Čačanske zgrade rasipaju energiju
Profesori Fakulteta tehničkih nauka u Čačku uradili su u poslednje tri godine preko deset elaborata o energetskoj efikasnosti tipskih zgrada za stanovanje i javnih objekata. Analiza je pokazala da su objekti energetski neefikasni i da se gubitak toplote kreće od 45 do čak 70 procenata. Iako više nema jeftinog grejanja, do sada vlasnici ni jedne zgrade nisu ništa uradili da bi popravili energetsku efikasnost objekata.
Veći deo objekata u gradu Čačku je građen u periodu 1950-2000. godine, u kome nisu postojali standardi u oblasti energetske efikasnosti, pa oko 90 % objekata u Čačku nema termičku izolaciju ili ima nedovoljnu izolaciju objekta. Pretpostavlja se da većina objekata na teritoriji grada Čačka pripada energetskom razredu klase E, F ili G. To uslovljava veliku potrošnju svih energenata koji se za tu namenu koriste. Objekti pravnjeni u poslednjih par godina imaju dobru termičku izolaciju.
-Analizom karakteristika sklopova koji formiraju termički omotač analiziranih objekata uočeno je da su koeficijenti prelaza toplote svih površina termičkog veći od dozvoljenih vrednosti koji su definisani Pravilnikom o energetskoj efikasnosti zgrada RS, sa par izuzetaka kod zamenjenih prozora. Analizom toplotnih gubitaka uočeno je da su najveći gubici kroz spoljašnje zidove, prozore, i međuspratnu konstrukciju ispod negrejanog prostora, ali i kroz podove na tlu kod objekata gradske bolnice koji su analizirani i obdaništa „Nadežda Petrović“. Zbog toga je prosečna potrošnja energije za grejanje objekata veoma visoka, pogotovo ako se uporedi sa sadašnjim evropskim standardima. Osim za grejanje u industrijskom i stambenom sektoru koristi se električna energija za hlađenje prostora (postoje stambene zgrade u kojim je više od 50 % stanova sa ugrađenim klima uređajima), čija će se upotreba u budućnosti sigurno povećavati usled nastupajućih klimatskih promena, navodi prof. dr Snežana Dragićević, prodekan za finansije i saradnju sa privredom FTN Čačak.
U elaboratu koji su dobili stanari i vlasnici zgrada date su preporuke kako unaprediti odnosno podići energetsku efikasnost objektima što zavisi od tipa i konstrukcije objekta. Osnovne aktivnosti za sve objekte za unapređenje njihove energetske efikasnosti su zamena prozora i izolacija spoljašnjih zidova termičkom izolacijom debljine 10-15 cm.
-Danas na tržištu postoje klasične vrste izolacije kao što su ekstrudirani polistiren (XPS) i ekspandirani polistiren (EPS) ali su dostupni i savremeni izolacioni materijali tj. panelne ventilisane fasade sa IPN i QuadCore ispunom koje omogućavaju još bolju izolaciju i do 10 % veću uštedu u odnosu na klasične izolacione materijale. Ako ugradnja novih prozora i vrata nije moguća opcija, onda treba izolovati prozore i vrata. Zaptivne/izolacione trake obezbeđuju za 2 do 3°C višu temperaturu u stanu, a ne koštaju mnogo. Potrebno je proveriti i popraviti okove na prozorima i vratima i ugraditi roletne vodeći računa da se izoluju kutije za rolete. Kod pojedinih vrsta objekata veliki gubici se javljaju i na podovima koji su na tlu pa je potrebno izvršiti njihovu izolaciju kao i izolaciju tavanica naročito prema negrejanom prostoru, objašnjava profesorka Dragićević.
Ukoliko bi se izvršila energetska sanacija analiziranih objekata, analiza pokazuje da bi oni unapredili svoj energetski razred za jedan, dva ili tri razreda čime bi se njihova specifična potrošnja energije (kWh/m2) znatno smanjila i bila ispod maksimalne specifične potrošnje energije za grejanje za svaku vrstu tj. namenu objekta.
Iako je od izrade elaborata prošlo tri godine, stanari nisu uradili ništa da bi povećali energetsku efikasnost svojih objekata. Neki od razloga su neobaveštenost stanara ili vlasnika objekata, neorganizovanost stambenih zajednica ali i teška ekonomska situacija.
-Investicija u rekonstrukciju termičkog omotača objekta Međuopštinske organizacije slepih iznosi oko 5,2 miliona, odnosno 4,5 miliona dinara kod objekta Saveza gluvih i nagluvih. Obzirom da nismo imali tačne podatke o njihovoj potrošnji za grejanje nismo se bavili uštedama odnosno periodom otplate investicije ali bi se na osnovu predloženih elaborata uz poznavanje svih troškova za grejanje ona mogla lako izračunati. Podizanje svesti o neophodnosti primene mera EE treba da bude prioritet u društvu, u svakoj lokalnoj zajednici kao i u obrazovnom sistemu. Stambene zajednice u ovoj godini prolaze kroz reformu obzirom da su uvedne nove zakonske regulative u toj oblasti pa se nadam da će u njihovom budućem funkcionisanju primena mera za unapređenje energetske efikasnosti biti veća. Ne možemo zaobići finansije tj. trenutnu ekonomsku situaciju ali se mogu naći različiti fondovi koji finansiraju unapređenje EE jer je ova tema prioritet kod većine fondova, kaže prof. dr Snežana Dragićević, prodekan za finansije i saradnju sa privredom FTN Čačak.
Izradu energetskih pasoša finansirao je Grad Čačak preko Gradske stambene agencije. Prema podacima JKP Čačak, oko 5.000 korisnika, od 8.000, živi u energetski neefikasnim objektima u kojima se rasipa energija. Do sada ni jedna stara zgrada nije radila na popravljanju efikasnosti. Ukoliko bi stanari analiziranih zgrada primenili savete i preporuke profesora FTN-a, oni bi svoj objekat iz razreda F energetske efikasnosti prebacili u C, odnosno, moglo bi se očekivati smanjenje gubitaka do 53 % kroz spoljašnje zidove, odnosno do 63 % kroz prozore i balkonska vrata, odnosno kod međuspartne konstrukcije ispod negrejanog prostora do 89 %. Vrtići bi smanjili potrošnju energije za preko 50 odsto.
Јесте сјебенисали сте вабрику ПРВИ МАЈ која је била лидер бр један на балкану у производњи савремених грађевинских материјала.Сад сте добили налог од вашиг ментора са запада како ништа досадурађено не ваља,наравно да се не може рећи да је то тачно.СЕРБСКО грађевинарство већ од шесетих година имало је сасвим задовољавајући панелни зидни систем сендвич зид који је био по свим стандардима.Наравно издајници су срушили уставни поредак.Погледајте ви сад ваше системе отворене и излошене ватри и катастрофама.Само да подсетим на катастрофу у Енгланд са таквим системом отвореног типа.Још кад се додају сувремени пластични прозори уместо старих дрвани боже сачувај и саклони.Свима је јасно ко је учио основну чколу шта се ствара кад горе оха групе полистирени и остала органска једињења.Само да се опсетимо СЕРБИЈА тренутно извози на запад дрвену столарију а увози фластику за прављење фластичне столарије за своје потребе.Е сад ваља питати мудраце како се може уопште дисати и џивети у тим њиним заптивеним катакомбама.Исто ваља питати и оне друге који трубе о огромним количинама угљен диоксида,шта ће да раде са све већом популацијом биљног света који гради све већу количину тог фамозног гаса.Одговор је прост планета ће ускоро омлатити све оне који јашу на достугнућима ума цивилизације ради својих варварских потреба и стрпати неколко миља под воду.
Sto za dom.gluvih niste uzeli podatke u grejanju. Energija se neri od 2008 godine i dostupna je. Objekat inace trosi izuzetno mnogo toplotne.energije, pa je dosta grejnih tela iskljuceno, a ostala imaju termostatske ventile za optimizacuju potrosnje
Kažu da će opština da angažuje jednog mladog eksperta na mesto energetskog menadžera koji će da da prave analize u ovom sektoru. Kažu da je mali mrak, da je radio to u Americi pre neku godinu sa velikim uspehom. Svaka čast!
Ma sta rece
Одлично професорка, свака част, урадите анализу и на вашем факултету, где се смрзавамо ових дана на колоквијумима у вечерњим часовима, још мало па ћемо морати да пишемо у рукавицама, а ви радите све другима, само својој установи не радите. Ваљда нема логике да сами себи платите нешто што вам је ионако посао за који примате плату.
ОК, у реду, заменили сте неке прозоре, али што стависте она уска аутоматска врата, па није факултет супермаркет?
И можете ли мало да уредите прилазе факултету тако да нема блата које стално износе на асфалтиране површине ови што се паркирају на „зеленим“ површинама?
Svaka cast zurili ste