Alergični na mukama do kraja septembra
POLEN ambrozije, krivac za muke mnogobrojnih alergičnih, već danima je u povećanim koncentracijama u vazduhu širom Srbije – čak i do 20 puta preko graničnih vrednosti! Kako kažu iz Agencije za zaštitu životne sredine, visoke koncentracije ovog polena ostaće i u narednoj nedelji, dok će u vazduhu ostati do kraja septembra.
Zbog ove korovske biljke pati, u proseku, svaki deseti stanovnik Srbije, i uzrok je više od polovine svih polenskih reakcija.
Ovaj opasan korov počinje da cveta od sredine avgusta, kada je već kasno za pravu akciju suzbijanja. Ambrozija, kažu stručnjaci, mora da bude posečena pre cvetanja, krajem jula i početkom avgusta, jer kada se kosi u cvetu, polen može čak i da se raširi. Vetar može da raznese polen i na udaljenost od 300 kilometara. Jedna biljka ima i do 150.000 semenki.
– Suvo, vetrovito vreme pogoduje širenju i jačanju efekata na one koji su alergični – kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine SEPA. – Padom temperature ambrozija invanzivnije cveta, a prvi dani septembra su period njene najveće koncentracije. Počinju da cvetaju i bočne grane korova, a ta situacija trajaće do kraja septembra. Zato apelujemo na sugrađane da prate naš sajt sa informacijama o koncentracijama alergena u vazduhu i ponašaju se u skladu s tim.
Agencija za zaštitu životne sredine meri koncentracije alergena u 25 mernih stanica, od kojih su dve u Beogradu. Već nekolio nedelja u „crvenoj zoni“ visokih koncentracija upravo je polen ambrozije. Više puta su pređene granične vrednosti od 30 polenovih zrna po metru kubnom vazduha, a nekim danima, na određenim lokacijama, granične vrednosti su premašivane i 20 puta!
Najveće koncentracije polena ambrozije su po pravilu u Vojvodini, ali i u Beogradu, dok je manja ka jugu Srbije – Nišu, Vranju, Sokobanji, a najniža na Zlatiboru.
– U Vojvodini ambrozije najviše ima zbog napuštenih, neobrađenih njiva, zaraslih parcela – kažu naši sagovornici. – Rasadnici ove biljke su i rečna korita Save i Dunava koji se ne održavaju. Bilo bi značajno da i kod nas postoji odredba zakona, poput onog u Hrvatskoj, gde su vlasnici obavezni da uklanjaju ambroziju sa svojih parcela.
VAKCINEKOD pacijenata kod kojih simptomatska terapija ne daje efekte, uključuje se imunoterapija, sprovodi hiposenzibilizacija alergenskim vakcinama – kaže dr Tadić. – U pitanju su ekstrakti polena ambrozije koji se uzimaju u kapima. Ekstrakti ovih alergena povećavaju toleranciju organizma, ali ne zauvek, već najviše tri do šest godina. Ne mogu se kupiti u apotekama, izrađuju ih u Torlaku i daju se isključivo uz indikaciju alergologa.
Po rečim dr Dragane Tadić, načelnika odeljenja alergologije i imunologije KBC Bežanijska kosa, svake godine beleži se povećanje broja alergijskih oboljenja, a ambrozija je izuzetno alergogena i veliki broj pacijenata je osetljiv na nju.
– Polen ambrozije može da utiče na sve respiratorne organe, izaziva oticanje i suzenje očiju, zapušen nos, kijanje, suvi kašalj, ili teške napade bronhijalne astme – kaže dr Tadić.
SAVET
ALERGIČNI na polen ambrozije trebalo bi da izbegavaju izlazak iz kuće ujutru, jer je tada koncentracija polena najjača – kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine. – Preporuka je i češće presvlačenje, jer polen ostaje na odeći, kao i često tuširanje i pranje kose kako bi se sprao polen. Dobro je i biti u klimatizovanim prostorijama, jer filteri iz klima-uređaja zadržavaju polen. I naravno, koristiti terapiju protiv alergija. Preko dana treba držati prozore zatvorene, stan češće usisavati i uzimati redovno antihistaminike i sprejove na bazi kortikosteroida.
Ау јеботе нисам знао од ћега кувам ћај.Скоро сам негде проћито да је та амрозија лековита само тако.У ову нашу вукојебину расте само тако и нити један вукојебинац се не жали на њојзе већ на жену да је нањ алергичан.
Ovo na slici nije ambrozija