Pooštrene mere bezbednosti u Centru za socijalni rad
Nakon brutalnih zločina koji su se dogodili u centrima za socijalni rad u Beogradu tokom jula meseca, pojačane su mere bezbednosti u ovim ustanovama. Kako nam je rekla direktorka Centra za socijalni rad Branimirka Radisavčević, pojačana je saradnja sa policijom a u toku je nabavka tehničkih pomagala koja bi trebalo da preduprede neželjene situacije koje se mogu dogoditi u kontrolisanim uslovima viđanja u procesu ili nakon razvoda.
–Svi smo svesni rizika koji nosi ovaj posao. Nekako mi se čini da smo se previše navikli na taj rizik u sistemu siocijalne zaštite, da smo počeli da preuzimamo rizik bez traženja da nas neko zaštiti. Centri za socijalni rad sprovode odluku suda da organizuje viđanje u kontrolisanim uslovima o čemu zakon ne govori kako ga sprovesti, i onda morate da obezbedite mere bezbednosti za dete, ženu, za kolegu koji to nadzire, i to bez ikakvih praviljika, instrukcija i uputstava onih koji nas kontrolišu. U takvim stuacijama, ako nemate fizičko obezbeđenje, mere i sredstva tehničke zaštite, vi ne možete da garantujete bezbednost niti onome ko taj postupak nadzire, a da ne govorim o onima koji su uključeni u taj postupak, navodi direktorka Centra za socijalni rad u Čačku Branimirka Radisavčević.
Nakon napada na službenike u Beogradu, pojačana je saradnja sa policijom, a u toku je nabavka tehničkih sredstava zaštite kao što je video nadzor, uvođenje panik tastera, sigurnosnih vrata…
–Dobili smo podršku policije sa kojom smo se dogovorili na koji način ćemo ih obaveštavati kada planiramo recimo situacije viđanja za koje procenjujemo da su rizične, ili kontrolisano viđanje dece od strane roditelja sa kojima ne žive. Ukoliko izbije neki incident ili nepredviđena situacija rečeno nam je da odmah slučaj prijavimo policiji, a policijski službenici povremeno dolaze u Centar za socijalni rad. Obezbeđivanje funkcionisanja centara za socijalni rad je u nadležnosti lokalne samouprave. Lokalna samouprava će finansirati obezbeđivanje tehničkih sredstva zuštite kao što je video nadzor, uvođenje panik tastera, protivprovalnog sistema i sigurnih vrata. Taj postupak je u toku, kaže direktorka Radisavčević.
Čačanski Centar za socijalni rad je pre 15 godina, nakon napada na socijalnog radnika, uspeo da se izbori za zapošljavanje jednog lica koje radi u obezbeđenju objekta.
Poostrene mere, dakle sad nece moci da se setkaju 5 puta u toku radnog vremena i piju kafe!
Nemaš pojma čime se ti ljudi bave, kakve veze ima i da piju pet kafa, ako su korektni prema strankama, obavljaju posao….Nije to kaznena ustanova pa da zaposlene treba moriti i maltretirati, niti šalterski rad…čudan smo svet, nema dalje, nikad ništa ne valja….
Kad ce Branimirka da odgovara za nepotpuno prikazivanja dokumentacije pomocu koje je postala direktor,naravno uz pomoc SNS-a u cije prostorije nije usla dva puta…..
Ne lupaj
dosla sam da podnesem zahtev za tudju negu za majku, radnice prijatne, pune razumevanja, ljubazne…
a covek koji je bio pre mene ocigledno psihijatrijski bolesnik, izvikao se na njih, ispsovao im sve redom, lupio vratima i otisao
ne bih im bila u kozi…
Sto ne prime još jednog radnika obezbedjenja !!