Čačanin iz Pariza izlaže u svom gradu
Изложба слика и цртежа Небојше Бежанића „Весели пакао“ биће отворена у петак 8. септембра у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“.
Избор Бежанићевих дела замишљен је са намером да по први пут пружи један сажет и језгровит увид у досадашње стваралаштво овог изузетно плодног чачанског и париског сликара, и једне од најмаркантнијих личности савремене цртачке праксе у свету. Пред публиком је избор од преко седамдесет скица, цртежа, акварела и слика до којих је организатор љубазношћу Небојшиних пријатеља, породице и поштоваоца његове уметности из Чачка, Горњег Милановца и Београда, као и део радова из уметниковог атељеа у Паризу.
За изложбу је приређен каталог са репродукцијама изложених радова и опсежном критичком студијом историчара уметности Миодрага Даниловића, којом се, такође, по први пут у целини осветљава развој Бежанићевог стваралаштва.
„Дело сликара Небојше Бежанића (1964) спада међу најзанимљивија и најенигматичнија поглавља историје уметности краја 20. и почетка 21. века. Поникао у Чачку, граду богатог историјског и културног наслеђа, где је начинио своје прве кораке у ликовном изражавању, Бежанић се на Академију примењених уметности у Београду уписао са свега 16 година. Његово формирање током раних осамдесетих представљало је спој срећних околности, сусрет несвакидашњег дара овог уметника и изузетно динамичне и подстицајне атмосфере ондашње југословенске ликовне, музичке, филмске и стрип сцене. Током те деценије Бежанић је стварао у поетици веома блиској савременим кретањима у Немачкој (neue wilde), Француској (figuration libre), и њујоршкој уличној уметности. До трансформације у његовом стваралаштву долази са пресељењем у Париз раних деведесетих, где је пролазећи кроз искушења имиграције и борбе за афирмацију створио свој слојевити, дистинктивно постмодернистички сликарски израз, у коме се укрштају најразличитији цивилизацијски и културни nутицаји, и које је по свом комбиновању древних, архајских, и савремених, популарних садржаја, веома блиско уметницима урбаног иконичког и поп надреалистичког сликарства (Рику Пролу, Роберту Вилијемсу, Марку Рајдену, Харитону Пушвагнеру, Мајклу Форбсу). Појединачна остварења и серије овог уметника налазе се у бројним приватним, галеријским и музејским колекцијама широм света, а његов опус је по свом обухвату вероватно један од последњих покушаја да се у виду специфичне визуелне естетике да целовит поглед на токове савремене цивилизације и културе, по самој својој природи необухватне и непрегледне.“ (М. Даниловић).
Изложба ће бити отворена до 28. септембра.
Program tokom izložbe:
Radionice crtanja za učenike Umetničke škole u Čačku u prisustvu autora
utorak, 12. septembar 11-13h i 14-16h;
Vođenje kroz izložbu – Miodrag Danilović, istoričar umetnosti
subota 16. septembar u 13 sati;
Javni čas u Galeriji: „Filozofsko-estetski elementi u stvaralaštvu Nebojše
Bežanića“ – Nataša Vasiljević, profesor filozofije utorak, 19. septembar u 17 sati.
Radno vreme:
Utorak – petak: 10 – 20h
Subota i nedelja: 11 – 14h
Ponedeljkom zatvoreno za publiku
Vreme trajanja izložbe: 8 – 28. septembar 2017.