Evro opet pada, cene ne mrdaju
EVRO pada, a cene u prodavnicama ne idu naniže. Da je obrnuto, osetili bismo odmah po novčanicima svaki procenat rasta kursa. Ovako, ni proizvođači, ni trgovci, ne žele da se odreknu slatkog profita koji im donosi jak dinar.
Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ističe, za „Novosti“, da je reč o opštoj pojavi na svetskom nivou.
– Cene su rigidne i lakše idu nagore, nego nadole. To se događa u svim zemljama sveta i odavno je primećeno u ekonomiji – kaže Arsić. – Eventualni pad cena može da se dogodi samo u onim delatnostima gde postoji jak konkurentski pritisak. Ali, svi proizvođači i trgovci će pokušati da izbegnu tu situaciju i da to smanjenje troškova iskoriste za rast profita. Pale su kamatne stope, pao je kurs, oni žele da povećaju svoj profit.
Arsić navodi da, ako takve okolnosti potraju duže vremena, doći će do pada cena tamo gde ima konkurencije.
– Konkurencija je mehanizam koji njih pritiska da se odreknu dela profita, koji stvaraju niži troškovi. Proizvođači i trgovci to prvo pokušavaju da pretvore u profit, pa tek ako moraju da odustanu, onda će da smanje profit i umanje cenu.
Jak dinar donosi nisku inflaciju, što ekonomista Ljubomir Madžar smatra veoma pozitivnim.
– Na frontu cena nam stvari bolje stoje nego na frontu izvoza i investiranja. Jačanje dinara uslovilo je stagnaciju cena, to jest nisku stopu inflacije. Tu nema ništa čudno, sve je predvidivo – navodi Madžar. – Niska inflacija je bolja od visoke inflacije. Odavno nismo imali ovako niske stope inflacije, i ja sam tim prezadovoljan.
Ponedeljak ćemo, inače dočekati sa srednjim kursom od 119,21 dinara za evro, dok je minule nedelje, 20. septembra, zabeležena i najniža vrednost evropske valute od 118,9 dinara. Ovogodišnji maksimum bio je 3. i 13. februara, kada je evro po srednjem kursu vredeo 124,02 dinara.
Kako bi ublažila prekomerne dnevne oscilacije kursa, Narodna banka Srbije je, od početka godine do danas, kupila ukupno jednu milijardu i 80 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu. U istom periodu prodala je 345 miliona evra. Pa je od početka godine dinar prema evru ojačao za 3,4 odsto.
IZVOZNICI
ZA razliku od uvoznika, jačanje domaće valute ne pogoduje izvoznicima, pošto smanjuje konkurentnost njihovih proizvoda na stranom tržištu. Jednostavno rečeno, njima odgovara slabljenje domaće valute, kada za evre dobijaju više dinara. Rast izvoza znači i privredni rast, a posledično i rast zaposlenosti…
Novosti