Ex Jugovići diskriminisani u Evropi
Povodom nedelje u kojoj se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava, građani sa prostora bivše Jugoslavije, iako saglasni da je Austrija pravna država, istovremeno su svesni da zbog različitih mehanizama u njihovom ostvarivanju dolazi do grubog kršenja i povreda, pre svega, ekonomskih i socijalnih prava.
Iz Udruženja građana Privileg u Beču, koje je izgradilo pravnu infrastrukturu na maternjem jeziku i bez novčane nadoknade za lakše snalaženje oko 500.000 naših građana iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije sa pravom boravka u Austriji, članovi poručuju da se nejednak pristup građanskim pravima očitava u brojnim primerima.
Policijski službenik Uprave policije Beč otkriva: Građani EX-JU se diskriminišu u austrijskim medijima, slabije su plaćeni, a njihovi ugovori su ništavni
U nedelji u kojoj se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava, građani sa prostora bivše Jugoslavije, iako saglasni da je Austrija pravna država, istovremeno su svesni da zbog različitih mehanizama u njihovom ostvarivanju dolazi do grubog kršenja i povreda, pre svega, ekonomskih i socijalnih prava.
Iz Udruženja građana Privileg u Beču, koje je izgradilo pravnu infrastrukturu na maternjem jeziku i bez novčane nadoknade za lakše snalaženje oko 500.000 naših građana iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije sa pravom boravka u Austriji, članovi poručuju da se nejednak pristup građanskim pravima očitava u sledećim primerima:
Heinz Habe, generalni direktor Kluba Privileg, inače policijski službenik Uprave policije Beč, sa 35 godina iskustva u državnoj kriminalističkoj jedinici, objašnjava da narodi sa ex-Ju teritorije generalno nemaju problem sa poštovanjem zakona, ta da mu smeta kada mediji izveštavaju suprotno.
– Izuzetno me uznemirava kada novinari putem internet portala, TV-a ili novina objave o slučaju provalnika, džeparoša, nasilnika, koji su po pravilu uvek iz Srbije, iako se zapravo radi o ljudima druge nacionalnosti. Takođe, smetalo mi je i kada sam kao fudbalski igrač bio svedok da se većina odličnih fudbalera koji dolaze sa Balkana tretiraju nejednako u odnosu na nas – nisu dobijali istu svotu novca, pojedini nisu ni primali honorare ili su bili izigrani u pogledu poštovanja ugovora – kaže gospodin Habe.
On dodaje da je kroz bračnu vezu sa Srpkinjom, ali i kao neko ko je u Beč stigao iz malog mesta u saveznoj pokrajini Štajermark, veoma dobro upoznat sa pravnim poteškoćama, nelogičnostima i negativnim iskustvima koja svakodnevno muče ljude iz bivše Jugoslavije.
– Nema ničeg lepšeg nego jednom bespomoćnom čoveku pružiti pomoć i dati mu mogućnost da dođe do svojih prava koje mu zakoni i Ustav Austrije propisuju. Do sada su naši advokati, poreski savetnici, notari i bankari sa kojima sarađujemo, a koji dolaze iz redova najprestižnijih austrijskih kancelarija i kompanija za finasiranje sudskih procesa, pozitivno rešili brojne zahteve za: smanjenje stanarina kod iznajmljenih stanova i povraćaj novca u slučajevima preplate stanarina u starogradnji; smanjenje premija osiguranja; smanjenje troškova struje; nekoliko uspešno spojenih porodica i dobijenih viza, kao i otpočetih krivičnih postupaka pred sudovima, otvaranja novih firmi, odnosno brisanja statusa u KSV registru – nabraja dosadašnje uspehe Kluba Privileg, od Grada Beča više puta odlikovani policajac.
Heinz Habe kao posebnu privilegiju ističe to što su mladi prepoznali važnost postojanja ovakvog neprofitnog udruženja građana, u okviru kog se svake nedelje organizuju brojni stručni seminari za članove koji su došli iz balkanskih država, a koji bi da se na ovaj način edukuju sa ciljem brže integracije u austrijsko društvo.
Članstvo u Udruženju građana Privileg je besplatno, a naši građani mogu da računaju na posebne povoljnosti i popuste kod partnerskih firmi i sponzora, dok najmotivisanije studente očekuje i zaposlenje.
______________________________________________