Prvi kadar – najbolji filmovi
Filmski i video program UG “Nadežda Petrović“ vam predstavlja najbolje filmove sa upravo završenog Međunarodnog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma “Prvi kadar“. Projekcija će se održati u ponedeljak, 20. novembra u 20 časova u UG “Nadežda Petrović“ u Čačku.
Festival je održan od 6. do 10. novembra u Istočnom Sarajevu. Ovogodišnje, jedanaesto po redu izdanje festivala je održano pod motom “Pravi kadar“. Na festival je prijavljeno 625 filmova, od kojih je u zvaničnoj konkurenciji prikazano 43 i to u pet festivalskih selekcija (Novi pogledi, Ključ za film, Kratke priče, U fokusu i EX YU u fokusu).
Žiri je ove godine radio u sastavu: Dragan Elčić, reditelj-predsednik žirija i članovi Dana Dimitriu – Chelba, rediteljka i producentkinja iz Rumunije i Dragan Marinković, producent, PR menadžer Jugoslovenske kinoteke. Na čačanskoj projekciji će biti prikazana dva nagrađena filma, uključujući i pobednički film festivala.
Program projekcije:
1. RUPIN BUTIK/RUPA’S BOUTIQUE, Gloria Halasz, dokumentarni, 52′, 2017., Mađarska – GRAND PRIX Festivala
Rupa je devojka iz grada Agra u Indiji. Njen san je bio da postane modna dizajnerka. Oduvek je želela da otvori sopstveni butik, kako bi bila finansijski nezavisna. U svom butiku želi da zaposli žrtve napada kiselinom, poput sebe. Kroz film se upoznajemo sa životnim pričama žrtava, otkrićemo njihove snove i nadanja. U međuvremenu, priprema se velika modna revija na kojoj će Rupine kreacije nositi preživele žrtve.
2. DVIJE ŠKOLE/TWO SCHOOLS, Srđan Šarenac, dokumentarni, 43′, 2017., BiH/Srbija/Hrvatska – najbolji dokumentarni film u selekciji EX YU U FOKUSU
Nekad poznata travnička gimnazija nakon rata u Bosni postaje škola podeljena na dva dela bojom i ogradom. U jednom borave hrvatski, a u drugom bošnjački učenici, koji među sobom nemaju nikakvih kontakata, uprkos tome što dele zgradu. Direktor hrvatskog dela škole odlučuje da organizuje turnir u malom fudbalu kako bi učenicima stvorio priliku da se susretnu i upoznaju. Neki od njih misle da je druženje s ostalim mladima sasvim prirodna stvar, ali drugi ne dele njihovu potrebu. Film prati priče kapitena dve fudbalske ekipe.
Program je podržan od strane Ministarstva za kulturu i medije Republike Srbije, a ulaz na projekcije je besplatan.
O autorima:
Gloria Halasz, rođena u Budimpešti 1985. Studirala na Budapest Eötvös Loránd University Faculty of Radio and Television. Njeni kreativni dokumentarci su prikazivani i nagrađivani na mnogobrojnim svetskim festivalima (Palo Alto, Sidnej, Barselona, London, Berlin, Opuzen, San Francisko…)
Srđan Šarenac je nagrađivani filmski reditelj, scenarista i producent s 15 godina iskustva u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Francuskoj i Nemačkoj. Magistrirao je filmsku režiju na Akademiji dramskih umetnosti u Beogradu, audiovizuelni menadžment na Media Business School u Rondi, u Španiji, a poseduje i diplomu postdiplomskih studija iz scenaristike Binger Film Laba u Amsterdamu. Godine 2004. režirao je dokumentarnu seriju KAKO JE NASTALA TOP LISTA NADREALISTA. Godine 2006. za B92 režira vrlo popularnu humorističku seriju MILE U BORBI PROTIV TRANZICIJE. Njegov prethodni film, koji je režirao i koproducirao, dugometražni dokumentarac SELO BEZ ŽENA, premijerno je prikazan na najvećem filmskom festivalu za dokumentarni film – IDFA Amsterdam. Film je prikazan na 60 filmskih festivala, i osvojio je 14 nagrada, kao što je Nagrada Ivica Matić za najbolji bh. film 2010. i nagradu francuske asocijacije filmskih autora SCAM.
____________________________________________________________