Patrijarh posetio čačansku crkvu, zadovoljan obnovom (FOTO)
Patrijarh srpski Irinej uverio se danas u tok radova na četvrtoj velikoj obnovi hrama Svetog Vaznesenja u Čačku koja je počela krajem prošle godine.
Krajem prošle godine počela je četvrta velika obnova hrama Svetog Vaznesenja u Čačku zahvaljujući pre svega sredstvima Vlade Srbije i brojnih donatora.
U tok radova na obnovi hrama uverio se i patrijarh srpski Irinej koji je posetio čačasnku Crkvu u pratnji epsikopa žičkog Justina.
Iako je bilo predviđeno da radovi traju 60 radnih dana, oni još uvek nisu završeni, jer je skidanjem maltera utvrđeno da se hram nalazi u mnogo lošijem stanju nego što se prvobitno mislilo.
Čačanska Crkva Svetog Vaznesenja Gospodnjeg jedna je od najstarijih u Srbiji, sa istorijom dugom 800 godina. Crkva je kroz svoju burnu istoriju bila i manastir, potom džamija, a sada je parohijska crkva.
Kao manastir, zadužbina župana Stracimira, brata Stefana Nemanje, bila je četvrta u rangu srpskih bogomolja srednjovekovne Srbije uz Hilandar, Studenicu i Đurđeve stupove.
Zub vremena ali i nekoliko većih zemljotresa prilično su oštetili crkvu, zbog čega se pristupilo četvrtoj velikoj obnovi hrama.
– Posebno mi je drago što se čačanska crkva, nekadašnji manastir Gradac, obnavlja i što se polako vraća njena lepota koju je imala, a koja je narušavana više puta time što je pretvarana u džamiju. Sada joj vraćamo njenu prvobitnu lepotu – rekao je patrijarh srpski Irinej.
Marko Mirković, starešina hrama, kaže da su unutrašnji radovi na obnovi crkve Svetog Vaznesenja u Čačku završeni, da su stare instalacije zamenjene novim i da je urađeno sve što je u ovoj fazi radova bilo planirano. On naglašava da će živopis crkve biti naknadno rađen, a da je trenutno u toku priprema za učvršćivanje kupole nakon čega će crkva, već tokom ovog meseca, ponovo biti u funkciji.
Vrednost radova u prvoj fazi obnove procenjena je na oko 13,5 miliona dinara, ali će zbog dodatnih radova verovatno iznos biti nešto veći. Obnovu čačanskog hrama najviše je podržala Vlada Srbije izdvojivši 10 miliona dinara, dok je ostatak sredstava prikupljen od brojnih donatora, privrednika i građana.
Projekat obnove hrama uradio je CIP, a vrednost svih radova u hramu procenjena je na oko 35 miliona dinara. Radove na sanaciji i rekonstrukciji hrama izvodi firma Ornament invest inženjering iz Beograda.
____________________________________________________
300 hiljada evra samo za malterisanje i „ucvrscivanje“. Hmmm pa nije ovo Aja Sofija.
Mi nismo normalan narod. Novac za obnovu crkve daje vlada, tj. narod. Patrijarh dolazi da obidje radove kao da je gradjevinski inspektor a ne poglavar SPC. Nije doneo ni dinar za obnovu. Bitno je da poglavari SPC voze džipove od 30 do 130 hiljada eura. E narode, nemamo fasade na kucama, a banda u crnom nas dere gde stigne.
Био је 4. у рангу манастира у доба Немањиних наследника али је најстарији као манастир, од сва 4 набројана манастира, из доба Завидовића (Тихомир,Страцимир, Мирослав и Немања). Изградњом моравског Градца започела је ондашња „ромеизација“ (цивилизовање) источних области римске Далмације и Мезије. Манастир Градац и отпочињање слободне трговине са великим (за храну)(у већини данашњи трг) и малим (бравећим, за ситну рогату стоку-бравчад)(део Винаре,“масонског храма“ и „зграде пропале банке“) тргом, прве су грађевине новог град који је отпочео на принципима који су касније наставили Англосаксонци и направили читав низ градова у долинама испод постојећих рано средњовековних манастира. (Нови Единбург и сл.) Од тада до данас Чачак је „недовршени град“, незавршени цивилизацијски пројекат. „На чему воденица промеље, на томе и остане“.