Još jedan član napustio Radnu grupu za Medijsku strategiju
Рад на изради нацрта Медијске стратегије Републике Србије за наредних пет година запао је у озбиљан ћорсокак, јер су своје учешће у раду Комисије коју је формирало Министарство културе и информисања, отказали представници највећих и најутицајнијих медијских и новинарских удружења, па су у Комисији остали само сервилни појединци и представници опскурних, новокомпонованих медијских удружења лојалних СНС-у.
До сада су иступили представници Асоцијације медија, Удружења новинара Србије и Коалиција новинарских и медијских удружења коју чине НУНС, НДНВ, АНЕМ, Локал прес и Асоцијација онлајн медија.
Лекић: Стратегију опструира Министарство– Рад на изради Медијске стратегије највише је опструирало Министарство за културу и информисање: најпре скандалом око формирања Радне групе у потаји, онда методологијом рада, која никако није могла одговорити зацртаним роковима – 15. октобар за израду документа који ће ићи на јавну расправу а онда на усаглашавање и усвајање Медијске стратегије до краја године. Само власт која се отела контроли може доносити Медијску стратегију а да у томе нема подршку највећих новинарских и медијских удружења и асоцијација.
Управни одбор Асоцијације медија усвојио је и извештај своје представнице у радној групи Далиле Љубичић о раду радне групе у којем се констатује да то тело, до истека рока за израду радне верзије стратегије, није завршило ни анализу стања јавног информисања. Одбор је указао и да је именовањем новог државног секретара за информисање, усред рада радне групе, доведен у питање и њен легитимитет.
УНС је 19. октобра обавестио Министарство да се повлачи из радне групе, а у допису в.д. помоћника министра културе и информисања Милошу Јанковићу наведено је да је Управа одлучила да се УНС повуче до избора новог државног секретара за информисање, „из разлога наведених у образложењу оставке чланице радне групе Љиљане Смајловић која је представљала УНС“. Љиљана Смајловић поднела је 13. октобра оставку, наводећи да је то лични протест због именовања новог државног секретара за информисање Александра Гајовића који је изјавио да жене не треба бирати за председнице, „мушкарац мора да води кућу“ и да се жене „нису доказале“.
Представник Коалиције новинарских и медијских удружења Недим Сејдиновић саопштио је 20. октобра да напушта радну групу, на основу заједничке одлуке чланица Коалиције. Коалиција је одлучила да напусти радну групу због уверења да је њен рад у овом формату и у датим околностима – у потпуности обесмишљен и да је једини излаз из дате ситуације формирање нове радне групе састављене од особа од професионалног и моралног интегритета – медијских стручњака и представника релевантних новинарских и медијских удружења, као и удружења цивилног друштва као заступника интереса градјана у овом процесу.
Експертска мисија за заштиту новинара у Кривичном закону (TAIEX), која делује при Европској комисији, оценила је у извештају за Србију да су медији у нашој земљи под сталним притиском власти. „Због контроле коју влада има над телевизијама и радијским станицама, онлајн медији постају веома важни извори вести, али је проблем у томе што су ти медији под сталним притиском владе и локалних власти. Извори независних и непристрасних информација су малобројни и њима је веома тешко да опстану у екстремно фрагментираном медијском тржишту.“
Пре неколико дана министар културе и информисања изјавио је да ће Радна група за израду медијске Стратегије у Србији до 2023. године наставити да ради иако је из радне групе иступило неколико удружења.
Само дан након те изјаве министра још један члан Радне групе јавно је саопштио да отказује своје даље учешће у раду на изради нацрта нове медијске стратегије.
Стручњак за дигиталне медије и медијски предузетник у овој области Дејан Николић иступио је из Радне групе за израду Стратегије развоја система јавног информисања у Републици Србији до 2023. године, објавио је УНС.
– Данас сам иступио из радне групе за израду медијске стратегије Републике Србије. Сматрам да је потпуно бесмислено да одлучујемо о окружењу у коме ће новинари радити следећих 5 година без представника главних новинарских удружења који су већ напустили групу у претходних пар недеља – написао је Николић на свом Фејсбук профилу.
Dejan NikolićDa negde okačim javno:Danas sam istupio iz radne grupe za izradu medijske strategije Republike Srbije. Smatram da je potpuno besmisleno da odlučujemo o okruženju u kome će novinari raditi sledećih 5 godina bez predstavnika glavnih novinarskih udruženja koji su već napustili grupu u prethodnih par nedelja.
Дејан Николић члан Радне групе био је као независни стручњак.
Ово је четврта оставка на место члана Радне групе за израду овог документа.
Вукосављевић: Није добро да се политика меша– Позвали смо у демократском поступку све представнике медијских удружења да учествују у раду. Разлози због којих су неки од њих иступили, нису разлози који се тичу услова за израду медијске стратегије, али смо и даље отворени за све врсте сугестија и позивамо све да се прикључе изради текста – рекао је министар Вукосављевић и додао да није добро што се „политика флагрантно меша у стратешке ствари, као што је медијска стратегија“.
Након што су из Радне групе иступили представница УНС-а Љиљана Смајловић, Асоцијације медија Далила Љубичић и представник новинарских и медијских удружења НУНС, НДНВ, АОМ, АНЕМ и Локал Прес Недим Сејдиновић који је заменио Тамару Скрозу која се из Радне групе повукла из здравствених разлога, у поменутој групи остали су још Станко Црнобрња, Маја Раковић, Тамара Момиров, Ненад Крајновић, Дејан Масликовић, Ирини Рељин, Милан Петковић, Чедомир Радојчић, Миливоје Михајловић, Иштван Боџони и Милош Јанковић.
__________________________________________________________