Završna akademija povodom 180 godina Gimnazije
U Domu kulture danas je održana završna akademija povodom jubileja čačanske Gimnazije – 180 godina postojanja i rada. Svečanoj akademiji prisustvovali su nekadašnji i sadašnji profesori i učenici, patrijarh srpski Irinej, episkom Justin, gradsko rukovodstvo…
Direktor škole Ivan Ružičić podsetio je da je čačanska Gimnazija jedna od najstarijih u Srbiji, i da je formirana po prpeoruci Vuka Karadžića, i to u trenutnu kada je Čačak imao svega 800 stanovnika.
-Smatra se da je najstarija Gimnazija u Kragujevcu, koja je osnovana 1833. godine, premeštanjem Velike škole iz Beograda. Na predlog Vuka Karadžića osnovane su i počele su s radom gimnazije u Šapcu, Zaječaru i Čačku. Na taj način je Gimnazija u Čačku prisutna od samog početka organizovanja modernog školstva u Srbiji. Grad Čačak, kao i drugi gradovi u Srbiji, svoj pravi razvoj počinju od tridesetih godina 19. veka, kada Jovan Obrenović gradi svoj konak u Čačku, kada Čačak dobija sedište episkopije, i kada dobija svoju Gimnaziju. Već 180 godina Čačak i Gimnazija rastu kao jedno, dajući jedno drugom ono najbolje što imaju. Čačani su od samog početka znali da od umnog razvića i prosvete zavisi moralni i materijalni razvoj mladih naraštaja i cele zajednice. U tom smislu je Gimnazija u Čačku svih ovih godina, u svakom vremenu, oslonac i pokretač duhovnog i materijalnog progresa grada i Srbije. Svih ovih godina škola je vršila svoju misiju u službi negovanja znanja i osnovnih vrendosti na kojima treba da počiva svaka zajednica. U tom smislu je nemerljiv doprinos koji su učenici i profesori škole dali Čačku i Srbiji, rekao je Ružičić.
U ovoj godini poklopila su se dva velika jubileja: 180 godina od osnivanja škole i 90 godina današnje zgrade Gimnazije u Čačku. Kao prioritet u narednom periodu, direktor je naveo izgradnju fiskulturne sale za potrebe učenika, jer je sadašnja sala neuslovna i starija od same škole.
Patrijrah srpski Irinej poručio je da je čačanska Gimnazija veliki dar za grad Čačak ali i za celu Srbiju i srpsku prosvetu, ocenjujući da je njeno otvaranje bio događaj od istorijskog značaja, i to u gradu kneza Stracimira, brata Stevana Nemanje, kada je posle dugog duhovnog mraka zablistala svetslost, svetlost prosvete i kulture, davno ugašene osmanskom najezdom.
-Ova duhovna svetlost je zablistala u gradu Čačku neposredno pre pojave Vukovog prevoda Novog zaveta, i pre pojave Gorskog vijenca. Za otvaranje čačanske Gimnazije neosporna je istina da je zaslužan besmrtni Vuk Karadžić kome je u srcu bila srpska prosveta, i kome ovaj deo Srbije nije bio nepoznat. Od tog dana, kroz ovu Gimnaziju, duhovni hram prosvete i kulture, prošle su mnoge generacije učenika napajući se znanjem i istinom važnom kao nasušni hleb. Mnogi njeni učenici, temeljnim znanjem u ovoj školi i kroz svoja kasnija školovanja, dosegli su sam vrh nauke i kulture, što čini čast i ponos gradu srpskoj prosveti i kulturi. Za sve ovo su zaslužni pregaoci ovog hrama nauke, njeni direktori i profesori koji su imali veliku ljubav prema svojim učenicima i svom otačastvu sa željom da ih obogate znanjem i upute u tajne života i sveta. Njima beskrajno hvala, a sadašnjim i budućim direktoirma, profesorima i učenicima želimo da nastave bogatu i svetlu tradiciju naše istorije i našeg naroda, na dobro i korist naše drage i voljene otadžbine, poručio je patrijarh Irinej.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović podsetio je da su učenici ove škole proneli slavu škole i zemlje i sveta, kao i da je veliki broj njenih učenika dao veliki doprinos razvoju grada i Srbije.
Program obeležavanja jubileja počeo je 18. septembra, a celokupan program pripremili su i realizovali učenici škole.
Pantelić: Bila je čast biti učenik Gimnazije
-Gimnazija je stvorila veliki broj učenika i nastavnika koji su postali priznati ne samo u Čačku i Srbiji već i u svetu. Jedan od njih je akademik Momčilo Ristić, i žalim što danas nije ovde sa nama. Upisao sam Gimnaziju 1947, maturirao, otišao sam na PMF gde sam upisao hemiju. Najsrećniji je bio omladinac ako je mogao da upiše Gimnaziju. Mi smo bili srećni, imali smo divne profesore, imali smo šta od njih da naučimo, rekao je nekadašnji učenik i profesor ove škole dr Miodrag Pantelić.
Koliko popova kao da je o bogosloviji rec….
Upravo i moj prvi utisak. Stepen provincijalnosti moze se tacno meriti po kolicini popova.
Hmm. Na čačanskom području postoje 42 aktivna služeća hrama – manastiri, crkve i sveta mesta, od kojih su mnogi izgrađeni u srednjem veku, i logično, bili su prva škola. To je ta veza. U čačanskoj Gimnaziji, Veronauku je predavao potonji patrijarh German, a današnji patrijarh Irinej je tu istu Gimnaziju pohađao, i Tihon, iguman Studenice, i Vitalije … podugačak je spisak.
Mikša i Mih, ne videh vas na Akademiji.
Slavko..pristan bio licno.. i sokiran prisustvom tolikog broja velikodostojnika SPC-a na znacajnom jubileju skolske ustanove. Pored velikog broja bivsih i uspesnih ucenika u umetnosti, kulturi, obrazovanju i nauci.. ja videh samo svestena lica. Verovatno ste organizaciju prepustili osobama koje su na ivici verskog fanatizma.. srecom mladi i pametni ljudi imace druge uzore i krenuti napred van tih provincijdkih okvira.
mnoge metode su im srednjevekovne…talentovana i vredna deca sama nadju put…jos da je skola elitna(kako pokusavaju da se prikazu) onda bi stvarno bila rasadnik za buducnost..ovako mogu samo da slave nekadasnje ime