Srednjoškolci osmislili bojler koji proizvodi električnu energiju
Ideja o proizvodnji bojlera koji stvara i koristi sopstvenu električnu energiju, osvojila je prvo mesto na regionalnom takmičenju srednjoškolaca u preduzetničkim veštinama „Poslovni izazov” održanom u sredu u Čačku.
Takmičenje je okupilo više od 100 učenika iz 24 srednje škole iz jugozapadne i centralne Srbije, i to: Arilja, Batočine, Čačka, Gornjeg Milanovca, Ivanjice, Knića, Kragujevca, Kraljeva, Kruševca, Lučana, Guče, Novog Pazara, Požege, Prijepolja, Svilajnca, Topole, Trstenika i Užica.
Pobedu je odneo petočlani tim koga su činili učenici Gimnazije u Gornjem Milanovcu, Poljoprivredne škole u Svilajncu, Srednje škole u Arilju, Gimnazije u Guči i Prve kragujevačke gimnazije, uz pomoć mentora Dejana Popadića iz UniCredit banke.
– Bojler koji smo osmislili funkcioniše po principu ugradnje protočnih vodenih turbina na dovodne i odvodne cevi bojlera. Turbine će proizvoditi električnu energiju koja će dalje napajati grejač. Na taj način isključujemo bojler sa električne mreže i obezbeđujemo mu sopstveno napajanje čime smanjujemo troškove električne energije – objašnjavaju Teodora, Stevan, Marija, Marko i Katarina – članovi pobedničkog tima.
Timovi sastavljeni od učenika iz različitih škola osmišljavali su rešenje zadatka koji im je postavljen na početku takmičenja – osmisliti proizvod ili uslugu koja će povećati energetsku efikasnost na lokalnom nivou. Na kraju dana, svoje biznis planove prezentovali su članovima žirija.
– Cilj ovog takmičenja je da se učenicima pruži intenzivno jednodnevno iskustvo koje im omogućava da iskoriste svoje potencijale, nauče kako se radi u timu sa nepoznatim ljudima i razviju svoje prezentacijske veštine dok istovremeno sastavljaju realan biznis plan – izjavio je Nemanja Glavinić iz organizacije Dostignuća mladih u Srbiji.
Članovi tri prvoplasirana tima obezbedili su sebi mesto u Nacionalnom finalu koje će biti održano u februaru a pobednici finala će učestvovati na Poslovnom izazovu zapadnog Balkana (april 2018. u Sarajevu) zajedno sa vršnjacima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Takmičenje “Poslovni izazov” je pokrenuto pre devet godina sa namerom da podstakne srednjoškolce da upotrebe svoje veštine na inovativan način kako bi unapredili svoj preduzetnički duh i povećali svoje mogućnosti za zapošljavanje. U toku školske godine na četiri regionalna Poslovna izazova (u Čačku, Leskovcu, Novom Sadu i Beogradu) učestvuje više od 400 učenika iz 90 opština u Srbiji u kojima se sprovode obrazovni programi Dostignuća mladih iz oblasti preduzetništva i finansijske pismenosti.
Takmičenje je realizovala organizacija Dostignuća mladih u Srbiji uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta, Američke agencije za međunarodni razvoj USAID, UniCredit banke i Univerziteta Metropolitan.
_____________________________________________________________
Svaka čast deco za preduzetnički duh, ali ta vaša ideja je primenjiva samo u ustanovama u kojima je veliki protok vode, jer u kućnoj varijanti protok vode nije ni blizu dovoljan da se generiše električna energija dovoljna za zagrevanje jednog litra vode, a da ne pričamo o bojleru od 50 ili 80 litara.
Ali, sličnu ideju su davno iskoristili pojedini zatvoreni bazeni u SAD, u čijem sklopu su teretane, dvorana za košarku i sl. Pošto se greju na prirodni gas, oni su ugradili turbine kroz koje prolazi prirodni gas do kotlarnice, a pritisak gasa je dovoljan da turbogenerator proizvodi količinu električne energije potrebnu za održavanje temperature vode u bazenu. Na taj način su uspeli na manjim računima za električnu energiju godišnje da uštede oko 40.000$.
Da to je super ideja vodovod će da vam greje vodu… Kad bi to svi stavili imali bi pritisak 0 bara na slavinama. A vodovod da dimenzioniše pumpe prema tome…
To se koristi u svetu kao PAT (Pump As Turbin) kada imate višak pada pa da se to iskoristi. Ali ovaj sistem deco neće proći. Žiri je imao dobru viziju!