Sve se može, kad se mladi slože
Друга светска Бунгуријада одржана на фудбалском стадиону по Острицом. Старинска јела, позоришна представа, и гости из Кладова одушевили велики број гледалаца.
Друга светска Бунгуријада, која је у недељу 1. октобра одржана у Вујетинцима, по свему судећи, надмашила је прошлогодишњу и потврдила да је све могуће, кад су људи сложни – и ако се у свему договоре. Тако је и на иницијативу младих из овог села, светковина посвећена Њ. В. Бунгуру, одржана на новој локацији прелепог сеоског фудбалског игралишта на заравни под Острицом , обогаћена новим културним садржајима, изазвала је одушевљење великог броја гостију али и извођача. Уз све то, захваљујући разумевању градских челника и великој радној акцији која је пре само неколико дана покренута у Вујетинцима, до места где ће и убудуће бити одржавана ова манифестација уређен је прилазни пут, у рекордном рокују је доведена струја и изграђени помоћни објекти.
– Одушевљен сам гостопримством, природном лепотом села и љубазношћу домаћина – каже Радисав Чучулановић, председник општине Кладово, који са члановима КУД-а ,“Полет“ из овог града на Дунаву, у недељу боравио у Вујетинцима – Посебно радује што у овом планинском месту има пуно младих, а онда и разумем њихову жељу да на овај начин обогате свој културни живот. Позоришна представа „Казуј Теодосије“ изведена у овом дивном амбијенту и занимљиво осмишљен уметнички програм су доказ да уз мало воље и средстава можемо вратити живот нашем готово заборављеном селу.
Сличног мишљења су и Ужичани, Милан Борковић и Јован Ђорић, случајни гости који су неким послом боравили у Вујетнцима. Истичу да су одушевљени и већ заборављеним бунгуром, који је уз помоћ супруге Станије у великом казану спремио Милан Момчиловић. Све похвале српској трпези, дугој око двадесетак метара, препуној домаћих пита и колача и разних „меснатих додатака“ дело вредних Вујетинчанки, изрекле су и Мира Милутиновић из Кладова, Зорана Ђорђевић, Нада Гавриловић из Београда и други. Уз бунгур, служени су и купус из земљаног лонца, врућа ракија али и природни сокови прављени од укусног планинског воћа и биља.
Уз изворне групе „Српски Јелек“ под вођством Младене Гојковић и „Танаско Рајић“, здравичаре Милинка Гојковића и Јарослава Ниђовића, наступила су и сјајна културно уметничка друштва из Кладова, Чачка, Брђана и Мојсиња. Свој посебан допринос фолклоритној и веселој атмосфери под Острицом дали су и глумци, тумачи ликова из романа „Куд се деде Немањића благо“ аутора Драгана М. Тодоровића, Драганче Милованчевић из Тополе, и чачански аматери Милан Милошевић и Милан Васовић. Наступили су потом и познати естрадни уметник Новица Неговановић и његов ученик на хармоници, Вујетинчанин Дарко Стојић, гуслар Мирко Милинковић, песникиња Олгица Миловић и други. Свој допринос упознавања присутних са историјом и културом овог краја дала је и саветница Градске библиотеке у Чачку Милица Баковић. Шармантне и сигурне водитељке програма и овог пута су биле Милица Дачић и Србислава Д. Тодоровић.
– Задовољани смо јер је наша Бунгуријада кренула у правом смеру – каже Бојан Галовић, председник Организационог одбора – Биће светска, јер ће следеће године бити и странаца, али ће остати наша. Окупио сам младе у селу и они ће се убудуће више посветити овој манифестацији која ће вратити културни живот нашем селу. И, више ништа не препуштамо случају. Осмислићемо нове садржаје, основати сликарску колонију и још много тога. Загонетка звана пећина Соколица је ту надомак руке, то је наше природно благо, средњевековни Борач је у нашој близини, а сложни и поносни људи у Вујетинцима и ова прелепа исконска природа која нас окружује, дају наду да ће ускоро и наш крај постати изузетно занимљива туристичка дестинација – закључује Бојан Галовић.
Све похвале младима из села за организовање ове манифестације изрекли су и прошлогодишњи организатори Радомир Стојић и Урош Момчиловић.
Аутор: Д.М.Т Фото: Ненад Ерић
____________________________________________________________________