Tehnička škola: Studijsko putovanje u Milano
Učenici II, III i IV razreda arhitektonskog smera Tehničke škole iz Čačka bili su na studijskom putovanju u Italiji. Evo njihovih utisaka:
Kad šetate veličanstvenim italijanskim gradovima nameće se pitanje da li u njima ima više onih koji tu žive ili onih koji su došli da se dive onom što oni jesu. Kako što bolje da upoznamo duh Italije, njene lepote i vrednosti, različitosti, burnu istoriju i šarenoliku svakodnevicu… I da li su Vićenca, Padova, Trst i Milano zaista toliko čudesno lepa mesta koja su nas očarala da neprestano razmišljamo o njima? Učeći o italijanskoj arhitekturi, poželeli smo da spakujemo svoje snove u kofere i da se uverimo zbog čega je ova zemlja tako posebna i šta to navodi turiste iz celog sveta da joj se stalno vraćaju…
Učenici II, III i IV razreda arhitektonskog smera Tehničke škole iz Čačka, zajedno sa svojim profesorima , krenuli su u potragu za odgovorom, a odgovor nam je bio jasan čim smo kročili na italijansko tlo… Nakon putovanja kroz Hrvatsku i Sloveniju, u jutarnjim satima pred nama se ukazao suncem okupan Tršćanski zaliv. U gradu smo primetili veliki broj trgova, crkava, palata, spomenika, a jedna od poznatijih građevina je pravoslavna crkva svetog Spiridona, raskošna građevina koja se nalazi u istoimenoj ulici Via San Spiridone, na čuvenom trgu Ponto Roso.
Putovanje je mnogo više od razgledanja spomenika, to je duboka i trajna promena ideje življenja…
Prošetali smo i do najvećeg trga u Trstu Piazza dell̕Unita d̕Italia ( Trg ujedinjenja Italije), na obali Tršćanske luke. Ovaj grad sačuvao je staro gradsko jezgro iz 18. i 19. veka, različito od drugih italijanskih gradova, jer je uticaj habzburške arhitekture bio veliki. Ono što je nama bilo najinteresantnije jeste činjenica da su neke od najlepših palata u Trstu nekada pripadale srpskim porodicama – Vučetići, Gopčevići, Škuljevići, Kurtovići, Popovići…
Pažnju nam je privukla palata Gopčevića (1850), jedna od najlepših na istočnoj obali Jadrana. Na bogato dekorisanoj glavnoj fasadi su predstavljeni car Lazar, carica Milica, Kosovka devojka i Miloš Obilić. U mnoštvu malih ulica, nakon razgledanja znamenitosti ovog grada, neki su pronašli mesto za predah uz italijanski espresso, a drugi su se uputili do doka na “rivi”, odakle se pružao divan pogled na pučinu. Činilo nam se da je vreme proletelo uživajući u čarima ovog jadranskog gradića, ali vreme je bilo da krenemo dalje. Znali smo da je u našoj blizini Padova i da čeka na nas…
Padova je jedan od najstarijih gradova u Italiji smešten između Verone i Venecije. Poznata je po velikom broju arhitektonskih dela od kojih je najveće predivna bazilika Svetog Antonija. U ovom gradu svoj pečat ostavili su mnogi umetnici među kojima je najpoznatiji Donatelo, veliki umetnik rane renesanse. Njegovo čuveno delo videli smo upravo u ovom gradu , a to je konjanička statua Gatamelate, velikog zapovednika mletačke vojske, izvedena u bronzi u XV veku. Ovaj spomenik ostavio je snažan utisak na nas. Pored toga obišli smo i trg Prato della Valle, površine 90.000m2 u čijem je središtu vrt sa skulpturama slavnih građana Padove…
Nastavili smo putovanje ka našem glavnom odredištu – Milanu. Ovaj čarobni grad koji ima oko million i po stanovnika, istovremeno je i moderan ali i istrorijski, prepun parkova, zelenila i građevina od kojih zastaje dah. Iako umorni od dalekog puta, svi zajedno odlučili smo da ne izubimo ni jedan čas, već da pođemo u večernji obilazak grada.
Nakon kraćeg predaha u hotelu, naš istaživački duh nije mirovao i krenuli smo u centar Milana. Prvo što nam se ukazalo pred očima, nakon izlaska iz metroa, jeste veličanstvena milanska katedrala Duomo o kojoj smo toliko slušali. Opčinjeni lepotom katedrale činilo nam se da je sve oko nas zastalo na tren. Kako je moguće da ljudska ruka stvori ovako nešto? Ova katedrala, jedan od najdragocenijih bisera svetske kulturne baštine, građena je od 14. do 19. veka i jedna je od najvećih crkava na svetu. Izgrađena je u gotskom stilu, dugačka 157 metara, a vrh najvećeg tornja katedrale “para oblake” na visini od 108 metara.
Tokom narednih dana upoznali smo Milansku katedralu još detaljnije, popevši se na njen krov odakle se pružao čaroban pogled na grad. Posetili smo i Muzej milanske katedrale koji se nalazi u neposrednoj blizini. Nakon obilaska glavne atrakcije u gradu, nastavili smo do Milanske skale (La Scale), hodajući kroz čuvenu Galeriju Vittorio Emanuele. Obišli smo i veličanstveni zamak Sforca iz 12. veka, a neizostavna je bila i šetnja milanskim ulicama koje na najbolji način oslikavaju duh ove metropole. Ipak, na kraju smo morali da ostavimo Milano sa nadom da ćemo se opet vratiti.
Vreme je bilo da krenemo put našeg sledećeg odredišta – Vićence. Vićenca se nalazi na UNESCO-voj listi svetske baštine zbog niza građevina koje je arhitekta Paladio ostavio kao što su: Teatro Olimpiko, vila Rotonda i bazilika Paladijana. Svaki objekat na svoj način oslikava umeće čuvenog arhitekte. Teatro Olimpiko je jedan od najstarijih zatvorenih teatara na svetu, remek-delo pomenutog arhitekte. Vila Rotonda, sagrađena 1550. u predgrađu Vićence, sa svoja četiri ista, zagonetna ulaza predstavlja sklad, harmoniju i savršenstvo. Sve Paladiove vile rasute po Venetu dokaz su da je svrha umetnosti u povezivanju prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, u spajanju „suprotnih obala života, u prostoru, u vremenu, u duhu“…
Doživeti Italiju i videti je očima arhitekte, to je bio san svakoga od nas. Puni utisaka, napustili smo čudesnu zemlju sa nadom da ćemo se ponovo vratiti i uživati u njenim lepotama…
______________________________________________________
Prelep tekst!
Uzivala sam