Neočekivano slaba registracija stambenih zajednica
U Čačku i Moravičkom okrugu registracija stambenih zajednica ide neočekivano slabo. Prema podacima Moravičkog upravnog okruga, od 700 stambenih zgrada u okrugu, registrovane su tek 54 stembene zajednice, dok je u Čačku registrovano tek njih 25, od oko 500 stambenih zgrada.
Zakonski rokovi ističu šest meseci od imenovanja registratora, a u slučaju Čačka to je bilo 12. jula. To znači da naši sugrađani do 12. januara naredne godine imaju rok da registruju svoje stambene zajednice. Nakon toga će grad Čačak odgovarajućim odlukama uvoditi privremene mere i prinudne upravnike tamo gde do registracije nije došlo, podsećaju u Gradskoj stambenoj agenciji.
Razlog za ovako slab rezultat delom leži u činjenici da sve volimo da završavamo u minut do 12, delom u neslozi stanara.
KO MOŽE DA BUDE UPRAVNIK
Upravnik može da bude izabran iz redova stanara (vlasnika stanova), profesionalni (sa spiska registrovanih) ili prinudni (ako ga postavi lokalna samouprava). Za izbor iz redova stanara dovoljno je da dobije 50 odsto plus jedan glas, a za profesionalnog je neophodna dvotrećinska većina.
IZBOR UPRAVNIKA
Prvi korak je obaveštenje o izboru, prijave zainteresovanih, a zatim zbor Skupštine stambene zgrade na kojoj se glasa. Pravo glasa imaju vlasnici stanova ili ovlašćeni stanar sa punomoćjem vlasnika. Kod višespratnica, rešenje za izbor upravnika je da se on bira pisanim putem ili elektronski, što je takođe zakonom predviđeno.
UPRAVNIK IZ ZGRADE
Ako se bira upravnik iz redova stanara, potrebna je prosta većina, dakle ako zgrada ima 60 stanova, neophodno je da dobije 31 glas vlasnika stana ili ovlašćenog stanara. Oni mogu da rade volonterski ili po dogovoru sa određenom nadoknadom.
PROFESIONALNI UPRAVNIK
Ako se na javni poziv ne jave zainteresovani stanari ili se on ne izabere, Skupština može da angažuje profesionalnog upravnika koji ima licencu za rad što se može proveriti na sajtu Privredne komore Srbije (www.pks.rs). Za njihov izbor, međutim, potrebna je dvotrećinska saglasnost. Dakle, od 60 stanova, potreban bi bio 41 glas.
PRINUDNI UPRAVNIK
Ukoliko zgrada ne izabere upravnika ni iz svojih redova, niti nekog profesionalca, lokalna samouprava, odnosno opština može da im privremeno nametne prinudnog upravnika kojeg bi plaćali preko uplatnica „Infostana“. Prinudna uprava traje samo onoliko koliko stanarima treba da se dogovore i da izaberu upravnika.
CENA USLUGA
Procenjuje se da će iznositi od 250 do 350 dinara, zavisno od upravnika, veličine zgrade, broja stanova. Profesionalni upravnik ugovara sa Skupštinom stanara iznos mesečne nadoknade.
DOKUMENTACIJA
Osim izbora upravnika, obaveza stambene zajednice je upis u Registar stambenih zajednica koji se nalazi u okviru lokalnih samopurava. Plaćanje taksi i izrada pečata procenjuje se da koštaju između 2.000 i 3.000 dinara.
MAKSIMUM 30 ZGRADA
Trenutno u Srbiji ima oko 400 licenciranih upravnika, od kojih u Beogradu manje od 100, a u Čačku manje od 10. Svaki od njih mogao bi da se brine o maksimalno 30 stambenih zgrada.
Razlog slabog odziva za registraciju uglavnom nije nemar ili nesloga stanara, već mudra odluka da se sačeka ravoj situacije. Potrebno je sagledati šta i kako profesionalni upravnici rade. Jasno je da su to lica sa licencom dobijenom nakon sedmodnevnog kursa i bez ijednog dana praktičnog iskustva. Lepo bi bilo da se objavi članak o nekom konkretnom primeru u kome je detaljno navedeno šta jedan profesionalni upravnik obavlja pod terminom „upravljanja stambenom zajednicom“.
Sa druge strane, za zgrade koje bi se opredelile za upravnika-stanara zgrade, problem predstavlja vođenje finansija preko računa. O tome se vrlo malo govorilo u medijima. Sem činjenice da se račun otvara prilikom registracije, detalji o vođenju računa nisu pominjani. Na primer, Gradska stambena agencija bi mogla predložiti spisak knjigovođa koje bi se mogle angažovati. Takođe, potrebno je dati odgovore na pitanja: Da li se i gde predaje finansijski izveštaj? Da li je u pitanju prosto knjigovodstvo? Da li je potrebno praviti finansijski plan za narednu godinu ili ne?
Mislim da grešite. Nije razlog mudra odluka da se sačeka, već nesloga stanara koji onda rezonuju, pošto ne možemo da se složimo neka nam postave prinudnog upravnika. Stanari u mojoj zgradi su se lepo dogovorili i registrovali smo se i izabrali upravnika. A pošto su sad stambene zajednice pravna lica, onda vam knjigovođa radi knjigovodstvo i završni račun. Potrebno je da uradite i finansijski plan i plan održavanja.
Odes na kurs od sedam dana kako kazes i naucis.
Botovi, oni najnapredniji, ostavljaju sendvice i prelaze na haustore stambenih zgrada.
Koji to licencirani upravnik može da drži pod kontrolom 10 zgrada a kamoli 30 ? Samo zajebavaju narod koji nema novaca za rasipanje.Od čega ce da plati penzioner koji prima ispod 14 hiljada dinara ?Pa ce biti, ko stvarno nema da plati,opomenut a onda nastupaju izvrsitelji koji ce i dusu da mu uzmu ako zafali.Bolje da smo ostali pod Turcima,bilo bi nam lakse.Da su u to vreme znali da ce ovako biti u Srbiji niko ne bi ni dizao bune i ustanke.Kao da nema mnogo precih poslova od kucnih saveta.Policija,sudstvo,zdravstvo,prosveta,javna preduzeca,korupcija i lopovluk ispod duseka a kucni saveti su veoma bitni za funcionisanje Srbije.Sram vas bilo najblaze receno.
U mojoj zgradi svi placaju cistacicu, mesecno 200 dinara. Zena ne samo da odrzava ulaz vec cisti i dvoriste zgrade od smeca ,sada opalog lisca, ko zna sta sve oko kontejnera koji je u nasem dvoristu ne nadje. I samo jedna stanarka, penzionerka, poziva se na cuvenu pricu:mala mi je penzija. Ljudi , gde god da zivite, da li je to selo ili grad, morate da uzmete metlu, da pocistite oko sebe. Ona ima porodicu koja redovno dolazi kolima, znaci moze se bar toliko, ako ona nema, imaju oni. Nasledice taj stan, prodace ga, stanovace, iznajmljivace. Znaci, svi smo mi veverice, placamo od cistacice do sredjivanja zgrade, krpljenja krova, a njen stan je uvek izuzetak. Ona ne moze. Hajde, krupnije radove. Ma sta, hajde. Da je u sopstvenoj kuci morala bi da menja krov, da kupuje drva, placa njihovo unosenje, cisti iza sebe. Ovako, stanari ce…
Da li placate porez i doprinose za cistacicu? Sta ako se povredi ili razboli? Kazna je od 300 000 do 2 000 000 ako vas uhvate cuvajte se.
Prvo zakon su pisali oni koji imaju firme za odrzavanje zgrada pa je izbor upravnika iz takve firme kao da zecu dajete da cuva kupus.
Da drzava zeli da se zakon posteno sprovede uvela bi odmah sutra prinudne upravnike jer ih u svim vecim gradovima ima vise nego dovoljno na nacin da se podeli na ravne casti +/-3% posebnih delova deleci ukupan broj koji nisu registrovani. Naravno da nece dok ne prodju izbori.
Nelogicno je da drzava odredi veliku minimalnu cenu tekuceg odrzavanja a da nije propisano sta to podrazumeva po obimu i vrstama usluga za taj novac.
Apsurd je da je ta cena veca po stanu sto ulaz ima vose stanova umesto obrnito.
Isto je i za cenu usluge upravnika.
Izbor upravnika je morao da bude sa preko 50% glasova a ne sa preko 2/3 kao i smena.
Apsurd su ugovori gde se placa odsteta za prekid ugovora kao i postojanje nagrada.
Mnogo je konkretnih mana ali nema mesta zbog ogranicenja broja karaktera.