Nova nagrada za Pčelicu
Pčelica je dobitnik nagrada Stuplje za negovanje tradicije i pravoslavne duhovnosti u knjigama Ivane Spasović i Slobodana Stanišića na 22. Međunarodnom sajmu knjige u Banjaluci
Međunarodni sajam knjiga koji se u Banjaluci održava po 22. put i traje do 18. septembra doneo je Izdavačkoj kući Pčelica iz Čačka nagradu „Stuplje“ za negovanje srpske tradicije i duhovnosti. Ovom nagradom odlikovano je čak 11 Pčeličinih knjiga, a to su: „Kneginje i kraljice dinastije Obrenović“ i „Kneginje i kraljice dinastije Karađorđević“, Ivane Spasović, završno III kolo popularne edicije „Deca čitaju srpsku istoriju“, Slobodana Stanišića, kao i „Zlato na svili“, istog autora.
U dve knjige edicije „Srpske kneginje i kraljice“ predstavljene su supruge srpskih vladara XIX i prve polovine XX veka – Obrenovića i Karađorđevića. Iako su mnoge od njih ostale u senci moćnih figura svojih muževa, njihove pojave nisu bile bez traga, naročito na polju kulturnog uzdizanja naroda i zemlje. Priče o suprugama srpskih vladara iz pera Ivane Spasović, doktora istorijskih nauka, u izdanju Pčelice, omaž su ovim izuzetnim ženama, a nastale su na osnovu izvora sačuvanih iz njihovog vremena i oplemenjene umetničkim portretima i originalnim fotografijama, kao i odličnim ilustracijama Ane Grigorjev.
Osam knjiga nagrađenog III kola, već višestruko nagrađivane edicije „Deca čitaju srpsku istoriju“, autora Slobodana Stanišića, predstavljaju Srbiju od vremena despota Đurđa Brankovića i njegove despotice Irine, u narodu poznatije kao Jerina, preko perioda hajdukovanja Straine Novaka, Stanoja Glavaša, Hajduk Veljka i Čučuk Stane, da bi ovo kolo, a time i čitava edicija, bili zaokruženi vremenom ustaničke Srbije u likovima Karađorđa i Miloša Obrenovića.
Poetska zbirka „Zlato na svili“, autora Slobodana Stanišića, predstavlja krunu pričama o sedam vekova srpske istorije u trotomnoj ediciji „Deca čitaju srpsku istoriju“ – od XII veka i doba rodonačelnika loze Nemanjića, Stefana Nemanje, koji je predstavljen u prvoj knjizi prvog kola, pa sve do XIX veka i doba Miloša Obrenovića. Zbirka „Zlato na svili“ podeljena je u pet celina i čine je pesme o Svetom Savi, o Božiću, o Vaskrsu, o manastirima i likovima sa starih fresaka. Tanani stih autora i lirskog subjekta pruža nam mogućnost da otkrijemo dublji smisao i svu lepotu ličnosti, običaja i građevina iz naše prošlosti i nema onoga kome neće zadrhtati glas i zaigrati srce pred lepotom ovih stihova koji nas vraćaju u prošlost i podsećaju na vrednosti koje ne smeju biti prepuštene zaboravu.
Nagrada „Stuplje” predstavlja svojevrsnu ocenu kvaliteta i pohvalu zalaganju Izdavačke kuće Pčelica da mladim čitaocima približi značajne ličnosti iz srpske istorije, na njima prihvatljiv način, čime postavilja osnov prisustva srpske istorije i kulture u izdavaštvu za decu.