Samo Indijci manje plaćeni od Srba
Sa platom manjom od 300 evra radnik fabrike FCA u Kragujevcu je najjeftiniji u Evropi, a među najjeftinijim i u svetu.
S obzirom da štrajkači traže povećanje bruto plate sa 38.000 na 45.000 dinara, to znači da je njihova bruto satnica, uz standardnu 40-satnu radnu nedelju, svega 2,25 dolara. Od zemalja velikih proizvođača automobila samo Indija i možda neka fabrika u Meksiku plaća radnike manje nego Fijat u Kragujevcu.
Prema istraživanju Volstrit žurnala, u 2015. godini Indija je bila daleko najjeftinija destinacija sa satnicom od 1,09 dolara. Autokompanije su plaćale radnike u Meksiku od jedan do tri dolara na sat, dok su plate autoradnika u Brazilu ili Kini nedostižne za nas. Satnica radnika u Brazilu iznosila je oko šest dolara, a u Kini nešto više od pet dolara na sat. Ako zanemarimo ove daleke destinacije i pogledamo istočnoevropsko okruženje, srpski autoradnici su daleko najjeftiniji.
Prethodnih godinu, dve veliki broj fabrika automobila u Istočnoj Evropi se suočavao sa štrajkovima i zahtevima za povećanja plata. Tako su Mađari u Audijevoj fabrici početkom godine izborili povećanje bruto plate sa 900 na 1.000 dolara, što je rast satnice sa 5,6 na oko šest dolara. U Češkoj recimo Škoda plaća radnike 9,85 dolara po satu, dok najbolje stoje Slovaci koji na primer u Folksvagenoj fabrici zarađuju satnicu od 12,5 dolara, pet puta više nego Kragujevčani. Čak su i u Poljskoj koja nam je možda i najbliža po zaradama, plate skoro tri puta veće nego u Srbiji.
Koliko bi štrajk zaposlenih u kragujevačkoj fabrici Fijata mogao da košta Srbiju, a koliko Fijat? Predsednik Aleksandar Vučić je izjavio da se radi o 440 vozila dnevno što bi moglo da izazove štetu od 0,1 odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda proizvoda. Ipak, jednomesečni štrajk bi bio mnogo veći udarac za Fijat. Mesečna prodaja automobila fijat 500L koji se proizvodi u Kragujevcu na dva najveća tržišta, Evropi i SAD, za ovaj model iznosi oko 6.735 vozila (bazirano na mesečnoj prodaji ovog modela u prvih šest meseci). Ovo čini oko 2,3 odsto ukupne mesečne prodaje u junu Fijat Krajsler automobila (FCA) na ova dva tržišta koja čine preko 90 odsto ukupne prodaje FCA.
Inače FCA je u junu zabeležio rast prodaje na evropskom tržištu za 7,9 odsto i u ovom mesecu je prodato 107.600 automobila u Evropi. U svom segmentu malih MPV vozila, 500L je bio lider na tržištu sa učešćem od 25 odsto. Istovremeno, na američkom tržištu, prodaja FCA vozila je smanjena za sedam odsto na 187.348 vozila. Prodaja modela 500L iz Kragujevca je pala za trećinu pa je u junu u SAD prodato svega 184 vozila.
Danas
Ukoliko su ovi navedeni podaci tacni, mi smo zaista tragicni, tragi-komicni. U sustini, ovi danasnji nece se bas mnogo ni potresti niti angazovati oko Fijata, jer je to u startu i bio ekestremno nepovoljan Ugovor po Srbiju, ni do danas objavljen, napravljen da bi Tadic bio izabran za Predsednika, prisetimo se i javnog priznanja Dinkica za notornu laz za famozne akcije. Gorenje, ista prica, mozda i tragicnija, rad na ovim vrucinama bez klima uredjaja u proizvodnim halama. Da li se ovako brutalno Fijat i Gorenje ponasaju u svojim maticnim zemljama? U sustini, samoponizavanje do balcaka. Kriza je sve dublja, slamarice su svima gotovo prazne, nema vise odakle da se nadomesti nedostajuci dohodak. Ne jede se sve sto leti, kaze nas mudri narod. Nama je jedini spas da zajedno, svi, radimo na sebi, na pokretanju nase razorene ekonomije. U svakom gradu ima nesto od privrednih subjekata sto je nekada radilo. Ujedinimo se oko tih zivotnih ideja u interesu svih nas, u pokretanju privrede, ili nam zaista, bojim se sledi, izumiranje kao naroda. Po nekim projekcijama demografskim za 50-ak godina cemo ovde gde smo biti mnajina. Srecu i blagostanje nam niko nece doneti na tacni, naprotiv. Strani kapital, obilato potpomognut nasim narodnim parama za zaposljavanje i stalnim isticanjem da je nasa komparativna prednost jeftina radna snaga, ima samo jednu jedinu zvezdu vodilju, ekstra profit po svaku cenu.