Dis dobio učionicu, izvedena monodrama Naši dani
Otvaranjem učionice koja je posvećena Disu i izvođenjem predstave Naši dani, zvanično je počeo program obeležavanje dva velika jubileja čačanske Gimnazije – 180 godina od osnivanja škole i 90 godina od izgradnje današnje zgrade škole. Program obeležavanja ova dva vredna jubileja pripreman je od strane učenika i profesora škole poslednjih devet meseci, a javnosti će biti predstavljen kroz 13 programa od 18. septembra do 13. oktobra.
Povodom velikog jubileja, koklektiv Gimnazije doneo je odluku da učionice u školi dobiju imena poznatih profesora i učenika koji su ostavili veliki trag u istoriji, obrazovanju, nauci, umetnosti. Za početak je odabrano pet imena, a to su: Vladislav Petković Dis, major Gavrilović, Božidar Knežević, Tatomir Anđelić i učionica koja je posvećena likovnim umetnicima.
– Kada smo pravili koncept programa obeležavanja 180 godina od osnivanja škole, smatrali smo da jedn aod aktivnosti treba da ide u tom pravcu. Angažovali smo čitave ekipe koji su odredili koji će profesori i učenici dobiti tih prvih pet učionica. Zadužili smo potom profesore koji sve to treba da osmisle i uz pomoć dizajnera i studija Trigon smo napravili prigodne panoe. Danas smo krenuli sa programom, svečanim otvaranjem učionice koja je posvećena Disu, rekao je Ivan Ružičić, direktor Gimnazije.
Povodom otvaranja prve učionice koja je posvećena Disu, izvedena je i monodroma Naši dani, koja je nastala dramatizacijom pesama Vladislava Petkovića Disa kao i pripovedaka najvećeg srpskog satiričara Radoja Domanovića. Predstavu je pripremio glumac Radoslav Rale Milenković, koji nije krio uzbuđenje što ima priliku da je izvede u školi koju je pohađao upravo Dis.
-To ima meru uzbuđenja, moram iskreno da kažem. Imamo toliko velikih i genijalnih ljudi koji su stradalnički proveli svoj manje više kratak život. Dis je možda i najizrazitiji primer tragične sudbine. I to što je stigao da napiše napisao je u najtežem mogućem periodu, i ove zemlje i svoga života. Zaista mi je čast, neiznerma čast da povodom toga što će jedna učionica dobiti ime Vladislava Petkovića Disa, i da u ovom prostoru, u kome nešto od toga duha sigurno ostalo, prija mi osećaj da mogu da se naježim, da mi zastane knedla u grlu, da se smatram počastvovanim, privilegovanim da ću svoju predstavu izvesti u jednom takvom prostoru. Pokušavam godinama I decenijama da u Ovsištu odigram predstavu zbog Domanovića, ali jednom ću odigrati. Uspećemo jednom, rekao je Radoslav Rale Milenković.
Predstava Naši dani izvođenja je širom sveta i uvek je nailazila na dobar prijem publike, čak i u uređenim sistemima, kao što su SAD ili Švedska, što potrvđuje aktuelnost i Disa i Domanovića i dan danas. Iako su imali težak i kratak život, napisali su sve, kaže Milenković.
-Oni su kratko živeli, teško su živeli. Izgleda da su malo napisali. Naizgled je to mali opus. Ali nisu oni napisali malo. Napisali su sve. I ne samo što su napisali sve, nego sve to traje do danas. I trajaće zauvek. Najmanje što možemo je da ih se setimo, da im odamo počast. Blago ovoj deci i deci u budućnosti koja će svoje časove imati, slušati nastavu u učionici koja nosi ime Vladislava Petkovića Disa, poručio je Milenković.
U okviru proslave jubileja Gimnazije, biće objavljena i knjiga profesora Vladimira Dimitrijevića, koja govori o istoriji čačanske Gimnazije, ali kroz anegdote, a pred publikom će se naći i nekadašnji učenici škole koji su u međuvremenu postali poznati u svojim oblastima rada.
– Ono što jeste koncept programa koji će trajati četiri nedelje je želja da podsetimo da i u 21. veku imamo znamenite učenike koji su školu završili krajem dvadesetog i početkom dvadesetprvog veka, a već su postali znameniti učenici, najavio je Ivan Ružičić, direktor Gimnazije.
Završna akademija biće organizovana u petak 13. oktobra, u Domu kulture.Pored Grada Čačka i Ministarstva prosvete organizaciju proslave jubileja finasirali su mnogobrojni donatori, bivši učenici ali i roditelji današnjih učenika.
Maestralno! Svaka čast glumcu na veštini prelaženja iz lika u lik.