Čačanska crkva u mnogo lošijem stanju nego što se mislilo
Krajem prošle godine počela je četvrta velika obnova hrama Svetog Vaznesenja u Čačku zahvaljujući pre svega sredstvima Vlade Srbije i velikog broja donatora. Iako je bilo predviđeno da radovi traju 60 radnih dana, oni će po svemu sudeći trajati do početka oktobra, jer je skidanjem maltera utvrđeno da se hram nalazi u mnogo lošijem stanju nego što se prvobitno mislilo.
Čačanska Crkva Svetog Vaznesenja Gospodnjeg jedna je od najstarijih u Srbiji, sa istorijom dugom 800 godina. Crkva je kroz svoju burnu istoriju bila i manastir, potom džamija, a sada je parohijska crkva. Kao manastir, zadužbina župana Stracimira, brata Stefana Nemanje, bila je četvrta u rangu srpskih bogomolja srednjovekovne Srbije uz Hilandar, Studenicu i Đurđeve stupove.
Zub vremena ali i nekoliko većih zemljotresa prilično su oštetili crkvu, zbog čega se pristupilo četvrtoj velikoj obnovi hrama. Najvažniji zadatak pred građevinarima bio je utezanje kupole i saniranje pukotina u zidovima, a hram je dobio i nove električne i zvučne instalacije, kao i savremenu zaštitu od požara.
-Obijen je sav malter, skinute su sve stare freske, sanirani su napukli zidovi kojih nije malo, obloženi su adekvatnom armaturom, sve pukotine injektirane su adekvatnim betoskim malterom kako bi se zaštitili od daljeg pucanja. Sada se crkva malteriše a potom sledi gletovanje. Deo kupole je prilično bio oštećen, ali je ona sada utegnita, kaže sveštenik Marko Mirković, starešina hrama.
Po rečima starešine crkve, oštećenja na hramu su bila znatno veća nego što se očekivalo, zbog čega su u hodu rađene izmene projekta. Očekivanja su da će se radovi okončati početkom oktobra.
-Po prvobitnim planovima radovi su već trebali da budu gotovi. Međutim, kada je obijen malter tek su se onda videli problemi , odnosno koliko je crkva oštećena. U skadu sa procenama Zavoda zazaštitu spomenika radovi su se odužili kako bi se pronašlo najbolje rešenje za zaštitu crkve, da ti radovi budu kvalitetni i da ne bi morali u neko skorije vreme da opet radimo ono što sada radimo. Obnavljati ovako veliku svetinju iz 12. veka je veliki poduhvat, kaže sveštenik Mirković.
Vrednost radova u prvoj fazi obnove procenjena je na oko 13,5 miliona dinara, ali će zbog dodatnih radova verovatno iznos biti nešto veći, o čemu će javnost biti detaljno obaveštena po njihovom okončanju.
– Napravićemo prezentaciju svih izvedenih radova i onoga što je urađeno i koliko je to koštalo. Svi priložnici će saznati gde je njihov novac otišao, a sa druge strane to će biti dobra podloga za buduće radove. U današnjem društvu puno je nepravde, i onda nekad kad ljudi žele da pomognu pitaju se da li je to zaista vredno i da li će novac otići tamo gde treba, navodi starešina hrama Marko Mirković.
Obnovu čačanskog hrama najviše je podržala Vlada Srbije izdvojivši 10 miliona dinara, dok je ostatak sredstava prikupljen od brojnih donatora, privrednika i građana. Projekat obnove hrama uradio je CIP, naša renomirana projektanska kuća, a procenjena vrednost svih radova u hramu procenjena je na oko 35 miliona dinara. Radove na sanaciji i rekonstrukciji hrama izvodi firma Ornament invest inženjering iz Beograda.
Ћуј стручњака нису могли да предвиде.Па нису они баба Ванга па да предвиђају,данас постоје стручњаци који са стручним методама и стручним знањем утверђују стање објеката.Ха ха куротрес дипломе.
… nego sto se mislilo!!! Pa sta ima da misle, nije ovo 18i vek bre!!!
i naravno,opet firma sa strane,a vi cacani placajte namete opstini