Čačak: 36 nasilnika udaljeno iz stana
Novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji se primenjuje od 1. juna 2017. godine, još uvek nije doveo do smanjenja nasilja, ali je smanjio broj žrtava nasilja koji su pomoć zatražili u Prihvatilištu.
U Osnovnom javnom tužilaštvu u Čačku sa Odeljenjem u Ivanjici od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici 1. juna 2017. godine, prijaljeno je ukupno 93 slučaja nasilja u porodici. U svim slučajevima prijave nasilja policija je donela naređenje kojim su mogućim učiniocima izrečene hitne mere predviđene Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici.
–Osnovno javno tužilaštvo u Čačku je u 87 slučajeva podnelo predlog nadležnom Osnovnom sudu u Čačku i Osnovnom sudu u Ivanjici za produženje hitnih mera i u 85 slučajeva nadležni sudovi su rešenjem produžili trajanje predloženih hitnih mera. Od ukupno izrečenih 85 hitnih mera u 36 slučajeva su mogući učinioci udaljeni iz stana, rekla je portparol Osnovnog javnog tužioca u Čačku Jelena Ćurčić.
Prema podacima Centra za socijalni rad, od početka primene Zakona, evidentirana su 102 slučaja nasilja u porodici, dok je od početka ove godine vođeno ukupno 285 postupaka nasilja u porodici.
-Nasilje se zadržalo na približno istom nivou. Kada je u pitanju smeštaj žrtava nasilja u porodici u našem Prihvatilištu, tu beležimo smanjene broja prihvata. Od 1. juna na smeštaju smo imali dve žene žrtve nasilja u porodici sa troje maloletne dece, kaže direktorka Centra Branimirka Radisavčević.
Prema evidenciji Centra, nasilje se i dalje javlja u svim socijlalnim slojevima i obrazovnim strukturama. Ono što je novina u radu u postupcima nasilja u porodici, jesu prvenstvno hitne mere koje izriče nadležni policijski službenik.
-One podrazumevaju da u toku zadržvanja do osam sati, nadležni policijski službenik nakon izvršene procene rizika može da izrekne meru udaljenja počiniocu iz stana ili u meru privremene mere zabrane počiniocu nasilja da kontaktira žrvtu nasilja, ili obe mere, ako je to potrebno, u trajanju od 48 sati. On o tim odlukama obevštava nas i tužilaštvo, koje procenuje da li će od suda tražiti produženje hitnih mera. Ukoliko se desi da prkršilac prekši meru, sud može doneti odluku o kazni zatvora do 60 dana, podseća direktorka Radisavčević.
Zakon je uveo i obaveznu koordinaciju svih nadležnih organa i ustanova koje postupaju prema novom Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici i razmatranja svih slučajeva nasilja. Grupa za koordinaciju i saradnju se mora sastajati u roku od 15 dana i razmatrati sve pristigle slučajeve nasilja.
-Glavna prepreka primene zakona je nedovoljan broj stručnih kadrova koji su prošli akreditovane i specijalizovane obuke za podršku žrtvama nasilja u porodici. Podsetiću da smo 2013. godine u Centru za socijalni rad evidentirana 74 slučaja nasilja u porodici, da bi 2016. godine bio vođen postupak za 471 slučaj nasilja u porodici. Imamo drastičan broj porasta nasilja, a isti broj službenika radi na svim tim poslovima, upozorava direktorka Centra za socijalni rad.
Da bi olakšali prijavljivanje nasilja ali i pomogli žrtvama u osnaživanju da ga prijave, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uvešće nacionalni SOS telefon. Država za uspostavljanje SOS telefona ima podršku UNICEFa i nekoliko zemalja u kojima jetaj vid pomoći razvijen
– Deca mogu da zovu da traže pomoć ili savete, ako su usamljena ili su žrtve nasilja. Koji god da je razlog, najvažnije je da je tu neko da sluša svakog od njih, rekao je direktor kancelarije UNICEF u Srbiji Mišel Sen Lo dodajući da pomoć nije potrebna samo deci, već i roditeljima.
–Moramo da pružimo podršku roditeljima jer je deci dobro kada roditelji obavljaju svoje dužnosti na najbolji način, napomenuo je Sen Lo.
Економска беда је узрочник свега и нити један закон, а знамо како се овде примењују закони, неће решити ишта.