Izlagača 3, posetilaca 0
Ako je po jutru suditi kakav će dan biti, onda se ovogodišnjem Saboru trubača u Guči nije pisalo lepo.
I pored pompezno najavljenog saborskog programa u koji je uvršten i privredni sajam, na kome zainteresovani privrednici treba da prikažu svoje proizvode, ispostavilo se da za najveću i najznačajniju muzičku i turističku manifestaciju, kako to organizatori Sabora trubača vole da se hvale, privrednici u Srbiji nemaju nikakav interes.
Tačnije rečeno, u Saboru trubača ne prepoznaju priliku da prikažu svoje proizvode, proizvodne programe i usluge.
Kakav drugi zaključak, osim ovog, može da se izvuče iz činjenice da su se pojavila svega tri izlagača, a ni za njihove izložbene štandove posetioci Sabora nisu pokazali nikakvo interesovanje.
– Sabor je odavno izgubio svoj smisao i rekao bih svoju dušu, i mi privrednici iz svih čačanskih udruženja privrednika, zaista nemamo nikakav interes da izlažemo na nekakvom sajmu privrede u Guči. Nije to ni mesto, ni vreme, ni prilika da se u toj funkciji tamo pojavljujemo. Odavno smo izgubili interes i da za svoje poslovne partnere organizujemo posetu Saboru, da ih ugostimo i da se zajedno proveselimo uz trubu, jer Sabor više nije ono što je bio – kaže naš sagovornik, ugledni čačanski privrednik, koji moli za anonimnost iz razumljivih poslovnih razloga.
Organizatori Sabora propustili su da iskoriste činjenicu da je ovogodišnji domaćin Sabora jedan od najuglednijih i najuspešnijih srpskih privrednika, M Aleksić. Njegovo prisustvo na ovoj manifestaciji moglo je da bude inicijalna kapisla za ostale srpske privrednike, samo da su se članovi Saborskog odbora potrudili da na tome malo porade.
Ovako, još jednom se pokazalo da sadašnji personalni sastav Saborskog odbora, na čelu sa njegovim predsednikom Slobodanom Jolovićem, nije dorastao organizaciji Sabora.
Previše samozaljubljenosti u sebe i premalo znanja, umeća i rada nisu recept za uspešnu organizaciju ni znatno manje zahtevne manifestacije od Sabora trubača. Što pre Dragačevci shvate da iz godine u godinu Sabor tone sve više, i potrebu da poslove na organizaciji i osmišljavanju programa treba da rade stručni i odgovorni ljudi, to će biti veća šansa da se Sabor vrati svom izvornom smislu, trubačima i ljubiteljima trube.
U suprotnom, zarad opstanka ove lepe manifestacije, možda bi bilo dobro razmisliti da organizaciju završnog takmičenja preuzme neki od sadašnjih predtakmičarskih centara.
_________________________________________________________________
Davno su upropastili Gucu,kad su dragacevci resili da prodaju guzicu raznim beogradskim kretenima koju su za sabor culi pre 10 godina.Njihova glupa pravila i dranje naroda sa ulaznicama i parkiranjem su trubu stavili u drugi plan.Sabor je propao.
nije, samo ti se cini
Само да се не заборави.Труба никад није била популарна у народу.То је прост војнички инструмент који позива на рат убиство покољ.После првог рата мештани једног села протерају једног војника трубача преживелог који је свакодневно вежбао трубу.Два села имала су само стопедесет погинулих војника редовног састава плус изгинуле и помрле житеље,тако да им је трубе било преко главе.Трубач се одсели код тетке у Рогачу и оснује оркестар и то крене даље,Милићево село Пожега итд.Као јефтин инструмент био је доступан сиротињи.Несме се заборавити да је виолина кларинет био заступљен у народу веома пуно.Хармоника је била веома омиљен инструмент и наравно због високе цене набавке престижан инструмент,кога су својим синовима могли приуштити само најимућнији.Скоро сам правио попис хармоникаша у мојој околини које сам упамтио и дошао до запањујућег податка колики је то број инструменталиста био у два три околна села.На жалост Чачак хармоници не посвећује довољно пажње као народном инструменту са веома дугом традицијом у народном трајању.Зна ли ико за занаменитог хармоникаша Свету Марића Чачанина који је оставио кости у Чикагу.