Prethodni članak
PGR Preljine nije prošao
Predlog Plana generalne regulacije za naseljeno mesto Preljina, kako se taj urbanistički akt zvanično zove, prošao je svu proceduru pre nego što se našao na dnevnom redu 37. sednice Skupštine grada Čačka, koja je održana 20. novembra ove godine.
Doduše, predlog Plana jeste bio u pozivnom materijalu za sednicu i sednica jeste održana, ali o Planu se nije diskutovalo. Naime, mada su nadležne urbanističke službe uradile svoj deo posla oko izrade tog dokumenta, pa zatim bila javna rasprava, pa o primedbama se izjasnila Komisija za planove, pa sve to došlo na Gradsko veće i ono usvojilo predlog i prosledilo Skupštini grada na usvajanje, kada su odbornici već dobili materijal u ruke, na početku sednice prilikom utvrđivanja dnevnog reda, predsednik SG Veljko Negovanović dao je predlog, bez obrazloženja, da se ta tačka skine sa dnevnog reda. Kako je njegov predlog podržala većina odbornika koju čine odbornici vladajuće koalicije, predlog PGR Preljine nije bio predmet rasprave na toj sednici.
Inače, izrada Plana generalne regulacije Preljine predviđena je Prostornim planom grada Čačka, još 2010. godine. PGR Preljine predstavlja dalju i detaljniju razradu Prostornog plana uz poštovanje smernica, stečenih urbanističkih obaveza i postojećeg načina korišćenja predmetnog prostora.
Mada cena izrade ovog urbanističkog plana nije prezentovana, radi se o zamašnoj sumi iz budžeta grada, dakle o parama poreskih obveznika Čačka. Šta su poreski obveznici dobili za svoj novac još uvek se ne zna, jer je neko našao za shodno da materijal koji je rađen preko tri godine bez obrazloženja skine sa dnevnog reda.
Šuškalo se o tome da je razlog bio naknadni zahtev SNS da se PGR povuče iz odlučivanja na Skupštini jer Komisija za planove odbila primedbu vlasnika dve parcele koji na njima ima nelegalan objekat u gradnji, a PGR predviđa da se na delovima tih parcela formira ulica za pristup sledećim parcelama. Investitor je predvideo da baš na trasi buduće ulice izgradi parking za potrebe objekta koji gradi.
Kako god bilo, tek ovo nije prvi put da se na zahtev naprednjaka, koji čine jedan od stubova lokalne vlasti u Čačku, materijal koji je prošao celu proceduru i stavljen na dnevni red Skupštine grada, na samoj sednici skida sa dnevnog reda.
U potpuno neizmenjenom sadržaju PGR Preljine stavljen je na dnevni red sledeće 38. sednice Skupštine grada koja je održana 16. decembra.
U diskusiji koja je trajala skoro puna dva sata, odbornici opozicije iznosili su brojne primedbe na predloženi urbanistički plan za Preljinu. Jedna od većih primedbi bila je i činjenica da je javna rasprava o ovom dokumentu obavljena, na insistiranje i u organizaciji predsednika MZ Preljine, ne u službenim prostorijama MZ ili nekom drugom objektu grada Čačka u naselju Preljina, već u poslovnom objektu jednog od zainteresovanih investitora.
Navedeno je i da su građani imali brojne primedbe na plan zaštite od poplava, kao i na brojna druga rešenja predviđena ovim PGR-om. Najveća primedba odnosila se na lokaciju „tematskog parka“ kako su je urbanisti naveli. Upadljivo je da je na susednim parcelama u potpunosti ispoštovana nameravana poslovna aktivnost firme koja ima etablirane objekte i poslovanje u Preljini. Iz samo njima razumljivih razloga, autori PGR-a predvideli su da na parceli koja se graniči sa tom firmom, vlasnik te parcele ne može da ostvari nikakvu poslovnu inicijativu, jer baš tu mora biti tematski park.
Od kuda takva iznenadna briga čačanskih urbanista, poznatih po nameri da Gradski park preseku širokim bulevarom i pretvore ga u reonski parkić zagađen izduvnim gasovima automobila, za zelene površine u Preljini, bilo je pitanje bez odgovora na sednici Skupštine grada.
Odakle tolika usrdnost prema jednom investitoru i takav maćehinski odnos prema drugom, takođe je bilo pitanje bez odgovora. Ono što je sasvim nesumnjivo, a to je i osnovni razlog zašto izostavljamo imena investitora, planera i onih koji koriste svoju trenutnu političku moć da kad hoće nešto dođe na dnevni red Skupštine grada, a kad neće – neće, je činjenica da sve dolazi iz naprednjačke kuhinje i da su se ukrstili i zamrsili interesi uticajnih članova, sipmatizera i finansijera SNS u Čačku.
Uostalom , zašto mi da navodimo ta imena, kada ih čačanska čaršija i sama prepoznaje.
Kakvi god bili diskusija i pitanja opozicionih odbornika, posle višesatnog ćutanja odbornici vladajuće koalicije disciplinovano će podići ruke na komandu predsedavajućeg Negovanovića. Pre glasanja sekretar Skupštine grada će uredno izaći na hodnik da pribere koalicione odbornike.
Tako je bilo i na 38. sednici Skupštine grada. I po već viđenom scenariju se glasalo i zbir onih koji su podržali predloženi PGR Preljine bio je – 37. Predsednik SG Veljko Negovanović tražio je da se glasanje ponovi i opet je izbrojano 37 podignutih ruku. O tome ko je protiv ili uzdržan odbornici nisu glasali jer je i posle ponovljenog glasanja bilo jasno da PGR nije usvojen, jer nedostaje još samo jedan glas, pošto Poslovnik o radu Skupštine i Statut grada predviđaju da za planska akta mora da glasa najmanje jedna polovina od ukupnog broja odbornika, a to je 38.
Čiji glas je nedostajao vladajućoj većini. Broj prisutnih odbornika Nove Srbije/DSS, SPS/PUPS i URS bio je dovoljan. Nedostajali su naprednjaci, tj. skoro polovina njihove odborničke grupe, a ima i onih koji tvrde da i od ove polovine koja je bila u sali, polovina nije htela da glasa za PGR.
Kako god, sasvim je jasno da je nedostajao glas onoga koga su meštani Preljine izabrali za svog predsednika MZ i odbornika i poslanika, a stranka ga postavila za poverenika – nedostajao je glas Aleksandra Radojevića, koji, po ko zna koji put, nije bio prisutan na sednici SG.
Očigledno, imao je neka važnija posla nego da dođe na sednicu na kojoj se odlučuje o najvažnijem urbanističkom planu Preljine u kojoj je predsednik MZ i koju kao odbornik predstavlja u lokalnom parlamentu.
Što bi narod rekao – ne pada sneg da pokrije breg, ali biće još sednica, pa će iz trećeg puta valjda i PGR Preljine biti usvojen. Opet što bi narod rekao – treća sreća. A idu i lokalni izbori, pa možda birači u Preljini budu imali više sreće sledeći put.
Pa sto prozivate coveka kad je taj dan imao vazna posla u parfimeriji. Stigla nova roba trebalo je to sloziti po policama. A bice i taj urbanisticki plan kad dospi.
Preljina city nikad neće biti.
Nemojte da mi dirate doktora. Nemoj da se zamerate meni i Miljenku Kostiću. Doktor je naš kadar.
Ovo je zivotno pitanje za predsednika MZ Preljina i njgove tajkune koji rukovode sanim a samim tim i sa gradom. Ovde mora da se RADOJEVIC i kompanija ugrade jer njmu nema vise povratka u bolnicu i hoce da sebi i njegovim zajkunima obezbede sve sto mogu sada kada je ovo prilika za to. SRAMOTA DA PREZENTACIZU NEDRZI U MZ NEGO FAMO GDE JOJ NIJE MESTO!! NISA NOVO OD RADOJEVICA OSIM, UZASNOOO!!!!!