Banka sumnja da je Siniša Mali prao novac
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali negirao je danas da ima bilo kakav kontakt sa biznismenom Petrom Matićem. U izveštaju o imovini gradonačelnika Agencija za borbu protiv korupcije navodi da je na osnovu podataka poreske uprave utvrđeno da je Siniša Mali primao novac „iz i van radnog odnosa“ od firmi interesno povezanih sa Petrom Matićem. Mali međutim tvrdi da nije upoznat sa takvim navodima Agencije.
Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je postupak kontrole imovine gradonačelnika Beograda Siniše Malog u oktobru 2015, a izveštaj o toj kontroli je prosleđen tužilaštvu avgusta prošle godine.
U izveštaju koji je objavljen po rešenju Poverenika a na zahtev portala Pištaljka, navodi se između ostalog da je banka izrazila sumnju u pranje novca prilikom kupovina nepokretnosti koje su bile ili su i dalje u vlasništvu gradonačelnika Siniše Malog.
U fusnoti nakon te rečenice, stoji da je na osnovu podataka Poreske uprave utvrđeno da se kao isplatioci sredstava iz i van radnog odnosa javljaju firme interesno povezane sa firmom City Real Estate kao i sa Petrom Matićem“. Petar Matić je suvlasnik kompanije MPC Holding, jedne od vodećih kompanija na polju investiranja u poslovne, komercijalne i stambene objekte. Većinski paket akcija ove firme prodao je 2015. kompaniji Centurion Venture Capital sa sedištem u Holandiji.
Na pitanje novinara Insajdera koje firme povezane sa Matićem su mu uplaćivale sredstva i zbog čega, Siniša Mali je rekao da Matića nije video više od deset godina a da ne zna ništa o takvim tvrdnjama Agencije.
„Ja Petra Matića nisam video od 2005. niti imam bilo kakvu komunikaciju ili kontakt. Ja ne znam za taj izveštaj Agencije za borbu protiv korupcije. Ja sam dobio pitanja od Agencije na koja sam odgovorio ali nijedno pitanje nije vezano za to. Baš sam iznenađen“ rekao je gradonačelnik Beograda.
Na konstataciju našeg novinara da su to podaci poreske uprave, Mali je istakao da mu je „to potpuno nepoznato“ i zamolio nas da proverimo da li je zaista doveden u vezu sa Petrom Matićem jer „tu nema ništa“
„Možda neka njihova sumnja, ne znam šta i kako ali to se nije desilo. Ja na to vrlo lako odgovaram ali to pitanje ja od Agencije za borbu protiv korupcije dobio nisam“ rekao je Mali, navodeći da se projekti koje grad realizuje sa kompanijom čiji je suvlasnik Petar Matić dogovaraju sa direktorom te firme a ne vlasnikom.
Privatizacija Partizanke
Iz dokumenta Agencije za borbu protiv korupcije o imovini Siniše Malog nije moguće utvrditi koje firme „povezane sa Petrom Matićem su uplaćivale novac jer je veliki deo tog izveštaja zatamnjen.
O vezama Matića i Malog Agencija navodi samo da osim novca koji je uplaćivan, postoji sumnja da je dolazilo do „zloupotrebe pozitivno-pravnih normi kroz kupovinu ili privatizaciju preduzeća u stečaju koja su posedovala proizvodne pogone na atraktivnim lokacijama kao što je Preduzeće za proizvodnju čarapa i trikotaže Ineks-Partizanka d.d. u stečaju“.
Kako je Insajder još 2009. godine objavio u Serijalu službena (zlo)upotreba, Petar Matić, kupio je fabriku “Partizanka” čija je delatnost bila prozvođnja čarapa. Međutim, na tom mestu, izmenama Detaljnog urbanističkog plana, umesto fabrike, izgrađen je luksuzno-stambeni kompleks, “Oaza”.
Prvo je u „Ineks Partizanki“ 2001. godine proglašen stečaj iako su jedini poverioci bili sami radnici fabrike koji su predlagali da se fabrika spase tako što će im se na ime duga dati udeo u vlasništvu. Njihovi predlozi nisu ni saslušani već je fabrika neposrednom pogodbom 2002. godine prodata, za samo 90 miliona dinara, kompaniji Petra Matića „City Real Estate – Cre“.
U vreme proglašenja stečaja u Ineks Partizanki, Siniša Mali je je bio direktor Agencije za privatizaciju, zadužen za tendersku i aukcijsku privatizaciju. Partizanka međutim nije prodata na tenderu već direktnom pogodbom.
Prema podacima iz katastra bivša supruga gradonačelnika Marija Mali vodi se kao vlasnik dva stana u kompleksu izgrađenom na mestu Partizanke, ukupne kvadrature 260 kvadrata.
Poslovi MPC-a u Beogradu
Samo u poslednje dve godine MPC je u Beogradu otvorio Šopi ritejl park u neposrednoj blizini mosta Zemun – Borča kao i poslovni centar Navigator na Novom Beogradu.
Postavljanju kamena temeljca i otvaranju ovih objekata prisustvovao je gradonačelnik Siniša Mali.
Obilazeći gradilište centra Navigator, Mali je krajem 2015 rekao da je to prva investicija MPC propertis još od 2009 godine i ocenio da ta činjenica pokazuje da se poverenje investitora u Beograd vratilo.
U oktobru 2016. glavni gradski urbanista Milutin Folić, najavio je da će kompanija „MPC properties” donirati novac za projekat uređenja oko 80 hektara parka od Brankovog mosta do hotela „Jugoslavija”.
Prema navodima medija, MPC će ove godine početi sa radovima i na izgradnji nove kule pored poslovnog centra Ušće a na mestu podzemne garaže uz Bulevar Nikole Tesle.
Podsetimo, Petar Matić je poslovni centar Ušće kupio još 2001. godine, nakon čega je u neposrednoj blizini izgradio tržni centar Ušće.
Prema istraživanju Insajdera, kupovinom oštećene zgrade poslovnog centra Ušće a zahvaljujući izmeni Detaljnog regulacionog plana, Matiću je praktično poklonjena parcela pored. Kada je u pitanju poslovni centar “Ušće”, postojale su dve odvojene parcele: jedna na kojoj se nalazila zgrada, na površini oko devet ari, i pored toga druga, odvojena parcela od skoro pet ari na kojoj nije bilo izgrađeno ništa. Samim tim što je to neizgrađeno državno zemljište, moralo je da ide na licitaciju. Međutim, Petar Matić je, prema saznanjima “Insajdera”, došao do svih pet hektara tako što su dve parcele spojene u jednu. To je omogućeno izmenom Detaljnog regulacionog plana.
Insajder