji koji su usledili, odnosno njihovo ubistvo u Majskom prevratu 1903, prouzrokovali su odlazak sa istorijske scene ove vladarske kuće. Trospratna građevina „švajcarske spoljašnjosti i šumadijske unutrašnjosti“, kako su je u ono doba opisivali, ubrzo je opustela i počela da propada. U odnosu na ostale dvorce Obrenovića, ovaj je bio nešto skromniji, ali upečatljiv sa fasadom koja je podsećala na alpske vile aristokrata i šumadijskim enterijerom.
ORIGINALNI PREDMETI U MUZEJU
MUZEJ rudničko-takovskog kraja uspeo je da dođe do 14 eksponata za koje se pouzdano zna da su bili sastavni deo inventara Takovskog dvorca. Oni su danas smešteni u posebnom kutku stalne postavke muzeja u Gornjem Milanovcu.
Novosti