Zahvaljujući FTN Univerzitet u Kragujevcu na Šangajskoj listi
Na Šangajskoj listi najboljih 500 svetskih univerziteta ove godine našao se i Univerzitet u Kragujevcu, u oblasti matematike, zahvaljujući kragujevačkom Prirodno-matematičkom fakultetu i Fakultetu tehničkih nauka iz Čačka. Po odnosu (mala) ulaganja i (vrhunski) rezultati ovdašnji PMF na prvom mestu u svetu.
Početak akademske godine na Prirodno-matematičkom fakultetu obeležili su se i promocijom izuzetnog rezultata ostvarenog u svetskim okvirima. Na Šangajskoj listi najboljih 500 svetskih univerziteta, koja postoji od 2003. godine, Univerzitet u Kragujevcu se po dostignućima u oblasti matematike našao između četristotog i petstotog mesta. Time se ovdašnji Univerzitet svrstao u sam globalni vrh jer na listu dospeva tek dva odsto od ukupnog broja svetskih visokoškolskih institucija.
– Rangiranje za Šangajsku listu se vrši na osnovu pet indikatora. To su broj publikovanih radova, zatim citiranost tih radova, međunarodna saradnja, broj radova u izuzetnim (izvanrednim) časopisima koji su tako rangirani i broj osvojenih izuzetno bitnih nagrada iz date oblasti. Od tih pet, u tri oblasti naši univerziteti imaju rezultate, a mi smo u dve oblasti najbolji. Najbolji smo po citiranosti i po internacionalnoj saradnji, kaže docent dr Slađana Dimitrijević sa kragujevačkog Prirodno-matematičkog fakulteta.
Dodaje da je uz autore sa PMF, uspehu doprinosi i jedan profesor sa Fakulteta tehničkih nauka iz Čačka.
Formula za uspeh
– Mi imamo, na primer, četiri autora koji imaju dvocifreni učinak – posmatra se petogodišnji period. To su akademik Ivan Gutman koji ima 44 publikovana rada iz oblasti matematike, zatim profesor Marija Stanić sa PMF u Kragujevcu koja ima 21 rad, zatim redovni profesor fakulteta Tehničkih nauka u Čačku Dragan Ćurčić koji ima 15 radova i naš docent Suzana Aleksić koja ima 10 radova u tom periodu. Zatim sledi jedan broj kolega koji imaju veoma dobar broj radova – između pet i deset za petogodišnji period. Mislimo da je upravo to formula uspeha, da imate pojedince koji će „povući“ prosek, ali i da svi ostali moraju da budu na svetskom nivou da biste ušli u ta dva odsto univerziteta na svetu, navodi dr Dimitrijević.
Bez surevnjivosti na PMF navode da je ove godine ogroman uspeh što su se na Šangajskoj listi našla i još tri državna univerziteta – iz Beograda, Novog Sada i Niša, ali je kragujevački ubedljivo najmanji i najmlađi. Bar četiri puta smo manji od najvećeg našeg univerziteta, Beogradskog, a najmlađi smo u smislu da je 50 posto naših saradnika sa studentskih i doktorskih studija koji aktivno još uvek ne učestvuju u objavljivanju radova.
Kragujevačke
Sad je matematika super i sad je najbolji „recept“ da jedan čovek „povuče“ prosek?
A kad su ovima u Čačku ukinuli katedru, proganjali profesore matematike i pojedine otpustili bez pravnog osnova, onda se niko nije bunio osim njih samih!
Sad je matematika odjednom divna nauka, samo je problem kad treba da je nauče studenti, jer je bitna „prolaznost“, isto kao i na privatnim fakultetima koji se toliko pljuju.
Eto, rešen je problem matematike, samo se pitamo zašto se rešava tako i problem sa prolaznošću na drugim ispitima? Zašto se ne reaguje kada je kod nekih profesora na 3. i 4. godini studija prolaznost problem? Ima, doduše, i dalje onih koji su „usko grlo“ i na prvoj godini, ali pošto nisu matematičari, onda to nije problem, jer su problem loši studenti. Ali, kad je iz matematike loša prolaznost, onda su studenti odlični, a profesori su loši.
Kad se treba okititi tuđim rezultatima, onda su i matematičari dobri, pošto već drugih nema!
U pitanju je prof.dr Dragan Đurčić. (Ne Ćurčić)
Sve pohvale!
Kakvim je trendom krenula fizika i sa njom ćemom ući u prvih 500!
Sve pohvale profesoru doktoru Đurčić Draganu! Imao sam tu čast da slušam njegova predavanja, tako da nisam iznenađen njegovim rezultatima. Njegov trud, rad, disciplina i zalaganje treba da bude primer svim studentima.