CEP: Reforme u sistemu plata – anomalije i dalje tu
– Reforma sistema plata u javnoj upravi svodi se na pregovore o visinama plata, a ko će koliki iznos dobiti zavisi od pregovaračkih i ucenjivačkih „moći“ koju pojedini akteri u procesu imaju – kaže Vladimir Mihajlović, stručnjak za reformu javne uprave Centra za evropske politike.
Tako su se pojedini sindikati umesto konstruktivne uloge u širokim konsultacijama povodom Nacrta zakona o zaposlenima u javnim službamakoje je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave organizovalo, opredelili za opštu i neargumentovanu kritiku bez konkretnih sugestija. Sa druge strane, pojedini članovi Vlade su, zarad političkih poena, odmah reagovali sa obećanjima da će biti povećanja plata.
– Najveća mana ovog Nacrta je što u domenu reforme sistema plata ne unosi suštinsku promenu, već sadrži odredbe koje upravo pospešuju postojeću anomaliju a to je nepoštovanje principa „isti posao – ista plata“ – kaže Mihajlović.
– Naime, trenutni Nacrt zakona garantuje zadržavanje postojećih plata svim zaposlenima, bez obzira na buduće vrednovanje radnih mesta. Ovakvim rešenjem se omogućava da „pojedinci koji su radili na radnim mestima koja su bila neopravdano više plaćena u odnosu na druga radna mesta, zadrže te beneficije – objašnjava Mihajlović.
Ukoliko Vlada želi da sprovede suštinsku reformu, trebalo bi da razmotri druge opcije za rešavanje ovog pitanja.
Prvi scenario bi podrazumevao da se zaposlenima utvrdi plata u skladu sa novim vrednovanjem radnih mesta, ne uzimajući u obzir pređašnje stanje.
Druga opcija bi bila da se predvidi model postepenog usaglašavanja plata, koji bi podrazumevao tranzicioni period u kom bi se postepeno usaglašavao nominalni iznos plata.
– U narednom periodu je ključno obezbediti da u daljem toku konsultacija, akteri prestanu da se bave svojim uskim interesima i potrude se da nađu rešenje koje će biti u skladu sa principima dobre uprave i svima ići u prilog – zaključuje Mihajlović.
_______________________________________________________