Domovi zdravlja postaju deo bolnica
MANjAK specijalista u domovima zdravlja, jedan od najvećih problema zdravstva, trebalo bi da bude rešen povećanjem plata zaposlenima i pripajanjem domova zdravlja opštim bolnicama, koje predviđa novi zakon o zdravstvenoj zaštiti – najavljuju iz Ministarstva zdravlja. Budući zakon, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine, predviđa da domovi zdravlja dođu pod direktnu nadležnost Ministarstva zdravlja, u kome kažu da su ovo samo neke od mera da se efikasnije postavljaju dijagnoze i pacijenti adekvatno leče.
– Novi zakon o zdravstvenoj zaštiti, koji će se pred Skupštinom naći krajem godine, predviđa da upravljanje domovima zdravlja sa lokalnog pređe na republički nivo – rekao je Meho Mahmutović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, na Konferenciji o razvoju zdravstvenih politika u Srbiji.
Prema Mahmutovićevim rečima, ova promena doneće efikasnije upravljanje finansijama u zdravstvu, što će poboljšati zdravstvene usluge u radu domova zdravlja i sprečiti dalji odliv lekara specijalista u privatne ustanove i inostranstvo.
– Trenutni sistem i nedostatak dijagnostike doveli su do toga da pacijenti smatraju da su domovi zdravlja centri gde rade najlošiji lekari – kaže dr Nevenka Dimitrijević, specijalista opšte medicine Doma zdravlja Voždovac i predstavnica sekcije opšte medicine Srpskog lekarskog društva. – Posledice toga su da služba opšte medicine ima sve manje lekara jer mnogi bukvalno beže u penziju, odlaze u inostranstvo ili kod privatnika.
U pripremi je čitav set novih zakona – o zdravstvenom osiguranju, lekovima, medicinskim sredstvima, psihoaktivnim kontrolisanim supstancama, sanitarnom nadzoru, prekursorima, zaštiti stanovništva od duvanskog dima, predmetima opšte upotrebe i transplantaciji.
EFIKASNIJI SISTEM
NOVI set zakona, najavljuju predstavnici Ministarstva zdravlja, uz elektronsko zakazivanje pregleda, elektronske kartone i recepte omogućiće znatno efikasnije funkcionisanje zdravstvenog sistema u našoj zemlji. U pripremi su i dva skrining programa – za dijabetes i depresiju.
Novosti
Tragikomedija,pre par godina se razdvojili,sada se opet sastavljaju.
Pa eto.cini mi se da sam cula iz rasprave o budzetu u skupstini grada.za dom zdravlja ili primarnu zdrav.zastitu utroseno pet posto planiranog novca.
Pre ce biti da su finansije problem, nego kvalitet lecenja. Ne moze se ovako spreciti odlazak zdrav.radnika u inostranstvo. Umesto da zaposljavaju nove doktore i sestre, sada ce ovi postojeci raditi vise za iste pare ili ce otici u inostranstvo.
Nemam veze sa zdravstvo, ali sam deo javnog sektora. Mogu oni varati svoje članove i penzionere raznim izmenama i dopunama, analizama.. Mi svi dobro znamo da je novac glavni problem, i samo novac. A kada im ponestanu reči i objašnjenja, bojim se samo da ne bude kasno, da to presipanje iz šupljeg u prazno ne otera onaj sloj društva koji može pogurati na bolje. Ovako, trpimo nestručnost, lobiranja i tuđe sitne, prolazne koristi.
Jos jedan od „sitnih“ i „jeftinih“ promasaja Vlade Republike Srbije. Reforme u pravosudju znamo kako su okoncane…samo ne znamo koliko su kostale budzet. Vrlo brzo, posto je doslo do razdvajanja domova zdravlja i opstih bolnica, pocelo je razmatranje o ponovnoj integraciji. Zdravstvenog osoblja nedostaje i u bolnicama i u dimovima zdravlja. Pet godina nije bilo prijema u stalni radni odnos novih kadrova. O zanavljanju opreme da i ne govorimo. O subspecijalizacijama i slanju postojeceg kadra na dodatno usavrsavanje je izlisno pricati. A koliko je novca izdvojeno i koliko ce jos biti, za ovu neuspelu reorganizaciju zdravstvenog sistema-ni to nikada necemo saznati.
Ма јок бре,треба спојити домове здравља и итну са гробљанском и поповском службом.Они имају увек фришку радну снагу спремну опрему и очас посла дваес минута иже јеси ту си где си срећан ти пут без повратка.Ајде бре не заваравајте народ.