Spremanje zimnice i cene na pijaci
VAZDUH miriše na jesenje arome, najvrednije domaćice su prionule na posao u pravljenju zimnice. Najisplativije je ostaviti domaći ajvar, krastavce i kupus, dok je paradajz, uz trenutne cene ploda, jeftiniji u trgovinama.
Za teglu pravog domaćeg ajvara potrebno je dosta paprike, vremena i truda. Možda će ovo poslednje mnoge domaćice opredeliti za kupovinu gotove zimnice sa rafa, mada je kvalitetniji ajvar u trgovinama i duplo skuplji od specijaliteta iz kuhinje.
Domaćica Nadežda Savić (65) decenijama ostavlja ajvar, kornišone, sok od paradajza i kiseli kupus, a od poslastica priprema džem, kompot i slatko.
– U teglu ajvara ide oko 2,5 kilograma paprike, a staklenku kornišona napuni pola kilograma krastavčića – kaže ova iskusna kuvarica.
– Da bi se dobio litar kuvanog paradajza potrebno je dva kilograma ovog povrća.
Tako će za 10 tegli ajvara od 700 grama potrošiti oko 2.500 dinara, 10 litara mlevenog paradajza koštaće oko 1.500 dinara, a za 10 staklenki kornišona izdvojiće oko 500 dinara.
PEKMEZVEĆINA domaćica džemove kuva tako što na kilogram voća dodaje pola kilograma šećera. Trenutno je isplativo spremati pekmez od šljiva, čija cena je 45 do 100 dinara, a najjeftinija tegla u prodavnicama nije ispod 150 dinara.
Trenutne cene kilograma paprike na pijacama širom Srbije kreću se od 45 dinara u Smederevu, do 100 dinara u Pančevu. U većini mesta su od 60 do 80 dinara. Paradajz je od 50 do 80 dinara, u većini gradova košta oko 60 dinara. Kornišoni su od 35 do čak 140 dinara u Čačku, a prosečna cena je oko 60 dinara.
Punjenje tegle domaćim ajvarom košta 200-250 dinara, a kvalitetniji ajvar u trgovinama oko 500 dinara. Najjeftinija tegla kornišona košta oko 150 dinara, dok je u domaćoj radinosti i tri puta jeftinija. Za litar paradajza u trgovinama treba izdvojiti od 100 do 150 dinara, a za domaću varijantu, uz trenutne cene sirovine, potrebno je najmanje 120 dinara.
Novosti