Novi broj Čačanskih novina
Od utorka 10. oktobra, u prodaji je novi broj Čačanskih novina ukojima, između ostalog, možete pročitati:
Kad god pomislite da jadikujete nad onim 5. oktobrom i našim olako prokockanim očekivanjima, setite se onoga koji je usledio četiri godine kasnije. Setite se Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića koje je, ne zna se ko i ne zna se zbog čega, hladnokrvno ubio u sred belog dana i sred prestoničke kasarne. Setite ih se i zapalite im sveću za pokoj duše, pa makar bili ateista. Paleći sveću Draženu i Draganu odaćete poštu i sopstvenim petooktobarskim nadanjima definitivno pokopanim zajedno sa ove dve nevine žrtve.
Piše: Aleksandar Arsenijević
Za dve godine, iz Vojske Srbije otišlo je preko 3.000 ljudi. Odlasci se registruju svakoga dana, kroz uobičajenu šifru 2+2+2. A to znači ovo: kad se završi dan, oružana sila je brojčano manja za dva vojnika, dva podoficira i dva oficira. Da li je onda bavljenje socijalnom pozicijom Vojske u okviru sindikalne borbe politika koja izluđuje vlast? Naravno da jeste. Nema socijalne borbe bez realne dnevne politike, jer je ona i stvorila sve uslove za socijalni sunovrat. Vojni sindikat je pravno lice, izdvojen iz lanca komandovanja, jer da nije tako ne bi ni postojao.
Piše: Ljubodrag Stojadinović
Za razliku od vremena kada je nastao, a kada su vlasti na proteste i štrajkove odgovarale zastrašivanjem i otvorenim pretnjama, ignorantski odnos kojim se prema problemima prosvete odnosi aktuelna vlast SOČ i Uniju stavljaju pred nova iskušenja. Na drugoj strani, na apatičnost u kojoj se trenutno davi najveći deo srpskog društva nisu imuni ni prosvetni radnici, što nesumnjivo predstavlja nimalo zanemarljivu otežavajuću okolnost sa kojom se SOČ i Unija trenutno suočavaju.
Imajući u vidu da žene čine većinu stanovništva Srbije, čak i kvota od 40 odsto značiće da se nastavlja nejednaka zastupljenost žena. Istovremeno, važno je imati u vidu da same kvote mogu biti bez željenog efekta unapređenja.
”Ono vreme kružoka” dr Ranka Simovića, koji je još kao gimnazijalac vodio dnevnike s tih sastanaka. Međutim, savremenik tih događaja, čitajući izvode iz knjige, obogatiće ih sećanjem na to da se na te sednice nije išlo samo zbog literarnog interesovanja, već i zbog toga što je samo tada bilo dozvoljeno da budu zajedno učenici muške i ženske gimnazije“.
______________________________________________________