Evo za šta će grad utrošiti 60 miliona od Vlade Srbije
Na prošlonedeljnoj sednici Vlade Srbije Čačak je iz budžetske rezerve dobio 60 miliona dinara. Kako je za OzonPress i TV Telemark rekao gradonačelnik Čačka Milun Todorović, sredstva će biti iskorišćena za uređenje postojeće industrijske zone u Konjevićima gde se nalazi sedam velikih firmi, kao i za uređenje gradskog šetališta. Gradonačelnik i dalje ostaje tajanstven kada je u pitanju prvi investitor u novoj industrijskoj zoni u Preljini , navodeći da to neće biti firma koja zapošljava jeftinu radnu snagu.
Iako se budžet grada puni odlično, zahvaljujući dobrim projektima, Vlada Srbije odlučila je da pomogne Čačak sa 60 miliona dinara iz budžetske rezerve. Kako je za našu redakciju rekao gradonačelnik Milun Todorović, polovina sredstava biće izdvojena za uređenje postojeće industrijske zone u Konjevićima površine 25 hektara, gde za sada posluje sedam velikih domaćih firmi, među kojima su Uniopromet, Staks, Vibet, VBC….
-Naravno da se budžet grada puni u skladu s planom i tu nema nikakvih problema. Pre svega zahvalnost dugujemo Vladi Srbije, premijerki Ani Brnabić i resornom ministru finansija Dušanu Vujoviću koji su uvažili naš zahtev da se iz tekuće budžetske rezerve države Srbije za Čačak opredeli 60 miliona dinara. Sredstva će biti usmerena na uređenje nove industrijske zone i uređenje postojeće industrijske zone u Konjevićima. Tu posluje sedam privrednih subjekata koje imaju oko 900 zaposlenih. Radimo saobraćajnicu u punom obimu, kišnu kanalizaciju, fekalnu kanalizaciju, gasifikaciju, vodovodnu mrežu. To je jedna od velikih zahvata. Nadam se da ćemo do kraja godine završiti dobar deo posla i nastaviti sledeće godine, rekao je gradonačelnik Todorović.
Drugih 30 miliona dinara biće izdvojeno za uređenje strogog centra grada, odnosno šetališta. Plan je da se Rimski trg u blizini hotela Beograd završi do Dana grada – 18. decembra, ali i prostor ka gradskoj rupi.
-Započeli smo i nastavljamo radove na izgradnji Rimskog trga, prostora od Gradskog šetališta ka Pelivanu i gradskoj rupi, kao i prostora oko buduće zgrade biblioteke, najavljuje gradonačelnikČačka Milun Todorović.
To nisu jedina sredstva koja je država do sada izdvojila za uređenje infrastrukture u Čačku. Za opremanje industrijske zone u Preljini Vlada Srbije i javna preduzeća do sada su investirali 450 miliona dinara. Te cifre su poznate ali se još uvek drži u tajnosti koja će firma prva graditi pogon u novoj industrijskoj zoni. Ipak, ono što smo saznali danas od gradonačelnika, to je da se radi o firmi koja neće zapošljavati jeftinu radnu snagu.
– Ne želimo da dovedemo investitore koji će zapošljavati jeftinu radnu snagu. Trudimo se da sav potencijal koji ima industrija Čačka razvijemo u tom delu i da narednih godina dovedemo veći broj jakih i moćnih kompanija koje će zapositi veliki broj sugrađana. Važan je segment zarada, rekao je Todorović.
Osvrćući se na zahtev PUPS-a da se trinaesta penzija isplati i u gradu Čačku, gradonačelnik je rekao da još uvek nije dobio nikakav zahtev od koalicionih partnera, ali da je spreman da o tome razgovara. Kako je rekao, grad ne beži od toga da se pomogne starijim sugrađanima ali samo u skladu sa mogućnostima budžeta grada.
Ja mislio podelicete svakoj mesnoj zajednici po milion…mozda malo manje…da vidite kako ce da zivne…uradi se malo ovo malo ono i eto ga prosperitet.
utrosice da ulepsaju okolinu njihovih firmi…unipromet,staks,utp morava HB..
Sto centra tice to je i nas grad pa po meni to nije problem a za industrijsku zonu ???
Uređenje poslovne zone u Konjevićima je dobar potez iz više razloga:
– oni koji uplaćuju porez gradu osećaće se ispoštovanim,
– ne treba samo ulagati u industrujsku zonu u Preljini, jer nam i ostale privredne celine pružaju benefite,
– potencijalni strani ulagači primetiće našu poslovičnost,
– sredstva ne odlaze u potrošnju, već u obrt i stvaranje nove vrednosti
– ualaže se u prostor gde se očekuju ulaganja,
– bezbednije je za dolazak na posao zaposlenima, poslovnim partnerima…
– ulaganje u periferiju grada
– polako, ali sigurno se vidi da kada je gardonačelnik privrednik – forsira se privreda
– povećanjem broja radnih mesta postoje šanse za uravnoteženja tržišta radne snage, a time i dizanja zarada
– lokalne firme, saradnice, imaće koristi
– sredstva se iz privrede brzo vraćaju gradu, a onda ima iza Rimski trg, trim staze, ulicu 10…
…
Da li ste mozda razmisljali da taj novac date Gradcu posto im fali stalno da urade neki infrastrukturni projekat.
pa posle da zavise od Gradca ??? ovako je bolje JER kad se ulaže u livadu može da se namišlja do prekosutra da je nešto urađeno iako nije i da to što je urađeno, a u stvari nije, MNOGO MNOGO košta … ah da – i izvođači radova mogu da budu firme sa jednim zaposlenim JER niti postoji nadzorni organ, a samim tim ama baš nikakve kontrole bema, a što bi i bilo kad nema legitimnog projekta … dakle otvoren je put da se data lova do početka izbora u beogradu nađe na pravom mestu u pravo vreme …