Visoke škole nezadovoljne novim zakonom
Novousvojeni Zakon o visokom obrazovanju visoke škole stavlja u drugi plan u odnosu na fakultete, a ugrožena je i autonomija visokoškolskih ustanova, upozorili su predstavnici visokih škola centralne Srbije na sastanku koji je održan danas u Čačku. Iako imaju brojne primedbe na novi zakon i traže njegovu izmenu visoke škole će ga poštovati i prilagodiće svoje statute.
-Mi smo kao škola imali primedbe na zakon koje smo plasirali preko Konferencije i koje nisu usvojene. Imali smo nekoliko amandmana koji nisu čak ni pročitani na skupštinskom zasedanju. Mi i dalje ne odustajemo od toga. Smatramo da je zakon potrebno popravljati i radićemo na tome, rekao je DraganBrajović, direktor Visoke škole tehničkih strukovnih studija u Čačku.
-Položaj visokih škola je u drugom planu kada je u pitanju visoko obrazovanje. Novim zakonom je to i potvrđeno. Imali smo ESP bodove koje smo mogli da prenosimo sa jednih na druge studije, što je ovim novim zakonom onemogućeno. Takođe, više ne možemo da upisujemo učenike sa završenim trogodišnjim srednjim obrazovanjem. Današnji sastanak je organizovan sa ciljem da visoke škole usaglase statute visokih škola, rekao je Milomir Mijatović, direktor Visoke tehničke škole iz Trstenika.
Osim u borbi za što bolji zakonski položaj, visoke škole u Srbiji imaju odličnu saradnju i u nastavnom procesu, a dogovoreno je i da jedni drugima ne konkurišu otvaranjem srodnih smerova.
U Srbiji trenutno radi 48 državnih visokih škola i 13 privatnih i sve one su uključene u rad Konferencije akademija strukovnih studija Srbije. Radi efikasnijeg rada uspostavljeno je sedam regionalnih centara. Centralni region čine škole u Čačku, Kruševcu, Aranđelovcu, Trsteniku, Požarevcu, Ćupriji, Kragujevcu, Kruševcu i Užicu.
„Imali smo ESP bodove koje smo mogli da prenosimo sa jednih na druge studije, što je ovim novim zakonom onemogućeno.“
Pa i treba da bude onemogućeno sve dok na pojedinim fakultetima priznaju ispite položene na visokim školama gde je, uz retke izuzetke, kriterijum smešan – ne znači da je na svim fakultetima visok i da je gradivo u skladu sa modernim vremenom i tehnologijama, ali je daleko od ovih škola, koje su, kao i većina fakulteta, samo senka onoga što su nekada bili.
„Takođe, više ne možemo da upisujemo učenike sa završenim trogodišnjim srednjim obrazovanjem.“
Pa ništa, vi onda upisujte one koji su završili samo osnovnu školu 🙂
Normalno da više neće moći, jer sad kad su zajahali na vlast konobari i limari, kao i ostali priučeni i doškolovani u 60 i nekoj godini, neće valjda sad da dopuste da neki bravar dođe do diplome visoke škole, pa pređe sutra na fakultet, pa još i doktorira i bude školovaniji od njih?