Privrednici neće socijalni dijalog
Održavanjem okruglog stola na temu socijalnog dijaloga Grad Čačak započeo je proces osnivanja lokalnog Socijalno-ekonomskog saveta. Tripartitno savetodavno telo, u koje su uključeni predstavnici lokalne samouprave, sindikata i privrednika, za cilj ima unapređenje socijalnog i ekonomskog položaja zaposlenih i poslodavaca. Rok za osnivanje Saveta ističe za petnaest dana, a kako se pozivu na sastanak u sali Gradskog veća nije odazvao niko od čačanskih privrednika, pitanje je da li će taj rok biti i ispoštovan.
Unapređenje ekonomskog i socijalnog položaja zaposlenih i poslodavaca preko projektnog povlačenja iz fondova EU, veća kontrola odnosa privrednika prema zaposlenima, poštovanje kolektivnih ugovora, cene rada i formiranje sindikata u privatnim firmama. Sve su to ciljevi lokalnog socijalno-ekonomskog saveta u čije je osnivanje krenuo Grad Čačak, na inicijativu Saveza samostalnih sindikata Čačka. Međutim, prvom sastanku i pozivu na socijalni dijalog nisu se odazvali privrednici.
– Čuli ste da niko od privrednika nije došao, iako su pozvani svi, kao i udruženja privrednika koja postoje u našem gradu. Nažalost, ni u jednom privatnom preduzeću nemamo sindikat. Uloga ekonomskog saveta je baš ta, komunikacija, a predviđeno je da ga čine tri predstavnika privrednika, tri sindikata i tri lokalne samouprave, gde bi se konsenzusom rešavali problemi. Današnjim nedolaskom su pokazali da ne poštuju ni sindikat, ni radnike pa čak ni lokalnu samoupravu- rekao je Slobodan Jelić, predsednik Veća sindikata u Čačku.
Socijalni-ekonomski savet je osnovan na republičkom nivou 2004. godine. Od tada postoje inicijative da se oni formiraju i na lokalnom nivou kako bi se problemi poslodavaca i zaposlenih brže i efikasnije rešavali.
– Nakon ovog inicijativnog sastanka i protoka od 15 dana, treba da dođe do potpisivanja sporazuma i formiranja socijalno-ekonomskog saveta. Imamo devet članova po zakonu, po tri predstavnika lokalne samouprave, sindikata i privrednika. Želja je i namera da se postignu znatno bolji kolektivni ugovori – rekla je pomoćnica gradonačelnika Mirjana Đoković.
Za razliku od Čačka, u Užicu je pre dva meseca osnovan socijalno-ekonomski savet, čiji su predstavnici prisustvovali sastanku u Čačku. Prema njihovim rečima, reprezenttaivnost privrednika je problem, ne samo na lokalnom već i na republičkom nivou.
– Prvi problem na kome ćemo raditi u Užicu je formiranje jednog pravog udruženja poslodavaca koje će moći da bude reprezentativno i da na taj način savet profunkcioniše – rekao je Vladimir Aksentijević, sekretar Socijalno-ekonomskog saveta grada Užica.
Iako je namera države bila da se širom Srbije formira što više ovakvih tela, to ide veoma sporo. Možda je jedan od razloga i činjenica da i republički socijalno-ekonomski savet ne funkcioniše i da socijalni dijalog između radnika, sindikata, poslodavaca i države ne postoji.
__________________________________________________________
Baš me nešto čudi!!!
E ako je rekla Mirjana Djokovic onda …..
.
po koji put se ptavi ovaj savet. Bilo je raznik saveta:
Privredni…. pa nista
Da li se meni čini da je ova gospoda pomoćnica.pomoćnica za ekologiju?????
I šta će ta tela da rešavaju, ono što inače razne gradske birokrate treba da rade za platu koju primaju?
A udruženja privrednika se nisu pojavila? Pa naravno da nisu. Čoveku dođe inspekcija i zbog greške u softveru, zbog koje je u sistemu ostao neaktivan račun na kome 5 godina nije bilo prometa, pošalje vlasnika kod sudije za privredni prekršaj ili šta već.
Interesi grada i njegovih stanovnika su podređeni interesima jedne kafane i jednog kafića u blizini glavne pošte, gde je određenim danima uveče dozvoljeno parkiranje na trotoarima sa obe strane ulice tako da pešaci ne mogu da prođu, dok ispred ostalih lokala mora da se parkira po PS-u, i plus da se plati parking ako je npr. petak uveče pre 22 sata.
Dakle, neko može da bude povlašćen i za njega zakoni ne važe, a nekome će da lupaju klempe čak i kad je ispravan, jer su zakoni takvi da uvek mogu nešto da vam nađu. Čak i ako nisu u pravu, morate plaćati debelo knjigovođu koji se razume u materiju i ume da sastavi žalbu koja obara rešenje inspekcije.
I hoćete zaista da rešite socijalne probleme u privredi? Pa onda, na primer, propratite šta se dešava sa zaposlenima za koje država plaća doprinose (subvencije za nove zaposlene u privatnom sektoru), jer ih većina posle isteka roka za subvencije (bilo je 2 godine, ne znam sada) otpusti pa zaposli druge radnike.
Koja je tu poenta bacanja novca poreskih obvenzina? Zar poslodavac ne bi trebao da ima obavezu da tog zaposlenog ne menja bar 5 ili 10 godina? Zar poenta nije da zaista zaposli kvalitetne radnike, koji će mu donositi profit, a ne da zaposli ljude samo zbog subvencija, jer je poslovanje i „troškove“ (vikendica, novi auto, apartman na moru…) tako uredio da na pozitivnoj nuli može da bude samo ako mu radnicima država plaća doprinose. Onda takvi poslodavci bolje da ne postoje na tržištu, jer ostalima često predstavljaju nelojalnu konkurenciju.
Cim je neka nova inicijativa vezana za obicne ljude-radnike, onda opstrukcija. Cacanski privatnoci, cast izuzecima, daju minimalne platu na racun + koverat. Oni vole svoja privilegovana prava, a kada to pravo treba da imaju i drugi onda ne moze. Ali sesce oni samo polako. Napokon sindikat u svaku privatnu firmu.
Да се увед револуционарни суд ома.
VECINA TAKOZVANIH PRIVREDNIKA U CACKU SU DIREKTORI PROPALIH DRUSTVENIH FIRMI I ZATO NEDAJU SINDIKAT A DOBRO ZNAJU KAKO SU DOSLI DO POCETNOG KAPITALA.