Šta je istina o zagađenju Dičine i Despotovice
U četvrtak 10. avgusta prisloničkim poljem počeo je da se širi nesnosan smrad. Meštani su prijavili nadležnim službama, konkretno komunalnoj inspekciji, inspekciji zaštite životne sredine i Ministarstvu poljoprivrede i vodoprivrede da se u vazduhu oseća neprijatan miris.
Postalo je očigledno da se radi o ozbiljnom ekološkom incidentu zagađenja reka Despotovice, Dičine i Čemernice.
Savet MZ Preljina reagovao je pravovremeno i na vanrednoj telefonskoj sednici odlučio da od nadležnih službi, a pre svega od Zavoda za javno zdravlje, zatraži odgovore na pitanja: o kakvom zagađenju se radi, ko je počinilac, kakav je hemisjki i biološki status vode u rekama Despotovica, Čemernica, Dičina i Zapadna Morava, kakvi su rezultati skorašnjih analiza i da li su preduzete adekvatne preventivne mere za zaštitu životne sredine i zdravlja stanovništava i životinja.
Od Zavoda je ubrzo stigao odgovor, na nekoliko stranica, ali bez ijednog konkretnog podatka o incidentu koji se dogodio. Navedeni su citati zakonskih odredbi i opšti podaci o nadležnosti Zavoda, kao i podaci kada i na kojim lokacijama Zavod uzima uzorke vode u redovnim kontrolama kvaliteta rečnih voda.
U toj igri gluvih telefona uzaludno je tražiti istinu o incidentu koji se dogodio. A meštani prisloničkog polja su sa pravom nezadovoljni i ljuti.
U subotu 12. avgusta u rekama Despotovici i Dičini primećena je velika količina uginule ribe, a ksnije tokom dana stigla je prijava meštana da mrtve ribe ima i u Čemernici.
U ponedeljak 14. avgusta u vodotokove je ponovo ispušten opasan sadržaja, pa su rečne vode opet bile zamućene, penušave, riba uginula, a okolinom se širio nesnosan smrad.
Iz svedočenja meštana saznajemo da je na teren izlazila vodoprivredna inspektorka iz Užica sa kolegom tehničarem iz Zavoda za javno zdravlje. Uzimali su uzorke vode, a na pitanje meštana zašto uzorkuju iznad postrojenja sistema za prečišćavanje voda opštine Gornji Milanovac i iznad postrojenja lokalnog proizvođača rakija i alkoholnih pića, za koga se sumnja da je stvarni zagađivač koji je otrovne otpadne tečnosti od proizvodnje kajsijevače ispustio u reku bez prethodnog filtriranja, inspektorka iz Užica odgovorila je da je voda ispod sistema za prečišćavanje svakako zagađena jer i voda Despotovice uzorkovana iznad sistema ima u odnosu na parametre nitrita loš ekološki status i spada u petu klasu rečnih voda.
Nezvanična je i informacija da je proizvođač rakije dobio instrukciju od lokalne vlasti u Gornjem Milanovcu da otrovni sadržaj sa ekstremnim količinama kiselina ispusti u reku ispod opštinskog pogona za prečišćavanje vode, kako postrojenje ne bi bilo oštećeno. O tome koliko štete će imati stanovništvo susednog Čačka u Gornjem Milanovcu niko nije razmišljao niti ga je bilo briga.
A štete je bilo i te kako. Naš sagovornik iz Brđana, poljoprivrdenik koji se bavi proizvodnjom paprike, i kajsija kaže da su mu povrtnjak i voćnjak pored Dičine potpuno uništeni. Uveče je zalivao zahvatajući vodu iz Dičine, a ujutru su i voćke i povrće bili sparušeni.
Uginula riba, zagađeno zemljište i vodotokovi, nesaradnja dve lokalne samouprave u kojima se na čelnim pozicijama nalaze kadrovi iz iste političke stranke (SNS) na zaštiti životne sredine i sigurnom otklanjanju opasnih materija, sve su to realne posledice koje se zatrpavaju nesuvislim odgovorima: sve radimo po zakonu, sve je u skladu sa propisanim parametrima, voda je uzorkovana i nije zagađena, a riba je uginula zbog visoke temperature vode usled čega je smanjena količina kiseonika u vodi.
O odgovornosti, bilo čijoj, ni reči. O nepostupanju po zakonskoj obavezi da se uginula riba pokupi iz reka i odloži na komunalni otpad po propisanoj proceduri ni reči. Nema podataka ni o tome da li je Zavod ili neka druga nadležna služba, poslao uzorak uginule ribe na ispitivanje, kako bi se otkrio razlog uginuća – topla voda i nedostatak kiseonika ili ispuštanje otrovnih materija u vodu.
Ni Radna grupa za bezbednost grada nije reagovala niti se oglašavala na nastalu situaciju zagađenja nekoliko reka na teritoriji Čačka, a ni Zavod za javno zdravlje nije dao uputstvo građanima kako da se ponašaju u datoj situaciji. Kao da nije letnje vreme kada se meštani kupaju u rekama i koriste rečnu vodu za zalivanje useva.
Ako je uostalom, dnevna temperatura vazduha danima toliko visoka da je i voda u rekama pregrejana pa dolazi do uginuća riba, zašto onda nema proglašenja vanrednog stanja sa uvođenjem propisanih mera za zaštitu građana i zaposlenih od velikih vrućina.
Mnogo je pitanja, a malo odgovora od strane nadležnih.
_________________________________________________________________
Tužno….
Ova vlast bi i kliker slomila…
Gde god taknes, bilo koju tacku je trulo, nazadnjaci bi i ciganski nakovanj upropastili na livadi!